Da li Jupiter može da postane zvezda?

1

Da li Jupiter može da postane zvezda?

offline
  • Pridružio: 11 Mar 2005
  • Poruke: 84
  • Gde živiš: Niš-Durlan

Prema israzvanjima sondi Vojadzr 1 i 2 koje su lansirane 1977. godine doslo se do saznanja da je Jupiter sastavljen od istih gasova kao Sunce pre nego sto je zasijalo. Na Jupiteru postoji nuklearna rakcija pretvaranja vodonika u helijum, sto je bio uzrok zasijanja Sunca. Jupiter je srazmerno manji od Sunca sto znaci da bi u slucaju da postane zvezda imao isti uticaj na Mars kao Sunce na Zemlju. A posto je dokazano da na Marsu ima leda, led bi se otopio, stvorila bi se atmosvera i nastao bi zivot.

Sta mislite o ovome?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Feb 2005
  • Poruke: 349
  • Gde živiš: Novi Sad

Mislim da se Mars ne okrece oko Jupitera.



offline
  • Pridružio: 30 Jul 2004
  • Poruke: 469
  • Gde živiš: Kragujevac

Suncev sistem jeste aktivan i menja se ali koliko sam ja upoznat Jupiter je davno propustio svoju sansu da bude zvezda :-)

Sto se tice zagrevanja Marsa (zanemarimo mogucnost teraformiranja - zagrevanja pod uticajem ljudske aktivnosti), do njega ce doci sigurno u nekom trenutku, verovatno je rec o par milijardi godina u buducnost.
Naime zvezde slicne Suncu se sire kako im prolazi zivotni vek, u jednom trenutku ce cak i Zemlja biti progutana tim procesom. Kako se Sunce bude sirilo vise toplote ce stizati do Marsa pa ce se i on zagrejati.

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2003
  • Poruke: 7953
  • Gde živiš: Graceland

@Milos

Ovako, nije to bas tako jednostavno. Jupiter neki naucnici svrstavaju u vrstu zvezda tzv. brown dwarf (smedji patuljak), tj. neuspele zvezde, da tako objasnim. To je npr. iskoristio Klarku u svojoj Odiseji (ako si gledao Odiseju 2010). Ali ta prica je zavrsena, Jupiter nece nikad biti zvezda.

Sto se Marsa tice, cak i da Jupiter jeste zvezda, nece mu to pomoci, predaleko je. Ako malo znas o Suncevom sistemu, prve cetiri planete (Merkur, Venera, Zemlja i Mars) su unutrasnje planete i mnogo su daleko od Jupitera. Izmedju Jupitera i Marsa se cak nalazi pojas meteora od planete koja nikad nije uspela da nastane.

E, sad, Mars se moze vestacki zagrejati, isto kao i Zemlja: efektom staklene baste, a vec ima ovde ta tema, pa malo pogledaj.

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2004
  • Poruke: 469
  • Gde živiš: Kragujevac

E sad to je zanimljivo, uvek sam se pitao da li ce nekad u dalekoj buducnosti od pojasa meteora koji se nalazi izmedju Marsa i Jupitera uspeti da nastane planeta.

Takodje kao i Saturn jos neke planete su imale prstenove u nekim fazama svog nastanka, od njih su se kasnije oformili prirodni sateliti, a nesto je zavrsilo sigurno i na samim planetama. Pitanje za razmishljanje: Da li ce u buducnosti Saturn izgubiti svoje prstenove?

Saturn je ovakav kakav je prelep, bila bi steta :-(

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Na zalost Leggy, mislim da nisi u pravu, tj znam da nisi u pravu, gledao sam diskovery o tome.
Govorim o meteorskom pojasu i pokusaju planete.

Dokazano je prosle godine da je tu bila planeta, i zamisli, usporila je i pocela da se priblizava suncu, nekako je zaobisla Mars jer se predpostavlja da je bio na drugoj strani, i udarila u planetu Zemlja Alpha 1. Od siline udara, oba tela su se usijala i odbila jedno od drugog. Sada imamo Zemlja alpha 2.
Zbog gravitacije i rotacije usled udara, obe planete su se zakucale jedno u drugo ponovo. Problem je sto je proslo oko 50.000 - 100.000 godina te se na obe planete stvorio ponovo zivot.
Tada je doslo do sudara, i nastala je Zemlja Alpha 3, koja je ova sada na kojoj zivimo. Naravno, sve se opet usijalo, komadici od (ovaj sudar je bio toliko jak da su delovi leteli po svemiru), te je nastao asteroidni pojas, tamo, gde je nekad bila planeta (od prilike ne bas na istom mestu).

Simulacije na komp-u su to dokazale, a neko se zaintrigirao zato sto su ustanovili da je danasnji DNK sastavljen od 3 DNK za koje se nezna poreklo. Sad da ne davim vise, uglavnom:

DNK sa Earth A1
DNK sa Earth A2 posle sudara
DNK sa Unknown Planet A2 posle sudara (posto se DNK1 preneo na UNKNOWN A2 posle sudara sa Earth A1)

Toliko o tome Smile

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2004
  • Poruke: 469
  • Gde živiš: Kragujevac

Ne bih bas toliko verovao spekulacijama o nastanku zivota i sl. Sto se toga tice ne postoje nikakvi dokazi. 3 DNK...

Sve to da je dokazano izazvalo bi pravu revoluciju u nauci i o tome bi se trubelo na sva zvona. Srbija jeste van sveta, ali bas toliko...

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Ja sam pricao sta je bilo na discoveriju. Prvo, discovery nema shanse da prikaze bilo kakvu neistinu.
Drugo, face koje su to pricale su vrhunski naucinici. Ne bi ni oni lupetali pred kamerama gluposti jer bi ih ceo svet ismejao.

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2003
  • Poruke: 7953
  • Gde živiš: Graceland

@beli

To u opste nije tema. Pricao sam sta se nalazi izmedju Marsa i Jupitera, ne da li je tu mogla ili jeste ili je bila planeta.
E sad, da li Discovery moze da izmislja ili ne to opet nije tema, ali je diskutabilno.

offline
  • Pridružio: 09 Feb 2005
  • Poruke: 349
  • Gde živiš: Novi Sad

Kao sto sam rekao Mars se ne okrece oko Jupitera tako da i ako Jupiter postane zvezda na Marsu se nece stvoriti zivot pod njegovim uticajem. Da bi temperatura na Marsu bila umerena potrebno je da rastojanje bude koliko toliko konstantno tokom jedne godine (Marsove). Milos je jasno postavio pitanje a odgovor je da Jupiter nikad nece imati uticaj na Mars kao Sunce na Zemlju. Prica sa vestackim zagrevanjem Marsa spada u neku sasvim drugu pricu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 777 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 3 sakrivenih i 763 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bojan5150, brundo65, dragoljub11987, ILGromovnik, Kenanjoz, Krvava Devetka, mikki jons, radionica1, saputnik plavetnila, sasa76, wizzardone