Termoelektrana na ugalj sa 50% nivoom efikasnosti

Termoelektrana na ugalj sa 50% nivoom efikasnosti

offline
  • Rogi  Male
  • Mod u pemziji
  • Najbolji košarkaš koji
  • je ikada igrao ovu igru
  • Pridružio: 31 Avg 2005
  • Poruke: 11687

Kompanija Siemens planira najefikasniju termoelektranu na ugalj u svetu. Kompanija sada razvija ključne komponente za pogon za koji se očekuje da radi pri temperaturi pare od 700 stepeni Celzijusa i da ima nivo efikasnosti od najmanje 50 procenata.

Pogon je dizajniran tako da proizvodi 40 procenata manje CO2 od trenutne međunarodne prosečne vrednosti, osim što troši 40 procenta manje uglja nego što tipičan pogon koristi da bi generisao datu izlaznu vrednost struje. Planovi predviđaju da pogon postane operativan 2014. godine.


Danas je prosečni nivo efikasnosti za termoelektrane na ugalj širom sveta 30 procenata, sa oko 1.100 grama CO2 koji se proizvedu na svaki generisani kilovat. U Nemačkoj je nivo efikasnosti 38 procenata – a sa najnovijom tehnologijom, trenutno je gornja granica maksimalno 46 procenata. Ukoliko bi efikasnost svih termoelektrana bila povećana za jedan procenat, teret koji se stavlja na atmosferu naše planete bio bi smanjen za 260 miliona toga CO2 godišnje – što je jednako četvorostrukoj količini ukupnih emisija koje se proizvedu u gradu Njujorku.

Radeći sa konzorcijumom proizvođača, firmama za inženjering pogona i proizvođačima energije, „Siemens Fossil Power Generation“ (Siemens proizvodnja fosilne energije) ima nameru da obori sadašnji rekord i da stvori pogon za proizvodnju energije koji bi imao nivo efikasnosti od 50 procenata i koji bi ispuštao samo 669 grama CO2 po kilovat-času. Da bi se to ostvarilo temperatura pare u turbinama mora da bude značajno povećana – sa današnjih maksimalno 600 stepeni Celzijusa na 700 stepeni, ukoliko je moguće.

Šta više, pritisak pare će morati da bude povećan sa 285 na 350 bara. Ovo zahteva korišćenje novih materijala za turbine.

Stoga, Siemens u svojoj laboratoriji za materijale u Milhajmu na Ruru obavlja istraživanja koja su usredsređena na legure čija je osnova nikl. Istraživači ispituju specijalne legure od metala velike jačine, uključujući nikl, hrom i gvožđe, koji turbine čine otpornim na visoke temperature i koje im omogućuju da dostignu radni vek koji se u današnje vreme očekuje – minimum 25 godina.

Kompanija za snabdevanje energijom E.ON planira da jedan takav pogon za proizvodnju energije koji obara svetski rekord stavi u pogon 2014. godine u Vilhelmshafenu. Ovo mesto je izabrano nakon pažljivog razmatranja: da bi ostvario visok nivo efikasnosti, E.ON planira da ovaj pogon za proizvodnju energije opremi posebnim elementima uključujući i efikasniji sistem za hlađenje koji koristi morsku vodu.

Više informacija na:
http://w1.siemens.com/press/en/pressebilder/pictur.....number=100


Izvor: http://www.personalmag.rs/?p=2652



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 869 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 819 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Rade, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, crnitrn, djboj, drazenm, esx66, FOX, goxin, Karla, Kibice, kihot, kybonacci, ladro, laurusri, mercedesamg, Mercury, mikrimaus, milenko crazy north, milutin134, nebojsag, nemkea71, nenad81, NoOneEver Dreams, Panter, pein, raso7, Regrut Boskica, ruma, S1Mk3, Sirius, Smajser, stalja, vathra, VJ, vladulns, vlajkox, zlaya011, Zoca, Šraf, 1107, 79693