Podrhtavanje slike DVD

1

Podrhtavanje slike DVD

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2005
  • Poruke: 49
  • Gde živiš: Novi Sad

Pozdravljam sve članove foruma čije postove redovno čitam od pre nekoliko dana. Moji problemi počeli su kada sam pokušao da prebacim neke stare snimke sa VHS na DVD. Problem je u tome što je kvalitet materijala loš u smislu da slika jako treperi, vibrira, podrhtava i boje su dosta tamnije i tmurnije. To se dešava samo u DVD formatu (MPEG 2). Na DVD plejeru je to jos izraženije.
Postupak prebacivanja je sledeci:
1. Capture u Virtual Dub-u sa Huffyuv kodekom (posle filteri:NULL TRANSFORM, DEINTERLACE)
2. Montažu (titlovi, tranzicije, autoring i izvoz materijala na DVD) sam probao u mnogim programima ULEAD VIDEO STUDIO 8, MOVIE FACTORY 3, WORKSHOP 2, VEGAS 4, VEGAS 5, PREMIERE PRO 7...
3. Probao sam i gomilu raznih konvertora tipa AVI to DVD, AVI to MPEG...
Mašina je AMD 64 3000, ploča GIGABYTE K8N, 2x256 RAM, Hard 80 GB SATA 7200/8mb (planiram još jedan SEAGATE 160GB SATA), Inno GeForce 5200, DVD RW PIONEER DVR 108 Dual Lejer i konačno kartica WinFast TV2000XP EXPERT
4. Video rekorderi sa kojih sam grebovao signal su noviji LG LV 2398 (star godinu dana) i stariji PANASONIC NV G45 (star 10 god.) sa SKARTOM
5. Koristim kompozitni kabel (jer preko S-VIDEA nisam uspeo da dobijem kvalitetan kolor izlaz. Ili ulaz. Potrošio sam hrpu para na S-Video kablove (od običnih pijačnih do pozlaćenih koaksijalaca) i konvertore ( od „male privrede“ do holandskog „Bandridge“). Samo mi nemojte reći da podesim TV standard jer sam to već uradio na PAL B.
6. Isto se dešava i sa snimkom sa kamkordera (CANON MV300) kada ga iskonvertujem u DVD. Čak mi se čini da su podrhtavanja slike veća. I zanimljivo, to se dešava češće na snimcima napravljenim napolju, pre nego unutra. I još jedna zanimljivost S-Video kablovi šljakaju kada povežem kameru i komp.
I molio bih za još jednu informaciju. Kakvu ulogu ima „Field order“ (Lower i Upper) prilikom grebovanja. Konkretno u Uleadovom Video Studiu 8 a i šire. Napominjem da sam od izvornog AVI-ja napravio odličan DivX gde se podrhtavanja nisu javljala a boje OK, zvuk OK.
Što se DVD tiče najprirodnije boje (znači najmanje crvene) imao sam u PREMIERU PRO ali i najviše treperenja slike. Inače kupio sam odličnu „ADOBE PREMIERE PRO učionicu u knjizi“ i prosto se „zalepio“ za ovaj program i uopšte za video editing i autoring. Unapred vam se zahvaljujem na odgovorima jer smatram da ste apsolutno kompetentan forum za ovakvu problematiku.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Field order je jako bitno znati. PAL (a i SECAM, NTSC) standard je tako koncipiran da se prvo prenose neparne linije do prijemnika, pa onda parne. Znaci, slika se sastavlja od dva "ceslja". To se zove interlacing.
Slika od 25 frejma se prenosi kao 50 polu-frejma.
Lower i Upper field se odnose na to da li se prvo prenose parne ili neparne polu-slike. Ukoliko pogresis redosled, jasno je da ce "cesljevi" biti pomereni za "jedan zub", tj. linija koja treba da bude iznad njenog para iz sledeceg polu-frejma, bice ispod.

Savetujem ti da uradis deinterlace odmah pri grebovanju, tako da ti odmah prvi fajl koji napravis sadrzi vec "ukomponovane" polu-frejmove u kompletne frejmove.

Jedan od boljih projekata ovog tipa je DScaler.
Jasno je da se to radi softverski, i da opterecuje CPU. Zato je daleko bolje imati karticu sa softverskim koderom signala.
Ja sam skoro uzeo Hauppauge PVR150 koja ima mpeg2 hardverski koder, i zasad sam zadovoljan njome. Posle grebovanja ostaje mi samo jos da uradim Menu za DVD i da konvertujem fajlove u VOB fajlove za DVD.



offline
  • Pridružio: 05 Apr 2005
  • Poruke: 49
  • Gde živiš: Novi Sad

Misliš da bi sa deinterlaceom prilikom samog grebovanja (a ne kao sto ja radim posle grebovanja filterima u VDub-u) otklonio podrhtavanja slike?

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2004
  • Poruke: 416
  • Gde živiš: Indjija

JA ne mislim tako Smile To Podrhtavanje ti je do Upper ili Lower Fildova

Primer :

Nagrebovao si materijal u Lower Fild-u , u Adobe Premiere si Podesio da radi sa Upper FIldom !


Jos nesto podrhtavcanja u slici se javljaju jos kada recimo nagrbujes u Pal standadru , a Stavis u Adobe Premier-u da radi sa NTSC !

Pozdrav lsteva i dobrodosao !

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

@master
A sta sam ja upravo rekao? Zar nisam rekao da su pomesani redovi?
Lower field su parne linije, upper filed su neparne. Pitanje je samo koje su prvo snimljene, znaci redosle. Ukoliko uradi deinterlace pri snimalju, nema vise fieldova, pa ni konfuzije.

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2004
  • Poruke: 416
  • Gde živiš: Indjija

@bobby
Hej covek pa ti si supermoderator (ti si uvek u pravu) Smile
Hteo sam da kazem da nemora da radi deintrlace !
Neko da ispodesava sve kako treba



Pozdrav za bobby

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

To sto sam smod ne znaci da sam u pravu... Wink

...rece da radi deinterlace u VDub-u...hmmm <--- ovo me sada kopka

Ajd probaj neki drugi deinterlace, i definitivno obrati paznju na redosled polja (upper first ili lower first).
Meni je dscaler bio dobar jer sam ga imao kao plugin za iuvcr (recorder program), tako da mi je AVI bio bez interlacea na samom startu. Koristio sam MJPEG za kompresiju pri grebovanju, a uvodjenje interlace signala u MJPEG codec je dovodilo da haosa - broj frejmova je izgledao OK, ali su pokreti na slici bili "robotski".

Za konverziju AVI>MPEG probaj TMpeg Enc - prepoznaje koji field ide prvi.

Iskreno, ukoliko mislis da ovo radis vise puta, bolje ustedi sebi muku i izdvoj oko 80 evra za hardversku MPEG koder-karticu.

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2004
  • Poruke: 265
  • Gde živiš: S R B I J A

Slazem se, treba imati neku hardversku kartu.Ja da sakupim malo parica uzecu onu leadtek karticu sa hardverskim mpeg2.Ali do tad win dvr 3 za grebovanje je ODLICAN.Fenomenalan program i veoma jednostavan.Prava stvar za grebovanje

www.intervideo.com

pozdrav

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2005
  • Poruke: 49
  • Gde živiš: Novi Sad

Sumnjao sam na Fieldove ali nisam bio sasvim siguran. Da li neko od vas ima siguran recept dobrog DVD snimka. Ono, od VHS kasete do DVD diska. Što se kamere tiče tu ću nabaviti FIREWIRE. Ovo mi je trenutno raspoloživ softwer.
Na mašini trenuto imam instalirano:
- VirtualDub 1.6.4 (imam i 64 bitni ali se bojim da instaliram WIN64 beta a bez njega neće ni Dub 64)
- iuVCR 4.9.2.354
- InterVideo DVR3
- Vegas 5
- Adobe Premiere Pro 7
- Ulead Video Studio 8
- Ulead Movie Factory 3
- Ulead Workshop 2
- DVD Architect 1.0
- Zealot Avi to VCD, SVCD, DVD
- Aurora MPEG to DVD Burner

Pa dalje za DivX-e Dr.Divx, Easy Divx...ali mi Divx trenutno nije predmet interesovanja.

Uostalom evo vam screenshot...

Danas sam nabavio TMPEGenc plus i DSCALER-a pa ću preko vikenda malo da eksperimentišem.

Molio bih bobby-a da mi napiše podešavanja za TMPEGenc plus i DSCALER . I jedna molba za Mastera (hvala na dobrodošlici)
"Nagrebovao si materijal u Lower Fild-u , u Adobe Premiere si Podesio da radi sa Upper FIldom !" Misliš na podešavanje prilikom exporta u mpeg?

"Jos nesto podrhtavcanja u slici se javljaju jos kada recimo nagrbujes u Pal standadru , a Stavis u Adobe Premier-u da radi sa NTSC ! " Da li misliš na ono podešavanje za New Project il to moram negde unutar programa (pre importa avi-ja) da podesim?

I jedno pitanje za NenadaBG - podešavanja za Win DVR3.

U svakom slučaju hvala vam svima na trudu puno ste mi pomogli a ako uspem da otklonim problem preko vikenda, pisaću u ovoj temi, a ako ne onda i dalje UPOMOOOOOĆ!!!!!!!!!!!!!!

Dopuna: 07 Apr 2005 16:28

mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2004
  • Poruke: 416
  • Gde živiš: Indjija

Da mislim na to ! U tom ekranu pred pocetak imas da biras oces PAL , NTSC ... I tu podesis .


Pitam se stace ti toliko programa koji rade istu stvar .... Gusis racunar sa time !

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 893 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 5 sakrivenih i 874 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ladro, Lazarus, mean_machine, mgolub, MikeHammer, mnn2, nenad81, operniki, Parker, Srky Boy, Trpe Grozni, W123, yufighter, zzapNDjuric99