Linux Mint 21 Xfce i particije za njega (dual boot sa Win 7)

Linux Mint 21 Xfce i particije za njega (dual boot sa Win 7)

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 1239

Duže vreme nisam instalirao Linux na nekom kompu, pa sam dosta toga zaboravio. Čitajući neka uputstva po internetu vidim da više nije potrebna SWAP particija.

Može li neko od iskusnijih linuks korisnika da mi pojasni koje particije treba napraviti da bi se instalirao dual boot sa win 7 na ASUS K53E laptopu. Sada je na njemu dual boot win 7 i Linux Mint Mate 21, s tim da linux ne radi najbolje, mislim da je laptop slab za Mate verziju.

Nisam radio u linuksu par godina, pa mi je svaka pomoć dobrodošla.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12488
  • Gde živiš: Južni pol

Napisano: 31 Mar 2023 15:39

Na modernim računarima sa velikom količinom memorije swap memorija nije toliko važna. Ali je ipak preporučeno da se izdvoji nešto prostora na disku za swap particiju. Moguće je da je Linuks kernel i dalje koristi u nekim specifičnim slučajevima. S time da je sad vrlo moderno ne praviti swap particije uopšte i to bi trebalo da uglavnom radi bez problema.

Ali tvoj računar je stariji i, ako nisi dodavao RAM memoriju (ako nije integrisana), nema baš puno memorije. U tom slučaju je SWAP preporučen.

Ako zameniš CD/DVD uređaj sa fiokicom za dodatni SATA uređaj (poput ove), možeš da instaliraš dodatni SSD koji možeš da koristiš za swap i keširanje. Recimo, napraviš swap particiju u količini od količina memorije + još koji gigabajt (da bi radila hibernacija) i zatim ostatak koristiš za sisteme keširanja HDD-a za Linuks/Windows. Pošto je SSD veliki (trenutno najmanji dostupni je 120 GB - to je i više nego što je potrebno), SWAP particija može ladno biti i 20GB.

Za keširanje HDD-a na SSD vidi bcache. Ovim će rad sa sistemom biti značajno ubrzan pošto će česte operacije nad datotekama biti keširane na bržem SSD-u.

Na Windowsu možeš probati ReadyBoost koji dolazi uz Windows 7. Postoje i komercijalna rešenja od kojih je napopularnije PrimoCache.

Elem, ovakva upotreba SSD-a ga i brže troši. Ali pošto nam nije potrebno ništa veće od najmanjih diskova - oni su prilično jeftini i lako ih je zameniti. Bez obzira, današnji SSD-ovi bi trebalo da traju bar neko vreme (Godinu? Dve? Ko zna? Većina ima garanciju od bar 2 godine).

Alternative ovome je da zameniš hard disk sa SSD-om, ali u tom slučaju ćeš morati da prebacuješ podatke sa HDD-a na SDD. To može da prođe i bez reinstalacije Windowsa. Ako koristiš komercijalne alate kao što su Paragon Partition Manager ili LapLink PC Mover, oni tvrde da to odrađuju automatski. Clonezilla je besplatno rešenje, ali može se desiti da je potrebno dodatno podešavanje. Ponekad Windows zameni NT oznake diska (\DEVICE\HARDDISK1\DR1) kad se ubaci SSD pa je potrebno uči u recovery konzolu pri sledećem butu i izmanipulisati ili resetovati imena. Video sam upustvo za ovo svojevremeno, ali ne mogu sad da ga nađem. I to sam ga našao kad mi nije trebalo (tj. nekoliko nedelja nakon što mi je trebalo).

Dopuna: 31 Mar 2023 15:45

P.S. Ako je Linux Mint XFCE pretežak baci pogled na SalixOS ili Antix (koji je izgleda ponovo aktivan).



offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 1239

Nije moj komp, ali ga ja najviše koristim, tako da će možda biti teško menjati hardver. Ima 6 GB RAM memorije.

U suštini klasika, ako sam dobro shvatio: root, home i swap particija.

offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12488
  • Gde živiš: Južni pol

Možeš slobodno da spojiš root i home. Neće mu ništa biti. I odvajanje ima svoju logiku, ali možda je lakše pojednostaviti stvari. Pogotovo na laptopu sa ograničenim prostorom.

Ako imaš 4 GB i koristiš hibernaciju, napravi swap particiju od bar 5-6GB. Ako imaš dosta prostora na disku, možeš i ono klasično "2 x količina RAM memorije" (što bi bilo 8GB) za svaki slučaj. Ali mislim da to nije neophodno.

Ako ne koristiš hibernaciju... Imaš par opcija. Možeš koristiti manju, jednaku ili veću količinu swap particije od količine RAM memorije.

Ovo prvo je najproblematičnije u situacijama kad se sistem guši zbog nedostatka memorije. Ako ti se to ne dešava (što bi značilo da koristiš laganije programe i ne pokrećeš memorijski zahtevne procese), onda slobodno možeš probati i ovako. U tom slučaju je dovoljno možda čak i swap particija od 1 GB.

Ako ti se sistem često koči i nestabilan je na 1 GB, onda je ipak bolje postaviti 4GB. Dok će sistem možda još uvek biti spor, bar će biti dosta stabilniji. A možda i bude nešto responzivniji od slučaja sa 1Gb.

Kao što sam rekao iznad, u klasičnoj literaturi se preporučuje "2x količna RAM memorije". To bi ovde bilo 8GB. Nisam siguran da će imati nekog velikog efekta, pogotovo sa sporim HDD-ovima (sa SDD bi možda bilo malčice drugačije). Ali ovo zaista ima jednu prednost. U slučaju da sistemu ponestaje memorije, dodatni prostor na disku možda može da spreči gubitak podataka u memoriji. Više prostora na disku znači više prostora za rad privremenog zadatka i mogućnost da će to biti dovoljno da se operacija završi. Naravno, ovo neće pomoći kod situacija kad program koji se loše ponaša (recimo loše napisana BASH skripta) neograničeno jede memoriju. Sistem će i dalje pući.

Linuks kernel ima neke sisteme za odbranu od ovakvih situacija, ali neće baš uvek raditi na najidealniji način, što može dovesti da se trenutno radno okruženje sruši. E, sad... U zavisnosti od distribucije do distribucije, mogu postojati i neka ograničenja procesa (različita ograničenja Linuks kernela) ili sistemi kontrole (SELinux ili App Armor).

U svakom slučaju, podaci običnih korisnika nisu toliko kritični, pa se da i preživeti poneki lom. Backup važnih podataka je uvek opcija. Kako na eksternim medijima, tako i u oblaku (ko nema problema sa onim "oblak je samo tuđi kompjuter").

P.S. U slučaju da se sistem zakoči, tu je uvek SysReq kombinacija: držiš pritisnuto alt+sysrq (u ranijoj literaturi: alt+ctrl+sysrq, ali izgleda da je ctrl sada višak) pa zatim pritiskaš tastere r e i u s b. Šta ovo radi? Baci pogled na objašnjenje na Wikipediji.

P.P.S. Ako tvoja tastatura nema dugme označeno kao "sysrq", potraži "PrntScr" (ili "Print Screen") - to je isto dugme.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 1239

Instalirao i radi lepo, ostalo je samo da odradim sitna podešavanja, bookmarks u pregledaču i slično.

Hvala na pomoći, videću za SSD da se ugradi.

offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 3246

Kod mene je podešeno mislim 4 GB SWAP-a na 8 GB RAM-a, ali ja ne koristim hibernaciju, jer je to jako loše za rotacione hard diskove, to se dešava u Windowsu 10 ako se ne podesi drugačije, ne gasi se stvarno već sve ide u neku vrste hibrenacije. Dodaću uskoro još 8 GB RAMA-a ali SWAP neću dirati.

Što se tiče SSD diskova jedino ne predlažem kupovinu, verovatno najzastupljenijeg SSD-a na ovim prostorima, a to je Kingston SATA III 240 MG A400.
Radiće on sigurno 15/20% brže, što je osetno brže i sa ovim SSD-om, ali postoje u tom cenovnom rangu bolji izbori, zato što pomenuti Kingston A400 ima kašnjenje u vezi keširanja podataka.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1261 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 10 sakrivenih i 1197 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, airsuba, Alibaba1981, amonsrb, Apok, aramis s, bagor10, Bobrock1, bokisha253, Boris Bosiljčić, celik, cemix, cifra, dankisha, Darko001, darkstar101, DonRumataEstorski, flash12, Georgius, GORDI, HrcAk47, ILGromovnik, ivicasimo, JOntra, kikisp, kjkszpj, Koridor, KOV, krkalon, Krvava Devetka, kybonacci, Litostroton, LUDI, MB120mm, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mikrimaus, milenko crazy north, moldway, nextyamb, Parker, raso7, Reinhardt, Shinobi, slonic_tonic, Stoilkovic, vathra, wolverined4, YugoSlav, Zaledjeni, zixmix, 1107