chroma key.potrebna uputstva

1

chroma key.potrebna uputstva

offline
  • Pridružio: 10 Maj 2004
  • Poruke: 212
  • Gde živiš: sombor

nema vlade puba, pa neznam da li ko moze da mi pojasni stvari vezane za ovu temu. kako se snima , montira, koje platno i sl. vezano za chroma key.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Marko Šolajić
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 987
  • Gde živiš: Novi Sad

Auuu... ovo će sad biti naširoko i nadugačko...
1. Treba ti platno, što deblje, zelene ili plave boje. Najbolje ćeš utvrditi koja je to tačno zelena (ili plava) tako što ćeš u fotošopu ofarbati ekran u ČISTU plavu ili zelenu (RGB 000 000 255 ili 000 255 000). Platno zategnuti da bude ravno "k'o daska".
2. Rasveta - veoma bitan faktor! Potrebno je obezbediti da platno bude jednako osvetljeno, i da objekat koji je ispred platna ne stvara senku, ali da i on bude dovoljno osvetljen. Ja, na primer, koristim neonsku rasvetu tipa "dnevno svetlo" (5400 K) montiranu u krug oko platna, sa senilima koje usmeravaju svetlost ka platnu, a da ne budu usmerena ka kameri, a objekat osvetljavam direktno uperenim reflektorom od 500 vati (3200 K). Pošto je neonska rasveta tzv. "hladno" svetlo, a reflektor "toplo", subjekat koji se snima treba da je osvetljen od strane reflektora. Tako se dobijaju meke crte lica, i prirodan ton kože. Subjekat se može osvetliti i neonskim rasterom 4 puta 20 vati sa neonkama tipa "veštačko svetlo" (3200 K).
3. Kamera - što kvalitetnija, po mogućnosti. Bitno je da ima ručno podešavanje white balance-a, koje treba postaviti na "veštačku rasvetu" ili "indoor", pošto je subjekat osvetljen tim tipom svetiljke. Blendu treba "zaključati" na jednu vrednost, da se ne bi drastično menjala prilikom promene kadra. Fokus postaviti na subjekat, što je oštrije moguće.
4. Snimanje - može i iz ruke, može i sa stativa. Bitno je da ti platno ne izleće iz kadra. Mada bih ti preporučio stativ + lagano ravnomerno zumiranje/odzumiranje, možeš napraviti u premijeru da se pozadina pomera zajedno sa subjektom koji snimaš.
5. Softver - 99% programa za montažu ima opciju "chroma key". Na brzake objašnjeno za Premiere 6.5 : U šinu 1A (ili 1B) postaviš pozadinu, u šinu 2 postaviš snimak na chroma key platnu. Desni klik na fajl u šini 2, Video Options -> Transparency... Dobiješ novi prozor, u njemu za "Key Type" odabereš "Chroma". U srednjem "prozorčiću", gde vidiš fajl iz šine 2 klikni na površinu koja je u boji tvog platna. Similarity podesi na 20 (eksperimentiši sa manjim i većim vrednostima), Blending stavi na 10, a Smoothing na Low. I to je to....

Subjekt ispred Chrom Key platna


Deo rasvete


Postavka kamere i reflektora


Preslabo osvetljenje pozadine


Preslabo osvetljenje subjekta.



offline
  • Pridružio: 06 Jun 2004
  • Poruke: 56
  • Gde živiš: BEograd

svaka cast za uputstvo cista desetka ja bi samo dodao to jest preporucio Premiere pro 1.5 za chroma key, imas sve sto ti treba samo polako i natanane prostudiraj

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 4513
  • Gde živiš: Novi Sad

Dexter_NS

Jes da se ovde slabo javljam, al kako mozes da ga nazoves subjekt pa ima Sale valjda ime majku mu Very Happy

offline
  • Marko Šolajić
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 987
  • Gde živiš: Novi Sad

Pa dobro... mogla je biti i vaza sa cvecem...

offline
  • Pridružio: 10 Maj 2004
  • Poruke: 212
  • Gde živiš: sombor

uopste ne mogu da ukacim premiere,tj treba malo vremena. u svakom slucaju hvala. inace pinnacle studio 8.8 mi je veoma jednostavan , ali nema chroma. nabavio sam premiere 7.0 pro, ali nema chroma cey , tj ne vidim opciju

offline
  • Pridružio: 06 Jun 2004
  • Poruke: 56
  • Gde živiš: BEograd

mora da ima pregledaj lepo sve foldere sa efectima

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 646

offline
  • Pridružio: 10 Maj 2004
  • Poruke: 212
  • Gde živiš: sombor

ok.pronasao sam. hvala.

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2004
  • Poruke: 265
  • Gde živiš: S R B I J A

Sad sam video,ima u studiju plus 9.3 chroma key

pozdrav

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 932 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 3 sakrivenih i 891 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: antonije64, Arahne, Asparagus, Bokiboks, Cassius Clay, comi_pfc, Dimitrije Paunovic, doktor1964, Dvojac005, hologram, hyla, ikan, kolle.the.kid, krkalon, Kubovac, Leonov, Lucije Kvint, Luka Blažević, Lutvo_Redzepagic, Magistar78, Mcdado, mercedesamg, Metanoja, milimoj, Nemanja.M, Neretva, NoOneEver Dreams, Panter, procesor, Ripanjac, sap, stegonosa, Sumadija34, vathra, VJ, Vlada78, yrraf, Zoca