Ubuntu 5.10 i kompailiranje

2

Ubuntu 5.10 i kompailiranje

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2006
  • Poruke: 43
  • Gde živiš: ko kuće

Na Breezy-ju je veoma teško kompajlirati. Ja sam to pokušavao nekoliko puta bez mnogo uspeha.

U svakom slučaju, trebalo bi da budu instalirani paketi

build-essentials (ili tako nešto), zatim linux-headers-(verzija kernela) i verovatno još nešto (davno beše kad sam kompajlirao na Ubuntu-u).

Obavezno instaliraj checkinstall. Nisam siguran da li ga ima u vidu paketa, ali ga sigurno ima ovde:

asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/

Procedura za kompajliranje je sledeća:

./configure
make
sudo checkinstall --type=debian


Ono što checkinstall radi jeste da pokreće komandu

make install

a zatim prati gde koji fajl treba da bude instaliran i pakuje ih u .deb paket. Paket se zatim instalira sa

sudo dpkg -i ime_paketa.deb

Ja trenutno koristim Slackware i checkinstall radi kako treba u verziji 1.6.0.

To je opšta procedura koja je predmet velikog broja (nezgodnih) varijacija. Uvek treba da se pročita INSTALL i README, a čak ni kada sve prođe kako treba, može u poslednjem koraku sve pasti u vodu.

Uvek može da se desi da se program nikada ne kompajlira kako treba, a to je naročito često na distribucijama koje imaju custom kernel (kao što je Ubuntu). Drugi najčešći razlog je, priča se, loše upakovan source code. Da li tu ima logike? Wink

Ako baš i ne želiš da kompajliraš, a nije ti mnogo stalo ni do Ubuntu-a, možeš probati Kanotix. To je dristibucija koja provereno može da radi sa Lucent modemom out-of-the-box, a možda sa još nekim modemom.

EDIT: I još nešto. Kanotix je baziran na Debian-u pa je rad u njemu umnogome sličan Ubuntu-u.

Link je ovaj:

kanotix.org/

Ako ipak želiš da kompajliraš:

tldp.org/HOWTO/Software-Building-HOWTO.html[/b]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 4505
  • Gde živiš: planeta Zemlja

ih bre... nista ne moze da bude normalno... Ok probacu da nadjem pakete (ostavicu linkove ovde)

Dopuna: 08 Maj 2006 1:01

e ok reko ajde da potrosim koji minut na netu da nadjem odgovor (onda se zapitam zasto sad vise postoje forumi uopste kad sve imas na googleu... ma ok da se druzimo Mr. Green... ) i nasao sm nesto:

http://monkeyblog.org/ubuntu/installing.html

vrlo je lepo ispisano... takodje veliko hvala korisniku branko_bg jel mi je dao smernice i putokaze Wink
imam jos jedno pitanje ali cu pre postavljanja da proverim da li mozda gresim ili ne...



offline
  • ss 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 06 Sep 2005
  • Poruke: 2

Pegazeka ::ss ::Uzgred, nije dbpkg nego dpkg.

a gde je to uopste spominjano u ovoj temi...?


Pogledaj drugi screenshot.

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2006
  • Poruke: 43
  • Gde živiš: ko kuće

.::Wizard::. ::ih bre... nista ne moze da bude normalno... Ok probacu da nadjem pakete (ostavicu linkove ovde)

(sec...)


Ne može normalno, zato što je kernel modifikovan. Ubuntu čak nije 100% Debian kompatibilan, što znači da ne bi trebalo meštati .deb pakete sa original Debian-a i Ubuntu-a.

Ja sam zbog toga, i zbog kompajliranja napustio Ubuntu. Prvo sam se igrao sa KANOTIX-om koji je do samih testisa, a kasnije sam upoznao Slackware. Slack ima veoma malo modifikovan kernel, pa se na njemu gomila koda kompajlira bez mnogo muke.

Mada, činjenica, može uvek da se bootstrap-uje Debian na Ubuntu-u i tamo prave .deb paketi za Ubuntu. Ja sam tako pobrisao gomilu fajlova iz nesrećno simlinkovanog /home foldera i smorio se kao glista u Sahari. Crying or Very sad Pa, ono, toliko sam dobar.

offline
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 2416
  • Gde živiš: NS

kernel koji dolazi uz slack nije uopste modifikovan, samo prepakovan u .tgz Wink

offline
  • Pridružio: 05 Jun 2003
  • Poruke: 2075
  • Gde živiš: MaYur CitY

nadji neke fine rapository i

#apt-get install gcc

offline
  • meka  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Avg 2003
  • Poruke: 811
  • Gde živiš: Novi Sad / Vojvodina

Pegazeka ::kernel koji dolazi uz slack nije uopste modifikovan, samo prepakovan u .tgz Wink
Modifikovan je, i te kako. Svaka distribucija uglavi neke patch-eve koji nisu u vanilla kernelu (osim LFS?).

offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12488
  • Gde živiš: Južni pol

meka ::Pegazeka ::kernel koji dolazi uz slack nije uopste modifikovan, samo prepakovan u .tgz Wink
Modifikovan je, i te kako. Svaka distribucija uglavi neke patch-eve koji nisu u vanilla kernelu (osim LFS?).


Slackware dolazi sa Vanilla kernelom. Wink

Citat:Slackware remained the only major distribution shipping a vanilla kernel with its product.
http://lwn.net/Articles/163270/

offline
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 4505
  • Gde živiš: planeta Zemlja

eh mali offtopic ali nesto mi nije bas jasno:
kako da provalim password za root-a?CItao sam da je to neki bag ili sta vec neka sigurnosna rupa jel se lako menja taj password! ali ja nisam uspeo ni da ga jednom promenim. Naime prvo mi kazu da treba da kucam "Sudo passwd" pa "sudo su-" pa onda jos nesto i tako sve u krug... Treba da se password nalazi na sledecoj putanji: /var/log/installer/cdebconf/questions.dat ali ovaj file ne mogu da procitam iz konzole (nemam dovoljno prava tj nisam root) dok rovanje po folderima u nautilusu nije nista pomoglo (nema tog fajla na toj putanji)... I sta ja sad da radim?

bez ovoga ne mogu dalje Sad

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2006
  • Poruke: 43
  • Gde živiš: ko kuće

linuxgazette.net/107/tomar.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 877 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 9 sakrivenih i 834 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bigfoot, bobomicek, Boris BM, Brana01, cavatina, CikaKURE, darkojbn, Denaya, Dimitrise93, djboj, dushan, galerija, Georgius, Ivica1102, Krvava Devetka, kybonacci, laganini123, Litostroton, mačković, mercedesamg, MiroslavD, Mlav, mnn2, mrvica78, nenad81, NikolaGTR, ruger357, suton, Trpe Grozni, tubular, Vlad000, voja64, zlaya011