Resize HD particija...

1

Resize HD particija...

offline
  • Pridružio: 30 Maj 2005
  • Poruke: 1014
  • Gde živiš: Mbabane

Imam jedan ovakav problem:
Dvije particije na HD. Posto sam onako malo nespretno podijelila disk, sada bi mi dobro dosao jedan resize, odn. valjala bi mi veca C parrticija , cime i kako je ovo najlakse uraditi?

PS. Ima li neki onako "userfriendly" Partition Manager, ili neki sa razumljivim uputstvom, jer sam prosli put pokusavajuci da napravim particiju opasno ubrljala nesto ... i dobila particiju ali i prazan HD Smile ... no sreca nije nesto posebno pametno ni bilo na njemu ...

ZoraneZ



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 683
  • Gde živiš: Sr. Kamenica

Partition Magic, kompanije PowerQuest već je godinama nezaobilazan alat za kreiranje i modifikovanje particija na hard disku, a trenutno aktuelna verzija 8 donosi izvesne novine i poboljšanja.

Nakon pokretanja programa, svi oni koju su imali prilike da koriste prethodnu verziju, primetiće da ni PowerQuest nije mogao da odoli utopljavanju radnog okruženja po ugledu na sve prisutnije Windows XP teme. Iako ovo služi samo kao stavka više za ''What is new'' sekciju, stepen integracije Partition Magica 8 u Windows XP nešto je veći.

Kako su podaci na svakom disku od neprocenjive vrednosti, u PowerQuestu su se potrudili da dodatno povećaju sigurnost podataka pri svim intervencijama na particijama, naročito pod Windows XP operativnim sistemom. Tako sada particijama
možete dodeliti read only atribut, što će za Partition Magic 8 značiti zabranu pristupa, čime se maksimalno smanjuje mogućnost greške, odnosno brisanja pogrešne particije. Pored toga, Partition Magic sada može da radi sa diskovima i particijama do veličine od 160GB, uz mogućnost lakog transfera podataka sa svih mogućih tipova različitih fajl sistema (FAT, FAT32, NTFS, Linux Ext2/3, Extended). Sam rad sa NTFS particijama dodatno je ubrzan. Omogućena je promena veličine klastera čime se dobija na performansama, a za većinu promena parametara na NTFS particijama nije potrebno ni restartovati sistem, čak i ako su one vršene na sistemskoj particiji.

Ono što odlikuje Partition Magic 8 je njegova lakoća korišćenja, uz veoma intuitivan
interfejs koji omogućava da se i slabije upućeni korisnici lako snađu i izvrše željene zahvate na svojim hard diskovima, kao što su brisanje, konvertovanje, deljenje, kopiranje i raspodela slobodnog prostora... Iako Partition Magic 8 većinu ovih operacija obavlja dosta brzo, neke od njih ipak umeju da potraju nešto duže. Tako se, sa donje leve strane, na glavnom ekranu, može videti spisak zadataka, koje Partition Magic treba da obavi, a nakon odabira Apply opcije, program će krenuti u izvršavanje svih zadatih stavki. Ovakvim načinom rada dodatno se povećava prag sigurnosti, jer tako u poslednjem trenutku možete proveriti da li su operacije koje ste zadali baš one koje želite.

Posebno su interesantne funkcije za pripremu i instaliranje dual boot opcije za dva operativna sistema, kao i promena slova pod kojima se određena particija vodi u operativnom sistemu. Partition Magic 8 nudi mogućnost kreiranja još jedne
sistemske particije na kojoj se, paralelno sa starim operativnim sistemom, može instalirati i novi. PowerQuest Boot program, koji je sastavni deo Partition Magic 8 paketa, omogućava da direktno iz Windowsa izaberete koji će sistem biti podignut pri sledećem restartu. Pored toga, pre početka podizanja sistema možete podesiti da vas PowerQuest Boot pita koji operativni sistem želite da startujete. Dok je jedan operativni sistem aktivan, onaj alternativni na drugoj particiji biće potpuno nevidljiv, što (nažalost) onemogućuje pristup podacima. Ipak, Partition Magic 8 omogućava da se direktno iz njega vrši manipulacija podacima na nevidljivoj particiji.

Preko Drive Mapper funkcije možete potpuno slobodno reorganizovati slova koja su dodeljena vašim diskovima i particijama. Tako sada možete doskočiti samovolji Windows operativnog sistema da ponekad bez mnogo logike mapira particije i
uređaje. Naravno, ova operacija ne bi bila toliko interesantna da Partition Magic 8 pri promeni mapiranog slova za neku od particija ne nudi kompletno skeniranje operativnog sistema i automatsko prilagođavanje linkova u registry bazi. Ovim je omogućeno potpuno bezbedno vršenje ove operacije, jer je izbegnuta potreba za ponovnim instaliranjem aplikacija i kreiranjem ikona.

Partition Magic 8 je sjajan program, koji višestruko olakšava posao i smanjuje utrošeno vreme za reorganizaciju podataka i particija. Prosečni korisnici retko će ga koristiti, jer se operacije koje obavlja ne primenjuju često, pa se cena od 70 američkih dolara, koliko košta licenca za legalno korišćenje ovog programa, prosečnom korisniku može učiniti previsokom. S druge strane, serviserima i onima koji se profesionalno bave održavanjem kompjutera, Partition Magic 8 predstavlja obaveznu alatku, pa će takvi ljudi sigurno naći motiva za nabavku ovog softvera.

lnk Arrow ftp://download.axelero.hu/pub/seged/rendszer/enpm800retaildemo.zip



offline
  • nirre  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 26 Mar 2005
  • Poruke: 1489
  • Gde živiš: Podgorica

U Partition Manager imas tamo resize i odredis velicinu C particije ali prije toga uradi BACKUP
Samo onako da pitam kako si podijelila HD mislim na koju velicinu C i D

offline
  • Pridružio: 30 Maj 2005
  • Poruke: 1014
  • Gde živiš: Mbabane

@Nirre
.... Pa ... u pitanju jedan Artu Ditru racunar (P II, 334MHz, 64 RAM ..itd), i smijesno mali HD od 4 Gb Smile, pa razumi muku podijeliti nesto tolipacno Smile Smile Smile !!.... Podijeljen je na 1G i 3G, pa fali jedno "nekoliko" da stane na C sve sto treba da se update-uje (kao npr. Service Pack 4 za pocetak jer ima 1...), a da ne bude bas guzva ..... Smile Smile Smile ... i tako Smile

@stancho

Puno hvala !!! Smile

offline
  • oblak  Male
  • Legendarni građanin
  • Glavni moderator foruma Mobilni telefoni
  • LEBE KISELI
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 6355

napravi 1 particiju ....

offline
  • RIA  Male
  • Prijatelj foruma
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 2841
  • Gde živiš: Around Belgrade

Probaj da napravis boot disk sa partition magicom,pa da startujes P magic za dos,tako je lakse.

NTFS obavezno stavi particije.

offline
  • Pridružio: 19 Maj 2005
  • Poruke: 333
  • Gde živiš: KG

evomoga problema sa partition magicom> probao sam da resiziram c particiju sto je on i uradio a usput mi je sakrio e particiju tako da je nema u windowsu. kada otvorim ponovo magic particija je tu samo je izgubila oznaku e i pojavljuje se visak 10gb koje sam umanjio sa c. ponovnim resizeom c povratio sam c na predhodnu velicinu ali je e jos uvek nevidljiv. imate li resenje?

editbysvitac

offline
  • Pridružio: 05 Maj 2005
  • Poruke: 224
  • Gde živiš: Niš

spusti prvo caps lock pa ćemo probati da rešimo problem Wink

da slučajno pored te E particije u Partition Magicu ne piše Unpartitioned space?

offline
  • Pridružio: 19 Maj 2005
  • Poruke: 333
  • Gde živiš: KG

Da moj stalni problem sa caps lock. Morao bih da proverim to mi je kod ortaka na njegovoj kanti smo radili? Sto jel to nesto od znacaja?

offline
  • Pridružio: 05 Maj 2005
  • Poruke: 224
  • Gde živiš: Niš

Jeste od značaja... ne bi te ni pitao da nije... ako piše Unpartitioned space, znači da je particija obrisana (fajlovi verovatno nepovratno izgubljeni) i da je ostao neparticionisani prostor... znači treba napraviti logičku particiju i videće se u windowsu...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1083 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 6 sakrivenih i 1030 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Bobrock1, Boris BM, Boris90, cavatina, cenejac111, comi_pfc, debeli, djboj, dmdr, FileFinder, hyla, Još malo pa deda, Kibice, Kubovac, maiden6657, mercedesamg, Metanoja, mikki jons, mikrimaus, Millennium, Milometer, miodrag, Miškić, mnn2, moldway, MrNo, Nemanja.M, nuke92, ObelixSRB, panzerwaffe, pein, powSrb, raptorsi, repac, stagezin, stankolich, stegonosa, suton, Toper, Tvrtko I, vandrej, virked, Vlada78, x9, yagosh