Flock - prvi Web 2.0 browser

1

Flock - prvi Web 2.0 browser

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

Rat browsera upravo dobija novog učesnika.

Flock je najavljen kao prvi Web 2.0 Browser. Ovaj browser je izgrađen na temelju Firefox browsera i donosi čvstu integraciju sa web servisima tipa del.icio.us, technorati.com, flickr.com etc. etc. akcenat je stavljen na saradnju korisnika i međusobnu razmenu podataka.

Projekat je trenutno u alpha fazi. Aktuelnu verziju 0.4.9 možete preuzeti sa:

http://www.flock.com/developer/

Više informacija o mogućnostima ovog browsera možete naći ovde:

http://www.flock.com/fiveways/togetstarted/13.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Flock_%28web_browser%29

Da bi ste razumeli svrhu ovog poduhvata pročitajte objašnjenje šta je to Web 2.0 i šta su folksonomy sajtovi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Web_2.0
http://en.wikipedia.org/wiki/Folksonomy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • ZoNi  Male
  • Free Your Mind!
  • Pridružio: 26 Feb 2005
  • Poruke: 5757
  • Gde živiš: Singidunum

hm... meni to deluje kao jos jedan "skin" za Gecko, kao npr. FF... mada, lepo izgleda Smile





ali, ta stvar da se favorites postavljaju na server, umesto "offline" uopste mi se ne svidja (npr. i Maxthon ima tu opciju dugo, ali ja je smatram potpuno beskorisnom i marketinskim trikom...)



offline
  • MANA  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Avg 2005
  • Poruke: 475
  • Gde živiš: Kući

Mislish kao onaj maxtor ( Very Happy ) skin za IE ? Razz Razz

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Lepo izgleda, ali nisam video ni jednu prednost do sada.. mozda kad budem duze surfovao sa istim.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2005
  • Poruke: 1516
  • Gde živiš: # :(){ :|:& };:

A jel ovaj browser ima mail klijenta built in..??

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

nop... nema... Ok ne treba praviti grešku pa misliti da je ideja iza ovoga bila napraviti potpuno nov browser i novo jezgro i sve ostalo... ne ovo je Mozilla/Gecko skoro u potpunosti.

Ono što su obećali i na čemu rade su upravo stvari kao postavljanje linkova na server i slično i pomoć pri blogovanju i tako to.

Ta opcija za postavljanje linkova na server trenutno radi sa del.icio.us sajtom (koji je kao neki standard za ovo) ali mislim da će biti "otvorena" tj. da će biti kompatibilna i s drugim sličnim stvarima. Meni je ova opcija super korisna jer dosta putujem i svakih par meseci sam za drugim kompom pa redovno gubim linkove i bookmarke i sl. Naravno ako živite u jednoj sobi i sve držite na jednom kompu ovo ne znači ništa.

Pravo otkrovenje su i opcije vezane za bloging... Odlična veza sa Boggerom i još nekim servisima istog tipa i opcija za automatsko postavljanje Tagova za Technorati Blog pretraživač i sl.

Opcije za povezivanje slika s Flicker-a je isto jako cool mada tu treba par stvari da se doradi.

Neke stvari su obećali al ih izgleda još nisu doradili... npr. Greasmonkey je prisutan još samo kao extenzija (ista kao i za FireFox) ili ja nešto grdno propuštam.

Mnoge od opcija su već viđene u Firefoxu (ili Operi)... bez obzira ovo deluje kao osveženje i kao razvoj u dobrom pravcu (tj. stvarno nove i korisne stvari a ne samo prepucavanja o bezbednosti i tab browsing i šta ti ja znam)... stvar se tek razvija i videćemo da li će se dobro pokazati u praksi.

Naravno ako web-u pristupate idalje samo da bi ste pasivno čitali strane onda vam ništa od ovoga ne znači mnogo.

@ZoNi

Mislim da traže nekog da uradi prevod na srpski. Što se ne javiš?

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2005
  • Poruke: 43

Browser je super, baš je brz.

offline
  • ZoNi  Male
  • Free Your Mind!
  • Pridružio: 26 Feb 2005
  • Poruke: 5757
  • Gde živiš: Singidunum

nisam odusevljen tim browserom, tako da ne bih da ga prevodim... ako bih prevodio jos neki browser (pored Maxthona), onda bi to verovatno bio Dr.Orca Smile

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

Pih.
Skinuo, instalirao, ucitao MC i jos jedan sajt i puf - don't send...
Ode kuki u Nizozemsku Sad...

E sad. Sta ga je navelo na taj greh ja nemam pojma.
Ovako ne izgleda los. Malo podseca na FF.

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

alpha verzija... nije ni čudo da se takve stvari dešavaju :-)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1027 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 4 sakrivenih i 995 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: djboj, draganca, dushan, esx66, Georgius, janbo, laki_bb, Litostroton, MB120mm, Millennium, Milometer, milutin134, mrav pesadinac, operniki, Panter, Pikac-47, prashinar, raketaš, rasok, stegonosa, Sumadija34, Tas011, Trpe Grozni, Vlada1389, vladulns, zlaya011, šumar bk2, žeks62