MS staje na rep nelegalnim kopijama Windowsa

1

MS staje na rep nelegalnim kopijama Windowsa

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Za sada su ovo samo suskanja, ali mozda nije daleko od istine.
Poznato je da Windows Genuine Advantage Tool (WGA Tool) "zivka" jednom nedeljno kuci. Sta salje od podataka kuci mozemo samo da pretpostavimo...
Ljudima (cak i onima sa legalnim Windowsom) se to saznanje nikako nije svidelo, pa su mnogi resili da se otarase doticnog programcica.
Jedan od tih korisnika, Dave Farber, je u razgovoru sa MS-ovim zvanicnikom napomenuo da nije hteo da instalira WGA zbog spijunskih aktivnosti.
Zvanicnik MS-a mu je tom prilikom rekao da ce na jesen instalacija WGA biti obavezna, i da ce korisnicima koji ne zele da instaliraju WGA biti dat rok od 30 dana pred iskljucenje njihovih Windowsa.

Postavlja se pitanje kako to nameravaju da poiskljucuju ljudima sisteme ukoliko ne instaliraju WGA. Znaci li to da u Windowsu postoji nedokumentovana funkcija koja dozvoljava daljinsku kontrolu? Od kada je ta funkcija ugradjena? Zasto legalni korisnici nisu o tome obavesteni?
Sta je sa ljudima koji jednostavno ne zele da WGA salje bilo kakve podatke o njima cak iako imaju legalan Windows?
Zar WGA nije zadiranje u privatnost korisnika?

Hoce li oni koji su do sada imali nelegalan Windows preci na neki drugi OS?
Sta ce uraditi oni koji imaju legalan Windows a ne zele da instaliraju WGA?

btw. Kako nameravaju da poiskljucuju one Windowse koji nisu prikljuceni na net? Ili mozda i u njima postoji tempirana bomba koja ce da otkuca kraj na jesen?
Sta ce jadnici koji nemaju net (ukoliko postoji tempirana bomba), pa ni ne mogu da instaliraju WGA? Hoce li im MS slati CD-ove sa ovim programcicem?

Izvor:
http://arstechnica.com/journals/microsoft.ars/2006/6/28/4465/p1



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • SVITAC 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Apr 2003
  • Poruke: 5919
  • Gde živiš: Beograd

Živo me zaintrigiralo na koji će način to da sprovedu ..
ili je ovo još jedan patak iz Microsofta ..
mada i pomenuti 'rep' u zavisnostio od vremenskog perioda, naroda i kulture ..
može imati neko drugo značenje ..

I na kraju će da me nateraju da nađem negde piratsku verziju da bih
video
kako im radi ta /kill bill komanda .. Wink



offline
  • Pridružio: 23 Mar 2004
  • Poruke: 523

Možda ima ugrađen mehanizam koji provjerava da li je WGA instaliran i aktivan i ako nije odbija saradnju.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

@John
To bi znacilo da su ovo planirali u najmanju ruku dok je razvijan SP2, sto znaci da su nas jos od tada smatrali za ovce, posto nigde pri skidanju SP2 nije receno da on donosi i tu funkciju.

Iskreno, mene ovo pogadja jer ne zelim da instaliram WGA iako imam legalan Windows.

Koliko ja vidim, u skorije vreme ce mi Linux biti glavni OS, a Windows cu da drzim u virtuelnoj masini, koliko da mogu da radim testove AV programa.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Ma puste price...
Doduse, i ja kad sam video da mi se instaliralo to programce, pa jos pocelo da odbrojava pre prvog logovanja na moj korisnicki nalog u Windowsu - reko lele nece sad valjda da mi zabrani da udjem u Win...
Al' ne smeju to tako da urade... dali bi sebi autogol... odmah bi presao na Linux...

A sto lepo ne blokirati taj WGA, firewall-om?

offline
  • snajp  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 24 Mar 2006
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Nis

Pre neki dan mi je jedan prijatelj doneo kompjuter koji je (kako mi je on rekao) odbrojavao do iskljucenja i posle nije mogao da podigne sistem.

Kada mi ga je doneo da ga popravim preko boot cd-a sam pogledao c: disk gde mu je bio instaliran sistem i u windowsu i u program files nisam nasao ni jedan jedini program.

Mislio sam da je neki virus, pa sam reinstalirao windows, a sad se pitam da nije taj bag windowsa bio u pitanju????

Cudno....

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

@Peca
Pazi, mozda i nije autogol.
Mozda kontaju da ce Linux sledece godine imati uspeha na Desktop trzistu, pa su resili da na silu uberu jos koju paru.
Prepasce par jadnika tako sto im nece dozvoliti pristup fajlovima, pa ce ovi brze bolje da kupe licencu, i sve to pre nego sto stigne momenat kada svi budu svesni Desktop-Linuxa, ili nekog Appleovog ceda.
Kada ti ljudi kupe licencu, i par meseci nakon toga skontaju da su imali alternative - bice im zao da daju jos para na nesto drugo (neki komercijalni Linux ili Appleov komp sa sve OS X-om).

Oni koji ne budu podlegli pretnji, vec ce da potraze alternativu - od njih MS ni do sada nije imao koristi jer nisu imali placene licence, ili su to oni koji su se probudili odavno, pa vec psuju sto su ikada dali pare za Windows.

Dopuna: 28 Jun 2006 16:32

@snajp
Iskljucivanje je najavljeno tek za septembar. Pre bi bilo da je on propatio neki noviji mod Sassera, ili je sam nekako ubio komp.

offline
  • Pridružio: 23 Mar 2004
  • Poruke: 523

Sigurno je da WGA narušava privatnost. Uostalom, nema logike da zbog piraterije ispaštaju korisnici koji su platili softver.
Što se tiče onih koji su koristili piratske verzije oni će i ubuduće koristiti piratske verzije, jer se sve može krekovati.
Mislim da takva politika (ukoliko je istinita) može samo da šteti Mikrosoftu.

Dopuna: 28 Jun 2006 16:50

bobby ::u skorije vreme ce mi Linux biti glavni OS, a Windows cu da drzim u virtuelnoj masini
Zar nećeš morati i na virtuelnoj mašini da koristiš WGA i platiš licencu i sve što ide uz to?

offline
  • DEMIAN  Male
  • Legendarni građanin
  • IT Manager
  • Pridružio: 25 Mar 2005
  • Poruke: 3706
  • Gde živiš: The darkest place on earth..

M$ ko M$ uvek im je malo,uvek hoce vise,uvek smisle neku novu zastitu i naravno uvek prsnu na prvu Smile Jos se nisu ni rasirile cestito informacije o tada novoj WGA alatki po netu a vec su izasli programi i saveti koji je zaobilaze.. 24 casa je bilo potrebno da se to desi !
Zato sto MS ne mari za privatnost korisnika njihovog OS-a i sto na milion nacina jos spijunira ljude,krade,otima i obradjuje tudje znanje,kupuje i prodaje konkurentske firme (i ko zna na sta je jos spremna ta kompanija ne bi li stigla do sto veceg monpola i kapitala,moci i dominacije na trzistu) zato im se i ovako vraca.. MS po meni i u ovom slucaju ostaje u pokusaju zabrane jer konkretne poteze nece moci nikada da sprovede i realizuje (bar kod kucnih korisnika) ..
Citat:MS staje na rep nelegalnim kopijama Windowsa
Zmija se gazi na glavu a ne na rep Wink
Dokaz --> Google pa neki od ovih bezazlenih upita Microsoft Windows Genuine ili Microsoft Windows Genuine Nag Screen ..

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

@John
MS je vec puno puta dokazao da ne mari za legalne korisnike.
Seti se samo aktivacije Windowsa koju je moguce uraditi samo dva puta.
Koliko legalnih korisnika bude prinudjeno da reinstalira komp zbog malwarea, ili da reinstalira zbog promene hardvera?
Znas koliko je ubedjivanja potrebno sa MS-ovim ljudima da tvoj legalno kupljen Windows koji si kupio i jednom instalirao i aktivirao na starom kompu, sada instaliras i aktiviras na novom kompu?
Pri aktivaciji se salje svojevrstan opis komponenti na tvom racunaru, i oni to uporedjuju pri novoj aktivaciji. Tvoj novi racunar ima totalno drugaciji fingerprint, tako da mora da dokazujes da na starom kompu vise neces upotrebljavati Windows, vec ga zelis upotrebljavati iskljucivo na novom.

Dopuna: 28 Jun 2006 17:02

@Dem14n
Svestan sam svega toga sto pricas, ali koriscenjem bilo koje od tih tehnika zaobilazenja ti krsis EULA, i samim tim postajes ilegalac iako imas legalan Windows.

Dopuna: 28 Jun 2006 17:08

Not now, John! ::
bobby ::u skorije vreme ce mi Linux biti glavni OS, a Windows cu da drzim u virtuelnoj masini
Zar nećeš morati i na virtuelnoj mašini da koristiš WGA i platiš licencu i sve što ide uz to?


Pa jedina stvar zbog koje je neko prinudjen da instalira WGA je da bi mogao da radi update. Ukoliko mi je Windows u virtuelnoj masini, i mogu svaki cas da ga vracam na prethodno stanje - onda me bas briga za nove propuste, nove crve i to sto ce da mi sakate Windows.
Cak iako bi zeleli da mi iskljuce Windows koji se nalazi u VM-u zato sto nisam instalirao WGA:
- ne ostajem bespomocan i da ne mogu da nastavim sa svakodnevnim aktivnostima (tu mi je Linux)
- vraticu se na verziju Windows koju ne mogu da mi iskljuce, tj. nema funkciju za daljinsko iskljucivanje (nadam se da je nisu ugradili u originalan XP od pre SP1).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1353 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 7 sakrivenih i 1311 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, ajo baba, amaterSRB, Andrija357, Asparagus, Batinas, bladesu, Boris90, BSD, cenejac111, Dimitrije Paunovic, Djordjevic, Dorcolac, Fabius, Georgius, Karla, kihot, kybonacci, Leonov, Lieutenant, Mcdado, milos.cbr, mrvica78, nemkea71, procesor, Regrut Boskica, royst33, shadower78, srbijaiznadsvega, Stanlio, stegonosa, Toper, Trpe Grozni, vathra, W123