Сонате "да камера"(Sonate da Camera Op.5 ) из славне збирке објављене 1700. године у Риму у издању Гаспара Пјетра Спаде. Посвета коју је лично Корели саставио била је упућена Софији Шарлоти бранденбуршкој принцези и будућој краљици Пруске. Објављивање Корелијевог циклуса од дванаест виолинских соната до данас се сматра једним од највећих издавачких подухвата у историји музике: довољно је рећи да је само до 1800. године ово Корелијево дело имало више од 35 реиздања у готово свим деловима Европе. Такође, одмах по објављивању, Корелијеве виолинске сонате су постале референтно дело по коме су се мериле све остале композиције писане за виолину у деценијама које ће уследити.
„Фантом из Опере” је роман француског писца Гастона Леруа из 1910. године,који је инспирисан историјским догађајима из доба париске опере 19. века и једним полуистинитим догађајем из тог времена који се тицао коришћења скелета бивших балетских ученика једног студија.
Прича у мјузиклу “Фантом из Опере” ,Ендрјуа Лојда Вебера почиње у ноћи тријумфа оперске певачице Кристин на гала вечери поводом пензионисања старих менаџера. У то време позориштем круже гласине да у Опери живи фантом који се оглашава писмима. Ствари кулминирају када током премијерног извођења “Фауста” главна певачица остаје без гласа а велики лустер пада на сцену, чиме свима постаје јасно да је фантом ту. Прелепи сопран Кристин постаје опсесија мистериозног музичког генија.
Пасакаља,Георг Фридрих Хендл (Passacaglia,Georg Friedrich Händel)
Пасакаља (шп. pasar una calle „корачати улицом“) је првобитно био шпанска народна игра. У 16. веку ова игра је стигла у Француску и Италију као плес за позоришне сцене. Пасакаља се у музичким терминима може описати као остинато-варијација.
Најпознатија пасакаља из доба барока је Бахова „Пасакаља у це-молу“ (BWV 582). Почев од доба касног романтизма пасакаље су почеле да се опет компонују. Композитори неокласицизма су такође били склони овој форми.
^^^
Бер Мекрири је школовани пијаниста и самоуки хармоникаш.Учио је код познатог композитора филмских партитура Елмера Бернстајна.
Компоновао је музику за више филмова,између осталих и за господаре прстенова ,као за видео игрице (бог рата и друге).
За мене стално говоре да сам русофил (што је ОК), а ја се истопим док слушам грчку музику. Јоргос (или Георгиос) Даларас и све што он отпева могу да слушам данима...
Енио Мориконе -"Chi Mai",преведено са талијанског "Ма ко год".Написао је 1971 године, а коришћена је као тематска музика у филму "Професионалац",снимљен 1981. године,затим у серији "Енглезов замак",BBC серију "Живот и време Дејвида Лојда Џорџа".
"Chi Mai" је више позната у Француској по томе што је коришћен за рекламу "Royal Canin"(Храна за псе)из 1980-их, укључујући "Алфред Данхил" (британски бренд луксузне робе) 1987. године.
Верди- увертира, "Бал под маскама" (Un ballo in maschera )
Инспирисан атентатом на Шведског краља Густава III,Ђузепе Верди је написао оперу "Бал под маскама".Иначе шведски краљ Густав III, од ступања на престо 1771. владао је чврстом руком, али је био и велики покровитељ уметности. Ратовао је против Русије од 1788. до 1790. и безуспешно је покушавао да заузме Санкт Петербург.
Атентатор је 16 марта 1792. пуцао на њега у Стокхолмској опери.