Treba mi pomoc za sastavljanje spiska opreme

1

Treba mi pomoc za sastavljanje spiska opreme

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Pravimo neki projekat, ovde u Nisu, "Internet za sve", koji ce imati za cilj da hendikepirane osobe 'poveze' sa Internetom.
E sad, ne znam kako i zasto, ali ja ispadoh administrator i webmaster tog projekta.
Trebamo da nabavimo 5 racunara, i da ih umrezimo... i sada ja trebam da sastavim spisak celokupne opereme koja treba da se kupi.
Posto se ja nikad nisam bavio umrezavanjem, i nemam pojma sta sve ide od opreme, molio bih da mi neko navede sta je sve potrebno za umrezavanje 5 racunara, od mrezne opreme.
Hvala.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Đuro Glumac
  • dipl. ing. informatike
  • Pridružio: 08 Feb 2004
  • Poruke: 3640
  • Gde živiš: ApAtIn

Predpostavljam da neces da umrezavas bezicno nego klasican LAN???
Najprostije ti je ovako.
- 5 LAN adaptera - kartica
- SWITCH ili HUB (naravno SWITCH je preporuka) mozes npr sa 8 prikljucaka
- UTP kabl
- UTP zabice i naravno klesta za 8-pinske zabice (utp) To je sve Smile



offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

jel nije frka da navedes neke okvirne cene?
okvirno mi treba, koliko ce sve da kosta, 100, 150, 200, 250 eura...

offline
  • Đuro Glumac
  • dipl. ing. informatike
  • Pridružio: 08 Feb 2004
  • Poruke: 3640
  • Gde živiš: ApAtIn

Ovako na brzaka u Pakomu, znam da su iz Nisa pa... Smile
Ova kartica http://www.pakom.rs/wwwpakom/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=4003001
oko 8 eura je komad znaci 5*8 = 40 eura

Ovaj http://www.pakom.rs/wwwpakom/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=1504017 SWITCH 34 eura.[Nisam siguran da ima 8 portova ne pise nista al cene su prosecnih se krecu 30-40 eura]

Metar UTP kabela je oko 0,35 Eura po metru. E sad UTP RJ 45 konektori (UTP) to je nesto jeftino treba ti 10 komada. Jedan je 0.09 Eura Smile Evo i kakav http://www.pakom.rs/wwwpakom/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=1500008

Znaci sve ukupno je oko:
30+34+0.9=64,9 Eura + cene kabela. Ne znam kolike duzine ti trebaju.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

hvala Smile

offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

Eh, preteče me NuLL Very Happy. I moj spisak je isti iz prostog razloga što se tu više nema šta dodati Very Happy. Samo bih da predložim da mrežne kartice budu sa 3Com-ovim čipovima ( iz mog iskustva to su najbolje/najjeftinije za u odnosu na ono što daju/najkompatibilnije mrežne kartice na tržištu ), a HUB da bude 8 portni D-Linkov ( stvarno su odlični!! ) a nipošto Sweex Very Happy.

BTW NuLL, ove kartice sa 3Com čipovima sam ja nabavljao za 350din, ali da me ubiješ ne mogu se setiti firme Sad. A takođe može da dođe u obzir i Realtek, a one su oko 400 din...

Cena Switch-a jeste oko 35-40 EUR, a kod nas je UTP kabl 33din/m, a konektori su od 8 do 20 din ( kako ko koga zalomi Very Happy ).

Znači Peco sve ne bi trebalo da košta preko 100 EUR po mojim grubim proračunima, ali mi samo ne reci da će biti 500m UTP kabla Laughing...

offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Inače pogledati možda postoje integrisane mrežne kartice na kompovima, pogledati koja im je brzina i u skladu sa njima kupovati mrežne kartice. Jedino ako imate već predefinisanu brzinu mreže 100 Mbit ili 1 Gbit onda sve moraju kartice da budu na istoj brzini jer ako jedna bude slabija sve ostale će se spustiti na njenu brzinu rada.

Nabaviti pištolj za topljenje plastike kako bi ste polepili te kablove.
Na pijaci je to jako jeftino.

Ako ćete povezivati tu mrežu na internet onda da ne bi kupovali "router" neka stara mašina može da posluži za tu svrhu, pod uslovom da ima minimum OS Win2k ...imate LAN i "access point" ka internetu.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

sastavio...
cenovnik kod pc-trade-a:

PENTIUM 4 AMD XP 2200+ GHz,256 MB DDR,FD,SB,MB GA 7VKMPP,VIA KT 266,ATX,KOLOR 15
= 300 eura
za 5 racunara, to je 1500 eura

mrezna oprema za svih 5 racunara = oko 70 eura
DVD rezac = 80 eura
Stampac Epson Stylus C64 = 65 eura
----------------------------------

ukupno: 1715 eura

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Tesko da je to athlon xp (ne proizvodi se vise) pre bih rekao da je sempron. A sempron radi na fsb 166, dok ti je memorija na KT266 ogranicena na 133mhz, a za AMD nikako nije dobro da radi asinhrono (zbog moguce nestabilnosti). Nisam cak ni siguran da sampron radi na kt266 chipset (ovo uzmi sa rezervom)

VIA KT 266 je vise nego zastareo chipset... barem kt400, pozeljno nforce2.
Takodje, 17" monitori nisu preterano skuplji.. Ne znam ni da se prodaju novi 15"...

U svakom slucaju, napisi koja je namena racunara, i koliki vam je budzet pa da sklopimo nesto da valja...

offline
  • Pridružio: 16 Avg 2004
  • Poruke: 2970
  • Gde živiš: Treading On My Dreams

Izbegavati stare VIA chipsetove i sve ce biti ok...
Abit NF7 (nforce2) je oko 50EUR, a vredi zaista! Ja sad ne mogu jednostavno da se setim neke ploce koja moze da joj parira za tu cenu...
Mozda neke Gigabyteove ploce sa KT400 chipsetom...ne mogu da se setim, izasao sam iz tih voda davno...
Btw, koja je cena VIA KT 266 ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1342 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 11 sakrivenih i 1295 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, amaterSRB, Andrija357, Batinas, bladesu, Boris90, cenejac111, debeli, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, Dorcolac, draganl, Georgius, hyla, Karla, kihot, kuntalo, kybonacci, Leonov, Lieutenant, MikeHammer, milenko crazy north, milos.cbr, mrvica78, nemkea71, nextyamb, procesor, Regrut Boskica, royst33, srbijaiznadsvega, Stanlio, stegonosa, Trpe Grozni, vasa.93, vathra, W123