teorija super struna

1

teorija super struna

offline
  • meka  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Avg 2003
  • Poruke: 811
  • Gde živiš: Novi Sad / Vojvodina

Ima li iko ista o ovome a da jedan um od 22 godine moze da ga shvati? Jedino sto ja znam o njoj je da radi u 9 ili 25 dimenzija, a ni za to nisam siguran. Pa ... bilo sta bi pomoglo. Hvala



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Ih bre gde me nаđe, fizika mi je bila slaba strana u školi.
Zar nema nešto o tome kod čika google-eta.



offline
  • meka  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Avg 2003
  • Poruke: 811
  • Gde živiš: Novi Sad / Vojvodina

Pa kako kazu, suvise je napredna teorija, tako da ... nema. Ili sam ja barem poblentavio. A i kad god upisem string dobijem ili stringove u programiranju ili zice za neki instrument. Smile

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 1819
  • Gde živiš: Beograd

Ajde objasni malo bolje o cemu se tu radi...koja je to oblast fizike ili cega vec, malo sire...

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

ja sam za to samo cuo.... nisam imao vremena da pogledam sta je to... inace me veoma zanima ta oblast, cisto sa informativne strane, posto nemam vremena da ulazim u detalje

offline
  • meka  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Avg 2003
  • Poruke: 811
  • Gde živiš: Novi Sad / Vojvodina

Pa moji interesi su isti. Inace teorija je nesto kao teorija velikog praska samo sto je ... hm ... izgleda nema mana za sada. Jedino sto je zezalica sa dimenzijama. Da znam o cemu je rekao bih, ali ... ako iko zna neka me ispravi. Moguce je da sam se nalupao kao blesav.

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2003
  • Poruke: 1947
  • Gde živiš: Srbija

Teorija struna


Dvije znanstvene revolucije koje su obilježile dvadeseto stoljeće su kvantna mehanika i Einsteinova teorija relativnosti. Kvantna mehanika opisuje "svijet malog" tj. svijet atoma, subatomskih čestica i sila. S druge strane, teorija relativnosti opisuje prostor, vrijeme i silu gravitacije.


Ujedinjenje tih dviju teorija i s njim povezano ujedinjenje svih temeljnih prirodnih sila je jedan od glavnih ciljeva moderne fizike. Takvo ujedinjenje bi s jedne strane značilo konačno ispunjenje sna o potpunom razumijevanju temeljnih prirodnih mehanizama, a istovremeno bi nam omogućilo i dublji pogled u sam početak svemira, Veliki prasak.


Naime, nepoznavanje kvantne teorije gravitacije nam u većini slučajeva ne smeta mnogo jer su objekti na koje gravitacija bitno utječe (planeti, crne rupe, galaktike) toliko veliki da je utjecaj kvantne mehanike na njih zanemariv. S druge strane, objekti za čije razumijevanje je nužna kvantna mehanika (atomi, elementarne čestice) su obično dovoljno mali da gravitacija ne utječe na njihovu strukturu i ponašanje.


No početno stanje svemira, Veliki prasak, je situacija kad je svemir istovremeno bio i dovoljno malen i dovoljno masivan da su njime zasigurno upravljali nama još nepoznati zakoni kvantne gravitacije.


U nastojanju da razviju teoriju kvantne gravitacije znanstvenici su iskušavali mnoge puteve, a jedan od najpopularnijih u zadnjih petneastak godina je tzv. teorija struna (engl. string theory). Karakteristično svojstvo teorije struna je da su njeni osnovni sastojci super-sitne strune, duljine od oko 10-35 metara. (Dakle npr. proton bi bio sto milijardi milijardi puta veći od tih struna.) Nadalje, prema teoriji struna, naš prostor-vrijeme ne bi imao 3+1 dimenziju već barem desetak prostorno-vremenskih dimenzija. (Točan broj dimenzija se dobiva automatski iz same teorije kao posljedica zahtjeva da se u teoriji ne pojavljuju beskonačne veličine. Zadnjih godina su aktualne specijalne strune koje se zovu superstrune i koje "žive" u prostorima od 10 i 11 dimenzija.)


Zašto se onda nama čini da prostor ima samo tri dimenzije? Odgovor je u tome da je protežnost tih 6 ili 7 dodatnih dimenzija toliko malena da ih mi ne primjećujemo. Ilustirajmo to analogijom: promatramo li konac s udaljenosti od jedan metar on nam se čini jednodimenzionalan. No, to je samo privid uzrokovan time što je protegnutost konca u druge dvije dimenzije malena; on je mnogo dulji nego što je debeo. Tek kad ga pogledamo izbliza vidimo da je on zaista trodimenzionalan.


Teorija struna predviđa da kada bismo taj konac pogledali pomoću povećala koje povećava 1033 puta, vidjeli bismo da je on zapravo 10-ero dimenzionalan. (Zapravo, ne bismo to baš vidjeli, jer je naš prostorno-vremenski zor ograničen na običnih 3+1 dimenziju, ali to naše povećalo u suradnji s jednadžbama teorije, sugeriralo bi postojanje tih dodatnih dimenzija.)


Te dodatne dimenzije čine teoriju struna izuzetno složenom. Tako na primjer još uvijek nije poznato kako poznati zakoni fizike (mehanika, elektricitet, nuklearne sile) slijede iz teorije struna ili po čemu je naših 3+1 dimenzija posebno tj. zašto su upravo tri prostorne dimenzije velike protežnosti. Ono što se otprilike zna je da se poznate elementarne čestice u teoriji struna pojavljuju kao različiti načini i frekvencije titranja tih struna. Tako struna koja titra na jedan način predstavlja foton, na neki drugi način graviton, a na neki treći način elektron. Isto tako se čini da bi se u procesu svođenja tih 10 ili 11 dimenzija na 3+1 trebali pojaviti efekti koji bi se nama pričinjavali kao efekti poznatih sila (gravitacije, elektriciteta, nuklearnih sila).


Tako bi teorija struna istovremeno objasnila i sastojke svemira (čestice) i njihova međudjelovanja (sile). No, čini se da je taj cilj još uvijek podosta daleko.

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2003
  • Poruke: 1947
  • Gde živiš: Srbija

Ova teorija (Superstring theory) je matematicki elegantan pokusaj da se teorijski objedine sve postojece ( do sada pozante) sile i izbjegnu tri velika problema teorije Velikog Praska: problem nehomogenosti materije, problem horizonta i problem jednopolnih magneta. Mada ima sve vise pristalica jos uvijek su naucni autoriteti u oblati Komsologije (kao naprimer Hawking) veoma zustri njeni protivnici.

Najnovija merenja koncentracije Izotopa Uranijuma u veoma hladnim protozvezdama ( takozvanim kafenim patuljcima koje zbog svoje male mase ne dozivljavaju sudbine ostalih zvijezda ) pokazuje da Univerzum ne bi trebao biti stariji od 15 milijardi godina.

Ovo je jedna od malobrojnih nezavisnih metoda izracunavanja starosti univerzuma, koji se ne zasniva na takozvanom crvenom pomku (u kosmologiji veoma slavan bor "z" ( z=v/c , pri cemu je v brzina koja se izracunava iz pomeranja linija spektra udaljenih galaksija ka crvenom, a c brzian svetlosti). Naravno ostaje otvoreno pitanje da li se Univerzum uopste siri i da li je takozvani Hubbleov zakon tacan.

U svakom slucaju za sada ne postoji ozbiljna naucna teorija koja ne uzima u obzir pretpostavku da je Univerzum nastao Velikim Praskom. Ja licno verujem da je univerzum nastao ne eksplozijom , nego kolapsom u crnu rupu. To se desilo otrilike pre 15 milijardi godina.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

a sta je bilo pre praska? Smile

offline
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 488
  • Gde živiš: Niš

Predrag Damnjanovic ::a sta je bilo pre praska? Smile
Naucnici pokusavaju da obesmisle to pitanje poredjenjem sa, recimo, pitanjem: sta je severnije od severnog pola? Kao, glupo pitanje - pa naravno da ne postoji nista PRE praska...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1203 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 10 sakrivenih i 1139 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, Alibaba1981, Andrija357, Asparagus, babaroga, bankulen, Ben Roj, Boris90, Botovac, BraneS, brundo65, ccoogg123, Dannyboy, Darko8, djboj, Dorcolac, Dvojac005, GenZee, havoc995, hyla, ikan, Ivica1102, ivica976, JimmyNapoli, Joja2, kjkszpj, Kubovac, kybonacci, Lazarus, LUDI, Lukaaa, MB120mm, mercedesamg, mikki jons, mikrimaus, milenko crazy north, milimoj, milos.cbr, MrNo, Nemanja.M, nextyamb, ostoja, Panter, Posmatrac77OKB, prle122, randja26, savaskytec, slonic_tonic, solic, stalja, tubular, vobo, xanadu