Sateliti korišćeni u prethodnim istraživanjima o uništavanju tropskih šuma nisu mogli da zabeleže posledice takozvane selektivne seče, pa su ugrožene površine do sada bile potcenjene za 50 odsto, saopštili su brazilski i američki naučnici. Oni su sproveli istraživanje koristeći novu tehnologiju snimanja satelitom visoke rezolucije koja im je omogućila da prodru kroz gornji sloj lišća i uvide posledice selektivne seče - usmerene na drveće koje ima veliku tržišnu vrednost.
Autori studije su upozorili da selektivna seča predstavlja znatno veću pretnju za tropske šume nego što se ranije pretpostavljalo. 'Šume izgledaju kao švajcarski sir', izjavio je jedan od autora izveštaja koji je objavljen u časopisu 'Sajens' i predstavnik američke uprave za šumu Majkl Keler.
Ekolog sa Karnegi instituta iz Kalifornije ukazao je da selektivna seča postoji već godinama, ali da je njene posledice do sada u velikoj meri skrivao gornji sloj lišća. Ranije korišćeni sateliti mogli su da snime samo potpuno 'očišćene' površine.
Do sada je nestalo 20 do 30 odsto tropske kišne šume, usled čega su se i vremenske prilike u njima promenile - postalo je toplije i suvlje. Same šume sada su podložnije požaru jer sunčevi zraci mogu da prodru do tla. Sunce takođe škodi jedinstvenom biljnom i životinjskom svetu kišnih šuma.
Problem ubrzanog nestanka tropskih šuma izbio je u prvi plan u maju ove godine kada je brazilsko Ministarstvo ekologije objavilo satelitske snimke koji su pokazali da je u periodu od avgusta 2003. godine do avgusta 2004. godine uništeno šest odsto više kišnih šuma nego godinu dana ranije - 26.130 kvadratnih kilometara, površina jednaka polovini Švajcarske. Posledice selektivne seče na tim snimcima nisu zabeležene.
Predstavnik Svetskog fonda za zaštitu prirode Mihael Evers istakao je da u Brazilu svakog minuta nestaje površina tropskih šuma jednaka površini sedam fudbalskih terena. Brazilska vlada je 2002. godine pokrenula Program za zaštitu amazonskog područja sa ciljem da najmanje 50 miliona hektara proglasi zaštićenom teritorijom. Svetski fond za zaštitu prirode smatra da je taj korak nedovoljan i zahteva da se prilikom korišćenja tropskih šuma spreči njihovo uništavanje.
Ovde
|