Čuda

1

Čuda

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Čuda se dešavaju onda
kada prestaneš da se nadaš.
Kada i poslednja kap nade
iščezne u vrtlogu nespokoja.

Svesno tumaram po hodnicima
začaranog kruga.
U nedogled.

Potajno iščekivanje je
samo gutanje oteklog grumena srca
u sutonu, kada znaš da neće doći...

Shvatam da sam iznova prevaren
u samici vremena.
Da bi ponor razočaranog osmeha bio dublji?

U smiraju senki
ostade samo komadić
tog drhtavog talasa
da leži
na belini noći.

Jutro je.
Položio sam žižak nadanja
na dnu davno iskopane brazde.

Prekrio ga zimski veo.

Nek miriše cveće,
u večnom osluškivanju sna.

(Predrag Damnjanović - 27.02.2004.)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Čudo se upravo desilo. Smile
Welcome back, Peki. Wink



offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

to nije cudo - ja sam na forumu stalno, samo se ponekad krijem Smile

elem,
neka vrsta cuda mi se i desava, ali taj proces traje danima, i trajace mesecima - nije se desilo se od jednom, ali je cudo...
to cudo je takodje doslo kad ga nisam ocekivao, kad sam prestao da se nadam, tako da je konstatacija iz pesme - tacna

ako nesto ocekujes - onda to i nije cudo, jer ga ocekujes
cudo je ono kad te iznenadi, kad ga ne ocekujes

osim toga, sticem polako utisak da, kada nesto cekas - ono bas iz inata nece da se desi
otuda i prva strofa pesme

tek kad skroz prestanes da cekas, kad zaboravis, kad ostavis to iza sebe... onda te odjednom strefi cudo.

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

pesma je bas dobra... kao sto sam ti rekao reci su lepo sastavljene, ali nekako mi tu fali makar malkice rime... inace je i ovako OK... prva strofa mi je jako dobra... cak mozda i najbolja od svih... samo napred... Wink

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

vec sam ti rekao... ne volim rimu, nekako mi onda pesma zvuci kao za decicu...

moja prva pesma ima rimu... to je jedina pesma sa rimom, odmah sam posle odustao od rime, jer, remeti mi ravnotezu u strofi.
kod mene ravnotezu cine prave reci na pravom mestu, a ne rima
ovde jedna rec ima tezinu kao 20 necijih reci
zato sklapam strofu po pola sata, trazeci prave reci

ako bi gledao i rimu da ubacim - onda bi morao da menjam recenicu, a to mi remeti funkciju i ravnotezu reci u recenici.

osim toga, i najveci pesnici ne koriste rimu, uzmi za primer Vaska Popu, Miljkovica...

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

pa dobro ne koriste rimu, ali ima onih dobrih koji koriste rimu i pesme su im bas dobre...

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

takvi su neponovljivi...
jedna je Desanka...

offline
  • offman  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Avg 2003
  • Poruke: 3525

Malo je pjesama koje ne ostanu "vrljave" bar u jednom stihu, kada se teži strogoj rimi. Ako rima, opet, nije stroga, onda i potreba za njom prestaje.
Pjesme slobodnog stiha imaju neke druge formalne i logičke, jako bitne momente kao što su ritam, kontrapunkt, kontrast, naracija itd., a koje kod Pece funkcionišu u harmoniji i zapravo postoje tj. može se govoriti o njima. Imaš nekih koji pišu, u tom "stilu" a da zapravo to nema nikakve ni logike, ni čari, niti je tehnički (formalno) to dobro odrađeno, da bi se moglo tako posmatrati i tretirati.
Po meni, riječi tek u ovakvim pjesmama dobijaju onu pravu težinu, za razliku od rimovanih pjesama gdje često kraj stiha, koji trpi zbog rime dobije neku riječ koja pokvari sve prethodno.
Rimovane pjesme mi manje ozbiljno izgledaju.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

umem i ja da omanem, i napravim labavu funkciju reci....
konkrentno, ovde kraj nije ono sto sam hteo... i verovatno cu ga menjati, da bi postigao zeljenu misao... samo da nadjem resenje...

offline
  • offman  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Avg 2003
  • Poruke: 3525

Pa, dobro to je normalno. Ni najvećim poetama ne ide sve iz prve, onako kako bi to htjeli.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1210 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 3 sakrivenih i 1162 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., AK - 230, AMCXXL, Andrija357, Apok, Asparagus, babaroga, Battlehammer, Boris Bosiljčić, Boris90, Brana01, Bubimir, DonRumataEstorski, Duh sa sekirom, FOX, GenZee, goxin, GveX, havoc995, ikan, ILGromovnik, jaeger, Krusarac, Krvava Devetka, kybonacci, ladro, Lieutenant, ljuba, lord sir giga, Luka Blažević, manda87, mercedesamg, mikrimaus, ostoja, samsung, Sančo, Shinobi, sombrero, suponik, tubular, VJ, Vlada78, voja64, vukovi