Život pčela

17

Život pčela

Planiram da se od proleca pocnem baviti pcelama i to sa alpskim kosnicama. Poceo bih sa tri, cetiri kosnice u Sremu na obroncima Fruske gore. Procitao sam da je alpska kosnica dobra za stacionarno pcelarenje u uslovima osrednje pase. Zanima me sta mislite o alpskoj kosnici i da li je za pocetnika?
Drugo, kako da je naselim, rojevima ili nekako sa ramovima. Ko u blizini Novog sada prodaje rojeve? Hvala unapred. Dule.

Pa ne znam sta da ti kazem, alpska kosnica svakako da ima prednosti, ali i mana u odnosu na druge tipove kosnica, kao i ostali tipovi u odnosu jedni na druge.

Mozda bi trebao da vidis zastupljenost ovog tipa kosnica u mestu i okolini gde zivis. Imati nesto sto drugi nemaju, u pcelarstvu nije bas uvek stvar prestiza. Ponekad to moze da bude i stetno. Kome npr. prodati roj iz tipa kosnice kojeg niko nema, mislim na roj sa ramovima. Ako covek zeli da se razlikuje od okoline, u pozitivnom smislu, moze uvek da nesto odradi mimo kosnica, pa da bude uverljivo (npr. moj pcelinjak se nalazi na betonskim stazama, posebno betoniranim samo za potrrebe pcela i moje potrebe, moje podnjace i hranilice su bele boje, tako da daju izuzetan izgled urednosti, itd. itd.)

Licno misljenje: Alpska kosnica dobra je u uslovima oskudne pase, a u Vojvodini pasa uglavnom nije oskudna. Zamisli ovaj tip kosnice u suncokretovoj pasi, kada je godina iole normalnija. Bilo bi rojeva na izvoz.

Po meni, LR kosnica je kosnica koja zadovoljava sve zahteve kako stacinarnog, tako i seleceg pcelarstva. Mnogo lakse ces naci da kupis rojeve sa ramovima LR ili DB, nego alpske ( ja imam jos 15ak komada za prodaju Mr. Green ).

Izbor je tvoj, a kao sto vec rekoh, med ne donose kosnice, nego pcele.

Hvala na odgovoru i dobrom predlogu.

Поздрав свима,питам се зашто тако дуго нема никога да пише на овој теми,сматрам да није досадна и да има доста занимљивих ствари за све.
А сад мало о пчелама,какво је стање са вароом код вас и чиме третирате,и уједно каква је ситуација код пчела уопште.

Pre nedelju dana sam najzad postavio stapice protiv varoe (nemogu se setiti naziva) mada po mom skromnom znanju i zapazanju varoa nije puno izrazena kod mene. Doduse sa dosta velikim zakasnjenjem sam izvrsio prihranjivanje pcela sirupom tokom kojeg sam dodao tri puta kapi nozemicin. Inace drustva su relativno dobra i zauzimaju od 5-8 ulica (nisam kontrolisao ima li legla). Sto je veoma interesantno tri ovogodisnja roja su veoma brojna tj. kosnice su punije pcelama nego kod ostalih (nadam se da to nije posledica varoe ili neke druge bolesti kod starijih drustava).
A kao i uvek i sad imam neka pitanja: primetio sam ono sto nisam na vreme a to je da u jednoj kosnici imam nekoliko starih ramova koji su skoro crni. Kada je idealno vreme za zamenu istih (verovatno je sada prekasno).
Pozdrav svima.

@ krcun

Varoa je stalno prisutna, ma koliko se trudili da je iskorenimo. Ja sam ove jeseni drustva tretirao 6 puta mitakom-amitrazom. Posle prvog tretiranja, blago sam se "slogirao" kad sam video koliko je napadalo, tako da sam ubrzao tretmane na sbaka 4 dana da bih koliko toliko postigao dobar efekat. Posle sestog tretmana varou sam nasao u nekoliko kosnica po 3-4 komada. Hteo sam jos jednom da zadimim, ali sam se predomislio zbog vec unete kolicine amitraza u kosnice.

@ dejaboss

Poprilicno si zakasnio sa ciscenjem drustava od varoe, je je ona vec uveliko sa trutovskog legla (kojeg jos od avgusta nema u kosnicama) presla na radilicko leglo. No, sta je tu je, bolje ikad nego nikad. Takodje si i sa prihranom zakasnio, jer opste je poznato da u ovo doba se u kosnici nalaze zimske pcele a ti si ih trosio na preradu i skladistenje sirupa. No i za ovaj slucaj vazi "bolje ikad nego nikad".
Ja sam ove godine od 100 kosnica imao u svega jednoj veterinarski potvrdjeno prisustvo nozeme. Po preporuci veterinarskog inspektora izvrsio sam tretiranje pcela jedinjenjem joda i kalijuma i to preventivno na celom pcelinjaku. Ovih dana cekam inspektorku da uzme na analizu uzorak pcela iz lecenog drustva, pa cu vam javiti rezultate.
Legla pre desetak dana gotovo da i nije bilo (mozda na ram-dva velicine podlanice). Broj posednutih ulica je relativno negde oko 7 pa do pune kosnice, zavisno od drustva do drustva.
Veci broj pcela u rojevima moze biti posledica manje zarazenosti varoom, ali ja bih pre rekao da je kod rojeva bolja radna atmosfera, novije sace, mozda mlade matice itd.
E sad, CRNI RAMOVI.
Preporucujem, izbacivati ih kad god u njima nema legla i vece rezerve meda , od ranog proleca do kasno u jesen. Sad u ovom trenutku ti je kasno da diras bilo sta u kosnicama, ali zato cim grane prolece, vec pri prvom pregledu izbacuj sve sto se moze izbaciti. NE ZALI jer ako zalis, pcelama ces samo naneti zlo, isto kao kad zalis npr. staru maticu, koja vise nije nizasta. Znaci idealnog vremena nema posebno, cini to uvek i sto vise.

[quote="goust"]@ krcun

Varoa je stalno prisutna, ma koliko se trudili da je iskorenimo. Ja sam ove jeseni drustva tretirao 6 puta mitakom-amitrazom. Posle prvog tretiranja, blago sam se "slogirao" kad sam video koliko je napadalo, tako da sam ubrzao tretmane na sbaka 4 dana da bih koliko toliko postigao dobar efekat. Posle sestog tretmana varou sam nasao u nekoliko kosnica po 3-4 komada. Hteo sam jos jednom da zadimim, ali sam se predomislio zbog vec unete kolicine amitraza u kosnice.

Ја нисам димио,ставио сам суперстрипс после сунцокрета и то је то,
чекам још једно 7-10 дана па ћу урадити третман са оксалном и мислим да је довољно,мада варое има висе него икад,друштва су слаба управо из разлога варое.Размишљам да урадим један третман димљења па да видим резултат после ОК.

krcun ::
Ја нисам димио,ставио сам суперстрипс после сунцокрета и то је то,
чекам још једно 7-10 дана па ћу урадити третман са оксалном и мислим да је довољно,мада варое има висе него икад,друштва су слаба управо из разлога варое.Размишљам да урадим један третман димљења па да видим резултат после ОК.


@krcun-e, bez i najmanje zelje da te nepotrebno plasim, molim te procitaj ovo:




Clanak je objavljen u oktobarskom listu "Pcelar". Nisam zeleo da prepisujem bilo sta, jer u prepisivanju se moze i pogresiti. Bezuslovno i sto pre tretiraj pcele sa jos nekim preparatom. Istovremeno te molim da das svoje licno misljenje o superstripsu (da li i koliko varoe si nalazio...). Pr ovom ne zelim da potcenim Superstrips kao lek, ko zna gde je ovaj sporni i na koji nacin nabavljen i prodat gospodinu Sulejicu, pa zbog toga preporucujem oprez. CIM VAROA NE PADA, NE TREBA POMISLITI DA JE NEMA, POMISLITi PRVO DA LI MOZDA LEK NE VALJA.

Jos po neka rec o Varoi

"Grinja (Varoa jacobsoni) pronadjena je na azijskoj pceli (Apis cerana) na ostrvu Javi i sve do nedavno se smatralo da je to ista vrsta kao i Varoa destructor. Premda su varoe iz razlicitih populacija naizgled jednake, njihov parazitizam na evropskoj pceli (Apis melifera) se znatno razlikuje. Varoa jacobsoni je jos uvek ogranicena na azijsku pcelu kao jedinog domacina. Na azijskoj pceli postoji 18 halotipova u grupi ovog parazita, od kojih sui samo dva presla na evropsku pcelu i prosirila se po svetu. Oba pripadaju vrsti Varoa destructor. Razlike izmedju ove dve vrste varoe su u velicini, reproduktivnim karakteristikama, te u strukturi mitohondrijalne DNA (mt DNA) sekvence gena citohrom oksidaze I (CO-I). Samo Varoa destructor sposobna je da nanosi stetu pcelama. Zivot ovog parazita u aktivnoj sezoni traje izmedju 20 i 60 dana, a zimi 6-8 meseci. Varoa destructor je prvi put unesena u Evropu (prostor bivseg SSSR) 1965 godine, a u Srbiji je prvi put vidjena 1976 godine kod Dimitrovgrada"

Dr. Nada Plavsa
Naucni institut za veterinarstvo >>Novi Sad<<


Izvor: List Pcelar oktobar 2007 godine

Nemoj bas za svaku rec koju sam napisao u citatu da me pitas, ali mislim da je sve u svemu dosta jasno napisano da nas davi Varoa destructor.

Видео сам то у пчелару и лично верујем да је тако,зато сам и написао
да ћу обавити једно,или два димљења после ОК.Иначе сам већ имао штету због варое мада не директно,наиме два друштва су ослабила у тој мери да се убрзо појавила грабеж и та два друштва су била лак плен,а занимљиво је да су оба имала легла на око 2 рама,а и било је доста оштећених крила код пчела вероватно због варое.Мислим да није касно ни ових дана да извршим третирање неким средством за димљење.Можда ми можете препоручити нeko.

MED je najslađa hrana i sam razmišljam da krenem u pčelarenje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1082 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 2 sakrivenih i 1043 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, bigfoot, Brana01, dankisha, draganca, dulleo, dushan, esx66, Fog of War, HrcAk47, hyla, Joja, Kubovac, mercedesamg, Milos ZA, Milos82, nemkea71, nenad81, nesa1962, nuke92, Oscar, procesor, Romibrat, ruger357, S2M, Srle993, StefanopuloZ, t84dar, vathra, Vlad000, Vlada1389, vlajkox, vukovi, Wrangler, zeo, 125