Sve više ljudi umire zbog pušenja

Sve više ljudi umire zbog pušenja

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Broj smrtnih slučajeva poruzrokovanih pušenjem u svetu biće udvostručen do 2020. godine, odnosno, sa sadašnjih 5 porašće na 10 miliona, mada bi stvarna cifra mogla biti znatno veća, upozorili su naučnici.

Ova prognoza se smatra suviše niskom, budući da međunarodno ispitivanje mladih od 13 do 15 godina nije obuhvatilo neočekivano povećanje broja pušača među mladim devojkama, široku izloženost pasivnom pušenju i korišćenje drugih duvanskih proizvoda.

"Uticaj pušenja na smrtnost u svetu mogao bi biti veći od očekivanog", ocenio je doktor Čarls Voren iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti. "Ukoliko se nešto ne učini, pušenje će povećati stopu smrtnosti", rekao je Voren agenciji Rojters.

Globalno ispitivanje pušenja među mladima, koje je obuhvatilo 750.000 tinejdžera u 131 zemlji i u pojasu Gaze i na Zapadnoj obali, koje je obavio Voren sa svojim timom, pokazalo je da puši blizu 9 odsto učenika, a 11 odsto njih koristi duvanske proizvode, kao što su duvan za žvakanje, cigare i nargile. Ispitivanje je pokazalo da se smanjuje razlika između broja pušača među mladićima i devojkama.

Više od 40 odsto ispitanih učenika je izjavilo da je izloženo pasivnom pušenju kod kuće, a 50 odsto njih na javnim mestima, navedeno je u izveštaju koji je objavljen u Internet izdanju medicinaskog časopisa Lancet.

Pušenje je vodeći uzročnik smrtnih slučajeva koji bi se, inače, mogli izbeći. Pušenje povećava rizik od srčanog i moždanog udara, respiratornih problema, raka pluća i drugih oblika kancera. Voren je pozvao na udvostručavanje napora za sprečavanje pušenja među tinejdžerima, pre svega među devojkama.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=189427



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • srdjos  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2005
  • Poruke: 678

bogme, cifra je za nepoverovati
Neutral



offline
  • zeys 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 05 Maj 2005
  • Poruke: 22
  • Gde živiš: Alexinac

Statistički rezulati su poražavajući. Problem je što se taj veliki problem i ne smatra nekim problemom kod nas. Niko ne obraća veliku pažnju time. A pošto je statistika nepogrešiva u većini slučajeva ovaj trend se očekuje i kod nas.
Uglavnom klinci poćinju s ovim porokom kao dokaz o njihovoj zrelosti. Problem je i u starijima koji ne žele deci da kažu pravu istinu o štetnosti cigara, jer već deca s 15-16 godina su veliki zavisnici i o tome niko ne vodi računa. Mislim da bi trebalo da se ovim problemom trebamo ozbiljno pozabaviti u skorijoj budućnosti. Još samo nam treba još obolelih, ionako nas ima mnogo. Stvar je više nego ozbiljna.

offline
  • Pridružio: 17 Okt 2005
  • Poruke: 334

Pred narodom je dilema : Pusenje ili zdravlje?
Odrekose se -zdravlja...
Da li ce da se ispuni ono o " ...svi pod jednu sljivu ..." ?

offline
  • lovre 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 26 Mar 2005
  • Poruke: 28
  • Gde živiš: bg

mene bi ubio srčani udar od prevelikog stresa kada bih ostavio cigare.

offline
  • Ivan Kušaković
  • Pridružio: 11 Feb 2006
  • Poruke: 116

Izgovori!

Ako želiš da prestaneš ima načina na koje možeš da kontrolišeš stres...

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2004
  • Poruke: 3013

@lovre
si to ti na slici?

Kao da kriziras Very Happy

Ja sam uz komp udvostrucila cigarete, ne znam sta da radddddiimmmmm joooj kad su mi slatke... Sad

Imam osecaj da bi mi bilo dosadno, tj ne znam sta bih sa rukama i stalno bih nesto jela.

Evo sad je palim, ma strasno,... ja jednostavno ne zelim da ostavim cigarete a ne zelim da razmisljam o posledicama, i to me sve nervira i moram da zapalim i eto,...a pokusavala sam, nije da nisam.


Je li bolje da sam buca ili debela a bivsi pusac? Ili zdravo debela fuj Sad
Dobicu chir od vas... Razz

offline
  • lovre 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 26 Mar 2005
  • Poruke: 28
  • Gde živiš: bg

jednostavno ne želim da ostavim pušenje jer je to suviše truda i rada, a ja to ne volim. Volim pušenje i volim cigare. Svestan sam negativnih posledica ali i šetnja Takovskom ulicom je isto negativna, kad uzmemo u obzir izduvne gasove, i jednostavno ne želim da prestanem sa cigarama i da ulažem toliko truda.

Ko ne puši - svaka čast! Ja ću da pušim.

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

lovre ::... i jednostavno ne želim da prestanem sa cigarama i da ulažem toliko truda.


Idea Wink
Pogledajte ovaj topic
http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?t=16719&start=20.
Namerno sam otvorio novu temu da bih mogao da je izdvojim kao vest a posto polako klizi u off, zakljucavam je a vi diskusiju nastavite na gorenavedenoj temi Razz

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 870 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 2 sakrivenih i 854 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: doloress, draggan, Koridor, KOV, Kristian_KG, mikki jons, Neutral-M, robytz, scimitar19, simazr, slonic_tonic, sovanova95, stalja, Vitomir