Znacaj imena

1

Znacaj imena

offline
  • Gama  Male
  • Zaslužni građanin
  • istoričar
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 691
  • Gde živiš: Niš, Srbija

Pitam se koje znacenje ima ime...
Npr. Ja sam Igor(Rusko nema sta) i nastalo je od Hogar a Olga je nastalo od Helga takodje vikinsko ime ali ne znam sta znaci...
Sta znaci vase ime..



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Civil Works Team Leader @ IKEA Centres Russia
  • Pridružio: 22 Jun 2005
  • Poruke: 7912
  • Gde živiš: Moskva, Rusija

Pokusao sam da napravim radio emisiju o ovome... Odustao sam pre nego sto sam stigao do slova B... Nemoguce je naci sva znacenja jednog imena u nekom jeziku, odakle poticu itd, a da se na to ne potrosi gomila vremena.

Znam sta znaci moje ime, ali mi taj podatak nikad jos nije bio potreban u zivotu...

Moje razmisljanje o ovoj temi: svako od nas moze da kupi ona uramljena objasnjenja koja postoje za svako srpsko ime, pa da to prepise ovde... Kao sto je Peca rekao, teme moraju da imaju svrhu, a osnovna svrha ovog foruma je edukacija... Ne znam koliko cemo se obrazovati znajuci sta cije ime znaci... Ali to je moje misljenje i ne mora da bude tacno...



offline
  • Gama  Male
  • Zaslužni građanin
  • istoričar
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 691
  • Gde živiš: Niš, Srbija

Ovo je za edukaciju da znam...Posto me interesuje sta moje ime znaci il makar Hogar..
Idemo na veronauku pa smo pominjali Petra sto znaci stena tj. neko ko je cvrst u svojoj veri...

Stefan (grcki Stefanos) znaci venac....
Miroljub logicki onaj koji voli mir(ljubi ga bukvalno)
Srboljub koji ljubi srbe kao svoju bracu.
Pravdoljub koji ceni pravdu..
Bogoljub onaj koji ljubi boga...
Sak ja muni(e to je budisticki bog ako se secam) i znaci "Onaj koji zna put do boga)
Ho Shi Min znaci "Onaj koji prosvetljuje
Arhangel znaci "Ima li ko jaci od boga"
Gavrilo znaci "Bozja snaga"

Itd...

Dopuna: 12 Jan 2006 11:10

Viktor-pobednik
Viktorija-pobednica

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Jedan od najkompletnijih sajtova po tom pitanju:
http://www.behindthename.com/

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2003
  • Poruke: 7953
  • Gde živiš: Graceland

Andrea, Andreja i slicno je grcko i prevodi se kao Nebojsa (od grckog andros)...

Vladimir - lako za prevod Smile

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 1819
  • Gde živiš: Beograd

Jelena - varijacija od grckog Helena - a znaci sunceva svetlost
Bar tako pise u onom ramu sto je MoscowBeast rekao

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2003
  • Poruke: 7953
  • Gde živiš: Graceland

E da, Legolas (skraceno Leggy) znaci Zeleni list Smile

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2005
  • Poruke: 2673
  • Gde živiš: u pokretu...

tatjana - ruska svetiteljka iz 9. veka, kazu
inace znaci - ona koja uspostavlja, razgranicava, daje stvarima vrednost

mada ima i ova varijanta:

http://www.aboutnames.ch/HWT.htm
language of origin - latin
from the female form of the Roman given name 'Tatianus', derived from the family name 'Tatius'
'Tatius' was the name of a king of the Sabinians who governed Rome together with Romulus
origin and meaning of 'Tatius' are unknown

i ovo upravo nadjoh i ne mogu da verujem:

Tatjana - Latin: Silver haired one (boldovano i ono 'ne mogu da verujem' je zato sto imam 32 godine i skoro sam potpuno seda.....heheheh a moje ime znaci srebrnokosa Very Happy)
Also Tatyana, Tahnee, Tahnia, Tatiana, Tahnea.
http://www.comeparty.co.nz/bsnames.htm

offline
  • Pridružio: 01 Okt 2003
  • Poruke: 2383
  • Gde živiš: Beograd

ALEKSANDRA
Gender: Feminine
Usage: Russian, Polish, Serbian, Bulgarian, Slovene, Estonian
Other Scripts: Александра (Russian, Serbian, Bulgarian)

Feminine form of ALEXANDER


ALEXANDER
Gender: Masculine
Usage: English, German, Dutch, Hungarian, Slovak

From the Greek name Αλεξανδρος (Alexandros), which meant "defending men" from Greek αλεξω (alexo) "to defend, help" and ανηρ (aner) "man" (genitive ανδρος (andros)). Alexander the Great, King of Macedon, is the most famous bearer of this name. In the 4th century BC he built a huge empire out of Greece, Egypt, Persia, and parts of India. This was also the name of emperors of Russia, kings of Scotland and Yugoslavia, and eight popes. Also, Sir Alexander MacKenzie was an explorer of the north and west of Canada in the 18th century.

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

SLOBODAN
Gender: Masculine
Usage: Serbian, Macedonian
Other Scripts: Слободан
From a south Slavic word meaning "freedom".

Sto sam mogao i da pretpostavim Smile.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1358 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 7 sakrivenih i 1303 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, Alibaba1981, antonije64, Areal84, bagor10, Battlehammer, Bubili, bufanje, cikadeda, darionis, darkangel, Dimitrise93, Dorcolac, DPera, draganl, Faki-Valjevo, FileFinder, GandorCC, hooraay, hyla, ikan, Istman, janbo, Karla, kolle.the.kid, krkalon, kybonacci, Mcdado, mercedesamg, MilosKop, milutin134, Mixelotti, mocnijogurt, nemkea71, panzerwaffe, Parker, pein, prashinar, royst33, S-lash, Srle993, Stoilkovic, Toper, vathra, Vlada78, wolf431, YugoSlav, zbazin