Rezac nece da radi........

1

Rezac nece da radi........

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Problem je sledeći
Razač jednostavno neće da reže DVD-ove r -rw (obične cd-ove nisam probao). Ja pokrenem nera odaberem dvd podesim da li hoću ili ne multisesiju odaberem fajlove kažem Burn i rezanje krene, ali se ne završi.... dođe do 4% i stane disk ne prenosi podatke, a dioda blinkće i tako mže da stoji i po 15 minuta iako je proracunato vreme 6 minuta. Kada prekinem ne prvi pogled zamrznutog nera (to kazem jer izgleda zamrznuto jer ne miče sa 4%) tako što kliknem na cancel nero se isključi ali dioda i dalje "trepće" i ne mogu da otvorim rezač dok ne resetujem komp.....
Zna li neko o čemu se radi?
U pitanju je GIGABYTE-ov rezač koji nosi oznaku GO-W1608A....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Siguran sam da ti nije ukljucen DMA mode. CD hoce da reze i bez toga, DVD nece hteti, a nigde ni ne prijavljuje gresku.
Propatio sam ovo.



offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Kako to da ukljucim

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Obicno u Device manageru u propertiesima za tu IDE granu na koju je nakacen rezac. Problem je sto VIA 4in1 oce da zezne stvar, pa da tu nemas to podesavanje.
Moje resenje je bilo da deinstaliram VIA IDE drajver. Originalan Windowsov drajver ima podesavanje DMA moda. Promene funkcionisu tek posle restarta.

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Odradio sam sve DVD je bio u PIO modu.... Prebacio sam ga na DMA resetovao komp, ali opet isti problem odem u device menager da vidim sta je sad i dobijem sledeci prozor



Objasnite vi meni ovaj fenomen....

BTW
rezac je secondary slave sto ga na ovom prozoru cini device-om 1

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Otkaci za probu drugi drajv sa te iste grane, pa onda opet probaj da ukljucis DMA.

Ukoliko tada radi, a da bi mogao da koristis i drajv koji si u probi iskljucio, probaj da im zamenis mesta (master/slave).

Iskreno, nikada mi nije ni padalo napamet da mi rezac bude slave na grani.

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3962
  • Gde živiš: Zemun

Ako sam te razumeo.... ti si podesio da bude DMA, a i posle resetovanja taj drajv koji si namestao je ostao i dalje PIO ?
Ako je tako, onda treba da obrises granu, i da je ponovo komp skenira....
Narano prvo treba da podesis gore pomenute drajvere za plocu

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

To se da rešiti brisanjem IDE grane i restartovanjem sistema. Pri novom podizanju će pronaći i instalirati granu i uređaj će ponovo imati mogućnost DMA, naravno, posle ponovnog restarta...

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Momci svaka cast! Resio sam problem prema gamzzy-jevom uputstvu. Posle reseta sve je lepo prepoznao i uspeo sam da narezem DVD-rw.
E sad:
1. Moze li neko da mi objasni zasto je moj rezac presao u PIO mode? Ja nisam nista cackao....
2. Sad videh da mi u root-u c:\ diska stoji dir sa imenom Found.000 i u njemu stoje dva fajla kojima u opisu pise Recoverd file fragments jedan se zove File0000.chk a drugi file0001.chk. Jel oni imaju neke veze sa prepoznavanjem IDE kanala? Smem li da ih obrisem?

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3962
  • Gde živiš: Zemun

Nebitno, ali gamzzy je rekao isto sto i ja Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 840 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 1 sakriven i 837 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Marko Marković, wizzardone