Ratno vazduhoplovstvo Iraka - Sadamovi pustinjski sokolovi

1

Ratno vazduhoplovstvo Iraka - Sadamovi pustinjski sokolovi

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35497
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Iračko RV


Oružane snage Iraka sve do prvog rata u zalivu važile su za jednu od najjačih vojnih sila u regionu. Uprkos dugogodišnjem ratu sa svojim susedom Iranom, OS Iraka stalno je zanavljao svoje borbene efektive tako da je raspolagao sa impresivnim arsenalom vojne tehnike prvenstveno Ruske,(i to većim delom), a zatim Francuske, Kineske, Brazilske, manjim delom Britanske i Američke a jednim delom i vlastite proizvodnje. Iračko RV , bilo je veoma brojno, sastavljeno dobrim delom od najmodernijih tipova vazduhoplova ( MiG-29, Su-24/25, Miraž F-1 ) . Svi ovi navedeni tipovi aviona bili su opremljeni savremenim tipovima bombi i raketa. U opremanju vazduhoplovnih snaga nije se štedelo - naime gotovo svi tipovi aviona ruskog porekla bili su naoružani paletom raketa kakve je u to vreme koristilo i rusko RV. Takođe i Miraž F-1(ver. EQ-5/6) koji je bio naj brojniji tip vazduhoplova zapadnog porekla bio je savremeno naoružan. U mornaričkoj varijanti nosio je "čuvene" rakete EXOCET - tipa vazduh-brod , rakete koje su prvi u borbi oprobali argentinci u foklandskom ratu 1982 potopivši britanski razarač "Šefild". Snagu ove rakete "okusili" su i ameri u iračko-iranskom sukobu kada su iračani greškom ( ili ne) ,17maja 1987 pogodili i potopili američku fregatu "USS Stark" misleći da se radi o iranskom brodu (tankeru) i pri tom ubili 37 mornara. Pre nego što su dobili naručene Miraže, iračani su iznajmili 5 francuskih palubnih jurišnika Super Etandard opremljenih raketama EXOCET, kako bi brže bolje mogli biti uključeni u napade na iranske tankere. Do kraja rata irački borbeni avioni i helikopteri lansirali su ukupno 53 rakete tipa EXOCET, i pritom potopivši 20 a teško oštetivši 30 plovnih objekata. Iračko-iranski vojni sukob završio se 19.jula 1988g. Iračani su imali dosta uspeha u modifikovanju vazduhoplova. U maju 1989 uz pomoć ruskih i francuskih stručnjaka adaptiraju transporter IL-76 u svoj prvi AWACS nazvan "Bagdad 1". Pošto su rusi već posedovali identičan tip aviona (Nato oznake MAINSTAY a originalne iračke - ADNAN), iračani su ga kopirali samo za razliku od originala u njega ugradili opremu francuskog proizvođača sa radarom "Thomson CSF - Tigre". Ukupno su do rata u zalivu modifikovana dva takva aviona. Nekoliko IL-76 preuređeno je u avio-tankere. Vršene su modifikacije na avionima Mig-23 prvenstveno na ugradnji sistema za dopunu goriva u vazduhu sličan onom kakav je posedovao Miraž. Takođe su uspeli da integrišu tadašnje najmodernije laserski vođene rakete ruske proizvodnje AS-14 "Kedge" na Miraž F-1

Za vreme vojnih operacija u zauzimanju Kuvajta, iračani su izgubili 39 letelica, gubitak koji se kompenzirao zaplenjivanjem 8 kuvajtskih borbenih aviona tipa Mirage F1BK/CK. Po izbijanju rata u zalivu, tačnije američke invazije i oslobađanja Kuvajta, iračani u Iran koji je skoro do juče bio krvni neprijatelj , prebacuje dobar deo vazduhoplova kako bi ih sačuvao od uništenja. Ukupno je u Iran (po nekim zapadnim izvorima) prebačeno 137 aviona i to - 24 Miraža ; 22 Su-24 ; 44 Su-20/22 ; 7 Su-25 ; 12 MiG-23 ; 4 MiG-29 i 2 AWACS-a, 15 IL-76...Ostali tipovi vazduhoplova se ne navode, ali vrlo je verovatno da je dobar deo i ostalih tipova "umakao" na sigurno na iransku teritoriju . Sudbina svih "prebeglih" manje više je poznata - iranci su ih odmah priključili svojim vazduhoplovnim snagama i ni do dan danas nisu vraćeni u irak. Kao rezultat dugogodišnjih međunarodnih sankcija za uvoz oružja i vojne opreme, drastičan nedostatak rezervnih delova i teška oštećenja infrastrukture, operativna gotovost iračkih vazduhoplovnih snaga, početkom 2003. godine našla se na veoma niskom nivou. Početkom 2003. godine, iračko RV poseduje oko 250 borbenih aviona, od kojih su samo 80 operativni. Istovremeno u sastavu avijacije iračke kopnene vojske se nalazi oko 250 helikoptera, od kojih su oko 60 u stanju da izvedu borbena dejstva. Sve ovo jasno govori da Ostatak avijacije u iraku koji gotovo nije ni leteo da se suprostavi invaziji, ostao je na zemlji i većina je tako i uništena a samo manji broj sakriven i sačuvan .Istu sudbinu "preživela" avijacija iraka doživela je i u drugom ratu u zalivu, ali samo ovog puta i to malo preživelih dočekalo je sumoran kraj. Avijacija koja je nekad bila oslonac moći Iračke imperije nestala je u prahu i pepelu pustinjskog peska.


Sa čim je sve raspolagalo Iračko RV i sa kolikim brojem borbenih sredstava, prezentovaću kroz sledeći spisak -

(pregled je formiran prvenstveno korištenjem izvora iz World Defence Almanac-a-Issue 1996 i Jane's Soviet Intelligence Review - oct.1990 )

*Ratno vazduhoplovstvo -

Avioni -

*LA / LBA

MiG-19.. (kineski F-6).. (30 kom.)
MiG-21.. (+ kineski F-7).. (170 kom.)
MiG-23.. (90 kom.)
MiG-25.. (30 kom.)
MiG-29.. (48 kom.)
Su - 22 .. (150 kom.)
Su - 24 .. (15 kom.)
Su - 25 .. (40 kom.)
Mirage F-1.. (72 kom.)

*BA

Tu - 16 (+kineski H-6).. (14 kom.)
Tu - 22.. (8 kom.)

*Školski

PC - 7 ...(40 kom.)
PC - 9 ...(20 kom.)
EMB - 312 Tucano...(80 kom.)

*TRA

IL - 76 .. (30 kom.) 2 kom.AWACS
An - 2 ...( 20 kom.)
An - 12 ...(8 kom.)
An - 24/26 ...(10 kom.)



Helikopteri-

Alouette 3...(25 kom.)
AS-61...(6 kom.)
Bell 214...(40 kom.)
Bo-105 MBB...(30 kom.)
Mi - 2 ...(10 kom.)
Mi - 4 ...(15 kom.)
Mi - 6 ...(12 kom.)
Mi - 8/17 ...(220 kom.) .
Mi - 24 ...(45 kom.)
Super Frelon SA-321...(10 kom.)
Puma AS-530...(10 kom.)
Super Puma AS-532...(3 kom.)
Gazelle SA-342...(60 kom.)
Dauphin AS-565..(3 kom.)
MDH-300/500...(60 kom.)

Rakete (vazduh-vazduh) -

Tip.....................Domet

AA - 2 Atoll ..(3 km.)
AA - 6 Acrid ..(30 km.)
AA - 7 Apex ..(20 km.)
AA - 8 Aphid ..(5 km.)
AA - 10 Alamo ..(30 km.)
AA - 11 Archer ..(30 km.)
Matra R - 550 Magic..(5 km.)
Matra R - 530 i 530k Super..(18/25 km.)

Rakete (vazduh-zemlja) -

C - 601..(80 km.)
AS-11..(3 km.)
AS-15 TT..(10 km.)
AS-30 L ( Laser )..(10 km.)
AM-39 EXOCET...(50 km.)
ARMAT...(90 km.)
AS-4 Kitchen...(400 km.)
AS-5 Kelt...180 km.)
AS-6 Kingfish...(400 km.)
AS-9 Kyle...(90 km.)
AS-10 Karen( Laser )...(10 km.)
AS-14 Kedge( Laser )....(12 km.)

____________________________________________________________

Na fotografijama su prikazani sledeći tipovi vazduhoplova:


MiG-29 sa oznakama Iračkog RV-a



Irački Miraž F-1
https://www.mycity.rs/must-login.png


Miraž F-1 sa raketom AS-14 (Kedge)
https://www.mycity.rs/must-login.png


MiG-23 sa sistemom za dopunu goriva (Dassault)
https://www.mycity.rs/must-login.png


Su-25 na stajanci
https://www.mycity.rs/must-login.png


IL - 76 MD
https://www.mycity.rs/must-login.png


Pilatus PC-9 uništen u kaponiru
https://www.mycity.rs/must-login.png



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3522
  • Gde živiš: Zemun

Dosta bolje nego mi Sad



offline
  • Pridružio: 19 Mar 2005
  • Poruke: 32
  • Gde živiš: Vrsac

Kamo lepe srece da imamo i 50% ovoga.

offline
  • Pridružio: 01 Feb 2005
  • Poruke: 45
  • Gde živiš: Stara Pazova

Ćao svima

Eeeeeee... imali smo i mi lepih stvari...

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3522
  • Gde živiš: Zemun

Sta smo sve mi imali ....
Od istorije, proslosti, tradicije i stare slave se ne zivi Smile

offline
  • Gibli 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 04 Mar 2005
  • Poruke: 420
  • Gde živiš: Zemun

Iracanima je bilo lako, kad im dolari sikljaju iz zemlje :-)
Moj otac je bio gradjevinac, dugo je radio u Iraku. Videlo se kako zemlja svakim danom napreduje. Proveo je tamo i veci deo Iracko-Iranskog rata. Pricao je da su se Iracani mnogo lukavije borili.
Dok su Iranci imali obicaj da salju civile u ljudkim talasima prema Iracanima.
Bio je u Bagdadu kada su Izraelci unistili Iracki nuklearni reaktor kome je malo falilo da bude zavrsen. Iracani su oko reaktora postavili balone sa helijumom koji su sajlama bili zakaceni za zemlju. Njihova PVO je pocele da puca tek kada je reaktor bio unisten. Izraelci su celo vreme leteli nisko da bi izbegli radare.

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35497
  • Gde živiš: ovalni kabinet

@Gibli

Ovo što si napisao, potpuno je tačno, a imam nameru da uskoro opišem u potpunosti kako je tekla operacija uništavanja Iračkog reaktora......Uskoro !!!

offline
  • Gibli 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 04 Mar 2005
  • Poruke: 420
  • Gde živiš: Zemun

@ Ron Jeremy

Imas sigurnog citaoca za ovaj tekst :-)

offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 318
  • Gde živiš: U autu i ispred računara, Kraljevo

Ron Jeremy.Tvoje pisanje o prilikama i neprilikama Iracko-Iransko-Americkog rata je ravmo visko profesionalnom ratnom izvestacu-analiticaru.Svaka cast.I ja iscekujem nastavak.
Sto se tice kopnenih snaga poznato mi je da je Irak imao u sastavu kopnenih snaga svoju elitnu jedinicu "Iracku gardu" koja je bila okosnica odbrane Iraka ,kojom je komandovao jedan Sadamov blizi rodjak(mislim zet) koji je sa Americko-Britanskim snagama bio u dosluhu otprilike jednu godinu pre invazije saveznickih snaga na Irak, te je malte ne unapred doslo do predaje ili bolje receno izdaje komadanta te elitne jedinice pa je jedna ozbiljnija kopnena formacija bila deetkovana bre samih sukoba u Iraku.Ne znam da li je ovo sto sam cuo tacno.
ako imas TT podatke MIG-23 i MIG-25, u stvari iteresuje me koje su razlike u odnosu na MIG-29.

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35497
  • Gde živiš: ovalni kabinet

@jaakika


Znači, kao što sam obećao nastavak će biti, a biće i podataka za MiG-ove ( mada bi prozvao druga svemirka koji je "expert" za avione da to do detalja razjasni..... )

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 540 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 533 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, bigfoot, Nobunaga, samsung, SlaKoj, voja64