Kopnena ( šumska ) kornjača

1

Kopnena ( šumska ) kornjača

offline
  • Pridružio: 18 Sep 2004
  • Poruke: 241
  • Gde živiš: Novi Sad

Poštovane kolege forumaši, poznavaoci kornjača,

Juče je za četvrti rođendan moj sin od kume i ženine drugarice dobio šumsku kornjaču. Mala je, stigla je u staklenom terarijumu sa krupnom strugotinom kao podlogom. Za mene je to bilo malo neprijatno iznenađenje s obzirom da su mi donekle poznate navike i potrebe šumskih kornjača u divljini, to da im treba sunce i otvoren prostor, da zimi upadaju u stanje hibernacije pod zemljom te da su zakonom zaštićena vrsta. Na pitanje koja je tačno vrsta kornjače kuma i ženina drugarica su samo rekle da je šumska kornjača te da joj jedino treba dati voća, salate i malo vode da pije, tako su im rekli u prodavnici !? One se zapravo uopšte nisu raspitale kakvu to kornjaču kupuju kao poklon i uz nju nisu stigli nikakvi papiri koji bi potvrdili da se kornjača izlegla u zatočeništvu. Znam ja da su imale najbolju nameru i da im je to možda "instiktivno" delovalo kao najmanje zahtevna životinja ali nažalost znam da to nije tako.

Ja jako volim životinje, supruga i sin takođe ali vas molim da mi iskreno ukažete na to možemo li mi toj kornjači pružiti sve što joj treba s obzirom da živimo u stanu ? Stan izlazi na dve strane zgrade i u svako doba dana osim u periodu od 12 h do 15 h negde ima sunca. S obe strane imamo terase koje su obezbeđene zidom visine oko 1.2 m, ne rešetkastom ogradom. U podnožju zgrade ( suteren ) imamo garažu u kojoj koliko ja znam zimi nikad ne ledi i koja bi možda bila adekvatno mesto za hibernaciju.

Kornjaču smo pustili danas malo da šeta, lepo se kreće, ne plaši se nas i jela je svežu šljivu čim smo je raspolutili i stavili pred nju. Sada je u terarijumu, zavukla si ispod sloja strugotine i miruje. Korisna površina terarijuma je 34*20 cm, visina stranica 23 cm. Pretpostavljam da je to isuviše mali prostor.

Mi bi kornjaču voleli da zadržimo, pogotovo zbog sina. Ali ukoliko utvrdimo da nemamo uslove za kornjaču i da bi životinja patila ostajući s nama ( jer ipak nemamo dvorište ), šta bi bilo najpametnije učiniti ?

U prilogu su njene slike:








Molim vas i da napišete ako znate latinski naziv vrste


Hvala vam unapred



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Jul 2016
  • Poruke: 50

Napisano: 29 Avg 2016 13:07

Pozdrav!
Kao prvo,terarijum je dosta mali,pa ti preporucujem da za pocetak uzmes veci.Za osvetljenje kupi UV lampu koja zamenjuje suncevu svetlost.Kao podloga je najbolje piljevina ili treset koji moras redovno da menjas.Posuda za vodu mora biti plitka i siroka da moze da pije i da se rashladi.Posto je u terarijumu mozes joj davati da jede povrce,maslacak i svo zeljasto bilje a plodove samo nekad.Ako je mala moras joj rendati povrce da bi ga lakse jela.Imao sam pre par godina kornjacu istu tako kao ti i u Pet Centru su mi sve rekli.Otidji u Pet Centar ili u neki drugi pet sop i raspitaj se malo vise,ja sam sad napisao samo ovo sto bi trebao da znas za pocetak.Ako planiras da imas bebe,pitaj.....Very Happy.I jos da dodam kornjace u prirodi preko zime imaju period hibernacije na temperaturi od 5 stepeni.Latinski naziv je Testudo hermanni.Moras joj redovno menjati vodu jer ako joj je voda prljava,moze da se razboli i ugine,tako da pazi.Eto,toliko od mene,mozda ima neko iskusniji...

Dopuna: 29 Avg 2016 13:10

Nisam bas siguran za garazu,sacekaj da se javi neko drugi..



offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

Šumska kornjača (Testudo hermanni boettgeri), prilično je zahtevna za držanje u zatočeništvu, jer je mnogo faktora koji joj škode. Traži odgovarajuću temperaturu, ne sme da se prehladi, čist vazduh da ne oboli disajni aparat, sunčeva svetlost radi seinteze neophodnog D vitamina, ishranu bogatu kalcijumom...

Taj terarijum je veća sada premalen, kasnije sve gore.
Verujem da ste svesni obaveze koju prihvatate, obzirom da je njen vek popriličan. Zagrljaj

Hibernacija traži posebne uslove, a mladim i bolesnim kornjačama se ne preporučuje. Evo malo korisnih linkova:

- http://moj.pet-centar.rs/Pitajte-nase-veterinare-T.....acija.html

- https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D1%9A%D0%B0%D1%87%D0%B0

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Ja imam crvenouhu kornjacu vec 15 godina, narasla je prilicno velika. Ono sto mogu da ti kazem,da u zatocenistvu mogu da zivei duplo duze nego u prirodi, jer nemaju neprijatelja. Uz adekvatnu negu, naravno.

S obzirom da je drzis u stanu, pretpostavljam da ona zimi nece ici u hibernaciju, jer temperatura nije odgovarajuca, tako da ce biti aktivna cele godine (barem tako ova moja vodena).
Obezbedi joj uv lampu, i mozda ne bi bilo lose ponekad namazati oklop ad kapima, ali to proveri sa veterinarom (ja mojoj ponekad sipam parkapi u vodu). Ja imam grejac za vodu, uvek je odrzavam na 27-28c, ne znam kako sa kopnenim kornjacama, verovatno je lampa dovoljna.

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

Djole, on ima šumsku, a ti vodenu kornjaču Very Happy . Mnogo se razlikuju...

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Evo citam sad link koji si postavio, i nisu bas tolike razlike Smile

I jedne i druge traze odgovarajucu temperaturu , prostor i svetlost, razlikuje se ishrana, ali to je manje-vise to.
Podlozne su prehladama (ukoliko se desi, pojacati ishranu i podici temperaturu).

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

'Samo' ishrana Laughing ... Šumska naraste za par meseci koliko tvoja za 15 god. To je u praksi - umesto terarijuma na noćnom stočiću, pola sobe pod veštačkim suncem i tepihom od suvog lišća

offline
  • Pridružio: 18 Sep 2004
  • Poruke: 241
  • Gde živiš: Novi Sad

DiamondDragon, hvala na praktičnim savetima.

Dušane, mi bi se o svemu ovome naravno raspitali, pripremili pa ako bi se i odlučili bili bi spremni na tako nešto ali kao što napisah ova kornjača je bila iznenađenje u vidu rođendanskog poklona detetu od 4 godine, rođendanskog poklobna kog bismo voleli ako je uopšte moguće da zaržimo a da životinja ne pati. Lično ako bi se ikad odlučio da nekom poklonim kornjaču ili bilo šta slično prethodno bi se dobro raspitao, upitao roditelja deteta kome poklanjam i unapred ih obavestio o svemu bitnom a potom ako pristanu bi uz nju poklonio i ono potrebno za održavanje ali mi nismo bili te sreće i jendostavno smo dobili kornjaču u malom terarijumu bez ikakvih uputsava o njenim zahtevima i uslovima potrebnim za njen ugodan život i tek se upoznajemo s njenim potrebama i generalnim zahtevima tako da ne, nismo svesni obaveza. No, molim te da ako ti kao poznavaoc smatraš da u stanu nije moguće obezbediti konforne uslove za njen život ( što zaključujem iz rečenice "pola sobe pod vestačkim suncem i tepihom od suvog lišća, znaš li možda odgovor na sledeće postavljeno pitanje:

"Mi bi kornjaču voleli da zadržimo, pogotovo zbog sina. Ali ukoliko utvrdimo da nemamo uslove za kornjaču i da bi životinja patila ostajući s nama ( jer ipak nemamo dvorište ), šta bi bilo najpametnije učiniti ? "

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

Hm, prilično kompleksan problem koji ima više aspekata. Kućni ljubimac kao poklon detetu ima za cilj da se dete, izmedju ostalog, upozna sa tim svetom, stekne neke pozitivne navike, privikne se na obaveze. Tako malo dete mislim da ne shvata sve što treba da mu bude obaveza, a ako i shvata, mislim da ne može da ih ispunjava. Još ako je malo temperamentnije, zavoli je, hoće sa njom i da se poigra... vrlo je moguć pad sa neke visine na tvrd pod. Ako dete ne može, onda je to briga roditelja i to jako dugoročna (ako je sve dobro sa kornjačom, obveza je minimum 50 godina), a dete dok ne stasa - moguće izgubi interesovanje. Možete li vi to preuzeti na sebe, obzirom da su brojni životni problemi pred vama (dete, posao, kuća...)? Ipak, to je poklon od bliskih osoba i (mada baš i nisu promislili) treba imati obzira i prema njima Sad .

Jedan od mogućih načina rešenja pola problema (po mom mišljenju) iznaći mogućnost i kornjaču zameniti drugim kućnim ljubimcem, manje zahtevnim i kraćeg životnog veka (sirijski hrčak, beli miš, vodena kornjača, eventualno 'morsko prase' - terarijumski 'stanovnici' ili akvarijumske ribice, tigrice/sitnije rase papagaja...). Ako baš mora da ostane, jedno od rešenja je (uz obezbedjenu stalnu temperaturu i UV lampu) ne dozvoliti joj hibernaciju ove godine, a već iduće godine - prestankom toplih dana pustiti je u prirodu koja će se pobrinuti da opstane. Blizu vam je Tvrdjava, Kamenički park ili Brankovac, Zmajevac, Letenka... uz nadanje (nažalost samo nada ostaje) da će opstati. Možda, u razgovoru sa monasima, u neko dvorište fruškogorskih manastira (Vrdnik, Velika Remeta, Grgeteg).

Koliko znam, N.Sad na nivou grada nema taku neku instituciju pa, ili priroda ili ZOO vrtovi Beograd ili Palić. Mislim da bi se retko ko prihvatio da je primi na poklon, a da joj može pružiti prostranstvo, zaštitu i bezbedan život. Ona neće, u kućnim uslovima, brzo rasti prve 2-3 godine (inače dostigne i 30 cm u prečniku), ali već posle toliko vremena za puštanje u prirodu je kasno jer neće moći da se prilagodi i opstane u prirodi.

Vidim da vam je stalo (i to cenim) i do kornjače pa pokušajte sina da zainteresujete za nekog drugog ljubimca, lakše ćete rešiti drugi deo problema (smeštaj).

Piši ovde nastavak i ishod Zagrljaj

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Citat: 'Samo' ishrana Laughing ... Šumska naraste za par meseci koliko tvoja za 15 god. To je u praksi - umesto terarijuma na noćnom stočiću, pola sobe pod veštačkim suncem i tepihom od suvog lišća


Dobro malo sam preterao, nije samo ishrana. Samo sto ova moja ima oko 20cm u precniku, i daleko je od 'terarijuma na nocnom stocicu'. Ima malo poveci akvarijum u kom zivi... Uglavnom, trebalo bi joj jos vise prostora, ali za sad nema mogucnosti. U prirodu nema sanse da je pustim, ne bi prezivela 3 sata, zoo vrt takodje..

Inace, mislim da kornjaca i nije neki ljubimac za dete, prezahtevna je za stan i vrlo nezanimljiva, detetu ce brzo dosaditi. Za koju godinu ce mu verovatno biti draze da ima psa ili macku (pas je mozda ipak bolji za stan, iz vise razloga)

Citat: manje zahtevnim i kraćeg životnog veka (sirijski hrčak, beli miš, vodena kornjača

Ovde nisi u pravu sto se tice vodene kornjaca, niti je kraceg zivotnog veka (20-40g, neke vrste i 50-70) niti je manje zahtevna - odrasla jedinka zahteva ozbiljan akvarijum (preko 200l), ozbiljne filtere za vodu, suvi deo, uv lampe, itd...

Zbog svega toga kazem da se gajenje kopnene ili vodene kornjace ne razlikuje previse, obe su podjednako zahtevne...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 912 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 7 sakrivenih i 868 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alkatraz080, anbeast, Apok, darkangel, darkojbn, dejan_osipaonica, Denaya, drimer, FOX, ikan, Istman, krkalon, laki_bb, Lister, Magistar78, mean_machine, Metanoja, Mi lao shu, mikrimaus, milan.vukovic, Mixelotti, Mr. Majevica, nemkea71, nuke92, oldtimer, Oscar2, royst33, Singidunumac, SlaKoj, Srki94, Srky Boy, Srle993, stankolich, Steeeefan, Tragač, VJ, YugoSlav