Novo otkriće - put do vječnosti?

Novo otkriće - put do vječnosti?

offline
  • xman 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Mar 2005
  • Poruke: 3

Neznam dal ste čuli za ovo ovo otkriće bilo bi zanimljivo da bi se to i u stvarnosti ostvarilo
Sad me samo zanima kad će po prvi x ozivjet osobu iz "kliničke smrti"

Više o tome u textu ispod

Bakterija iz Radmanovog laboratorija razvila je sposobnost 'preživjeti smrt'. Pokidao joj je DNA u stotine komadića, od čega bi svaka stanica umrla. Njegova je naučila kako ih složiti natrag.

SPLIT - Skupina znanstvenika pod vodstvom akademika Miroslava Radmana otkrila je mehanizam koji "klinički mrtvoj" stanici bakterije Deinococcus radiodurans omogućuje da "uskrsne" i vrati se u život.

Otkriće prof. Radmana bit će objavljeno 5. listopada u vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Nature.

Deinocccus radiodurans je otkriven prije 50 godina, a prilagođen je uvjetima života u ekstremnim uvjetima. Može preživjeti u pustinjskom pijesku ili kamenim površinama, gdje zbog ekstremne dehidracije i dugotrajnog izlaganja Sunčevom ultraljubičastom zračenju ne može opstati nijedan drugi organizam. Također, može izdržati zračenja i do 5.000 puta veća od onih koja su smrtonosna za ljude.

Miroslav Radman je sa suradnicima, među kojima i tri hrvatske znanstvenice - Ksenijom Zahradka, Deom Slade i Mirjanom Petranović, otkrio da je bakterija Deinococcus radiodurans razvila sposobnost "preživjeti smrt". Naime, ekstremna zračenja i dehidracija pokidaju DNA svake stanice u stotine malih komadića, što je smrt za svaku stanicu. No, jedino je bakterija Deinococcus radiodurans "naučila" kako složiti natrag u korektnom redoslijedu svih stotinjak fragmenata svoje DNA.

Ovo otkriće otvara niz mogućih primjena, od stvaranja novih lijekova do zaštite okoliša, objavio je Mediteranski institut za istraživanje života u Splitu.

Šezdesetdvogodišnji Miroslav Radman jedan je od najuglednijih hrvatskih znanstvenika. Autor je više od 190 radova citiranih oko 15.000 puta. Profesor je medicine na Fakultetu Necker u Parizu, a u Splitu je utemeljio institut MedILS. Član je Francuske akademije znanosti.

Tridesetosmogodišnja Ksenija Zahradka, znanstvena suradnica Instituta Ruđer Bošković, prvi je autor, dok je 25-godišnja Dea Slade, koja trenutačno radi doktorat u pariškom laboratoriju prof. Radmana, drugi autor rada koji izlazi u Natureu. Pedesetdevetogodišnja dr. Mirjana Petranović znanstvena je savjetnica i voditeljica Laboratorija za molekularnu mikrobiologiju Instituta Ruđer Bošković.
Preuzeto sa net.hr/znanost/page/2006/09/28/0125006.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1203 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 9 sakrivenih i 1156 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, Battlehammer, bojank, Dannyboy, Dimitrise93, dozorni, dushan, FileFinder, flash12, FOX, Hamannche, HrcAk47, ILGromovnik, laganini123, laurusri, Marko Marković, MB120mm, mercedesamg, Metanoja, Milos ZA, mnn2, mocnijogurt, mustangkg, nikoladim, panzerwaffe, Petarvu, procesor, Romibrat, Sirius, sovanova95, Srle993, stegonosa, StepskiVuk, Vatreni Zmaj, vukdra, zlaya011, Zoca