Život pčela

2

Život pčela

Gadna stvar vezana za trutove je da lose prodju kada obave "posao"!

koja košnica je bolja za početnika - dadan blatova ili neka druga? ja sam nešto razmišljao dakrenem sa jednom košnicom, pa ako bude išlo kako treba možda i više . jedan kolega me napalio ali on više (na moju veliku žalost) nije medju živima i slabo šta sam naučio.

Cale vec odavno drzi, od 3 - 6 kosnica uglavnom. Mora se velika paznja posvetiti pcelama - hraniti ih secernim pogacama, cistiti ramove, podizati im imunitet raznim lekovima protiv bolesti koje ih napadaju, preko zime moliti boga da ne pomru..Najvise meda smo nacedili iz jedne jedine kosnice (jedan roj) - 60 Kg meda.

Nek me neko podseti koliko drustvo broji pcela.

@ robilad
Postoji vise vrsta kosnica, a ja bih ih na osnovu saznanja i iskustva podelio (mislim na osnovnu podelu) :
1. Prirodna stanista pcela
2. Kosnice sa nepokretnim sacem
3. Kosnice sa pokretnim sacem

----------------------------

1.Supljine stabala, procepi u steni...
2. kosnice sa nepokretnim sacem su u principu prve kosnice koje je covek stvorio svojom rukom od izdubljenog drvenog trupca i kosnice od pletenog pruca u obliku kupe, oblepljene kravljom balegom i ilovacom koje se od kraja do raja nase zemlje zovu: trmke, trnjke, pletare, vrskare.
3. Kosnice sa pokretnim sacem dele se na kosnice sa ogranicenom i kosnice sa neogranicenom zapreminom i uglavnom su dobile imena po ljudima koji su ih izmislili ili bar patentirali, mada nije obavezno, a poznate su po sledecim nazivima: Djerzonke, Dadan-Blatove ili poznatoje DB, Alberti-Znidarsiceve iliti AZ, Langstrot-Rutove ili poznatije LR, Fararove i poloske. U delu zemlje u kom ja zivim najzastupljenije su LR kosnice, koje i ja iskljucivo koristim i koje su po mom skromnom misljenju za sada najbolje tehnicko resenje, mada i one imaju svoje nedostatke.
Zasto mislim da su LR kosnice najbolje, pa mogao bih o tome citav elaborat svojih iskustava da napravim, pocev od manipulacje pcelama, leglom, medom... pa do neogranicene zapremine i uzimljavanja drustava. Sta mi se ne svidja kod ovog tipa kosnica? Veoma su nezahvalne za transport, posto ih sacinjavaju zasebni segmenti kao sto je pod, nastavci, zbeg.... i treba jako puno vremena da se pouzdano zapakuju. Na osnovu svega sto sam ti do sada rekao, shvatas da bih ti ja najtoplije preporucio LR kosnice, bez obzira da li si pocetnik ili ne. Sto se tice broja kosnica sa kojima bi krenuo u bavljenje ovim hobijem, moj licni stav i iskustvo mi govore da to nikako ne bude ni mnogo ni malo. Otprilike 4-5 je sasvim dovoljno za siguran i normalan pocetak. Zasto ne mnogo? Prvo treba da se uveris da li ti zaista mozes da otrpis ubod pcele (mislim na alergiju, koja se ni slucajno ne sme pomesati sa obicnim otokom), da li ces zavoleti ili ne pcelarstvo i na kraju ekonomski gledano, ako puknes na startu, da te novcanik ne zaboli jako puno (ovo poslednje je relativno). Zasto ne malo? Pa prosto. Pocetnici imaju jako izrazenu zelju da cesto cackaju i pregledaju kosnice, pa je znatizelju dobro podeliti na vise sanduka, a i iz razloga kada imas jednu kosnicu pa nesto gadno zabrljas gubitak je 100%, a kada imas 5, pa jednu stamanis gubitak je 20%, tako da ako imas i malo zelje da pcelaris, manje su sanse da se demoralises. Slobodno pitaj ako ti nesto nisam dobro objasnio, rado cu dopuniti.

@m4rk0
Delimicno se slazem sa tobom za pruzanje paznje pcelinjem drustvu, mada , ako sam te dobro razumeo, to si rekao sa one tamnije strane medalje. Znas kako, svaki pecaros voli da licka i cisti svoje stapove za pecanje, sto vazi i za lovce i puske ili pse, kao i mnoge druge hobiste, pa i pcelare. Medjutim realnost je relativno drugacija, bar sa moje tacke gledista. Vec nekoliko godina unazad prestao sam da dajem pcelama medno-secerne pogace, ali im ostavim 3-4 kile meda vise (ovde ne bih ulazio u ekonomsku opravdanost svog postupka) i mogu ti reci da ne vidim da su mi drustva losija zbog toga. Svako ciscenje ramova od propolisa ili voska donosi profit (ma koliko on bio velik ili mali). Ako ces mi verovati, u poslednjih nekoliko godina, osim leka protiv pcelinjeg krpelja takozvane varoe (lat. Varoa Jacobsoni), apsolutno nikakav lek ne dajem, iz prostog razloga jer nemam bolesti na pcelinjaku. Antibiotike i ostale gluposti ne dajem jer ni sam ne idem da primim penicilin da ne bih dobio gripu, nego penicilin uzmem tek kad obolim. Da molim Boga da dobro podnesu zimu, to je istina, ali ako u sustini odradis sve kako treba u toku priprema za uzimljavanje, procenar uginuca drustava je zanemarljiv. Ja sam na primer ove godine izgubio 5-6% i uopste nisam zadovoljan,, mada cu vec u toku maja daleko premasiti broj izgubljenih drustava novonapravljenim rojevima. Prosek izvadjenog meda na mom pcelinjaku je za ovih 20-ak godina bavljenja pcelarstvom vrlo rastegljiv i kretao se od 87,5 pa do svega 7 kg meda po zajednici.

@Bojan
Kao sto sam na samom pocetku rekao, broj pcela u jednoj kosnici je veooma relativan i krece se od 30-100000 jedinki, zavisno od metoda pcelarenja, vremenskih i pasnih uslova, kao i godisnjih doba. Podatke koje sam dao razlikuju se od brosure do brosure, od knjige do knjige, autora do autora, a ja sam dao neke maksimalne cifre. Zasto? pa znas kako, pcelinjim drustvom se smatra i neki novoformirani roj od svega par hiljada radilica, ali se takodje pcelinjim drustvom smatra i drustvo koje je sastavljeno od svih pcela jednog drustva + sve pcele izletnice iz pomocnog drustva (neki metod koji je jos pre 15ak godina opisao nas proslavljeni strucnjak Ivan Vener, a koji ja vec izvestan niz godina primenjujem na svom pcelinjaku).

Jel postoji pcelica Maja? Ili su me lagali!

Citat:ali ako u sustini odradis sve kako treba u toku priprema za uzimljavanje, procenar uginuca drustava je zanemarljiv..

Ajd ako ti nije problem objasni mi ovaj deo, tj. postoji li neki konkretan postupak pripreme pcela i kosnice za zimu. Mi uglavnom svaku zimu imamo velike gubitke, pa bi odlicno bilo kad bi nasli neki nacin da te gubitke smanjimo.
Hvala.

eee jbt nisam znala da pcela matica ima vaginu Shocked ?!?!

@ Vodolija

Cim je puno nas poznaje, onda i postoji, bar u nasim glavama i u crtacima Laughing


@ m4rk0

Uopste mi nije problem, samo mi treba par prethodnih informacija da se ne rasplinjujem bez veze.
1. Tip kosnice kojima tvoj otac pcelari
2. Pasne prilike u julu i avgustu (ima li u tvom kraju suncokretove pase ili neke jos kasnije)
3. Da li koristite neke lekove u borbi protiv varoe, i ako koristite, koje?

@ Sanjaj

Laughing Laughing Naravno da ima vaginu, ne znam bas da li imaju sve delove Laughing , ali vaginu sigurno ima

1. Ma ona standardna "sanduchara" (24 rama ; 2 roja).
2. Ima suncokreta (a takodje je u blizini livada, kao i bagrenjak)
3. Da, one "štapiće" kao i mravlju kiselinu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1263 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 7 sakrivenih i 1216 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., Aleksandar Tomić, Asparagus, Bobrock1, Bokiboks, Boris90, Cassius Clay, CikaKURE, crnogorac, Dimitrise93, Dorcolac, FOX, GandorCC, Georgius, ikan, ILGromovnik, Kruger, ladro, laurusri, lord sir giga, Luka Blažević, marsovac 2, Metanoja, milenko crazy north, Milos82, Pikac-47, Rakenica, repac, RJ, saputnik plavetnila, Smajser, stegonosa, Sumadija34, taz1cl, theNedjeljko, vathra, VJ, vukovi, Zoca