Ukinuti MP3 i E-Books forume? [updated: ukinuti su]

1

Ukinuti MP3 i E-Books forume? [updated: ukinuti su]

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

U toku je diskusija, u forumu za moderatore, o tome da li cemo ukinuti potpuno svaki vid piraterije na MC-u.
Do sada smo tolerisali samo razmenu linkova ka MP3 i elektronskim knjigama... dok softversku pirateriju ne dozvoljavamo od kad postoji sajt.

Sada smo usli u saradnju sa par organizacija iz sveta, za borbu protiv virusa, koji od nas zahtevaju da smo potpuno 'cisti', bez piraterije bilo kakve vrste. Pomoc tih organizacija nam je jako potrebna, jer planiramo da ozbiljno udjemo u projekat koji je Bobby vec poceo, sa Antivirusnom skolom, u kojoj ce kasnije doci i sertifikacije...
Planiramo i da pokrenemo jos takvih skola, za programiranje, web dizajn, grafiku... te ce nam saradnja sa mnogim organizacijama iz sveta biti jako potrebna.

Moj licni stav je da bi trebali potpuno da 'legalizujemo' MC, da se vise ne razmenjuju ni linkovi za muziku, ni linkovi ka elektronskim verzijama knjiga.

Prvo, odavno sam vec rekao da cemo pre ili kasnije morati da se oprostimo od MP3 i e-knjiga. To ce se neminovno desiti, kad tad.
A osecam da cemo uskoro morati... pa bolje da to sklonimo sada, dok niko nije uzeo MC na zub, nego da cekamo da izgubimo clanstvo u ozbiljnim AV organizacijama i plus da dobijem email upozorenja od neke drzavne institucije ili strane/domace organizacije za borbu protiv piraterije... i da MC bude na nekim crnim listama samo zbog toga.

Drugo, mislim da nismo fer, i da sami sebi uskacemo u usta - dozvoljavamo muzicku pirateriju [dobro, ne hostujemo je, samo linkove drzimo], a sa druge strane brisemo sve sto je vezano za softversku pirateriju. U konfliktu smo sa samim sobom... Kako objasniti coveku zasto si mu obrisao post [u kojem trazi razbijac] kad te pita zasto onda dozvoljavamo MP3...

Trece, ukidanjem MP3-a i Books-a postajemo potpuno cisti. To nam onda lakse otvara mnoga vrata...
Ko sto rekoh, mozda cemo jednog dana sa jos nekim organizacijama za edukaciju da udjemo u neku vrstu saradnje... mozda je ova AV skola samo pocetak...

Citat iz Pravilnika ::MyCity ima za cilj da postane najveći domaći Internet centar za informatičke tehnologije, nauku (prirodne i društvene nauke) i obrazovanje...

Ovo je, dakle, samo moje licno misljenje.
Postavio sam ovaj topic da bih culi vasa misljenja, pre nego sto donesemo konacnu odluku.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Jul 2006
  • Poruke: 956
  • Gde živiš: SekiLand

hmm

Osim udara na "te forume" ispada da ce i forum Vojska biti itekako dobro prodrman - Interesesuje me kako to planiras da uradis Peco - Znaci kako konkretno - Da li ce svi linkovi nestati ili ih vise jednostavno necete-mo tolerisati pa ce biti brisani. Ako linkove planiras da "skine" dosta tema ce ostati osakacene - Pa me interesuje sta i kako. Inace Irc server za "vojnike" je poceo sa radom - jos treba izpodesavati sve kako valja - mozda bi se tu uklopilo i nesto poput mesta za sklanjanje svih tih linkova sa "knjigama".

Jos jedna stvar - Postoji dosta foruma koje ima takve linkove - da li ce upucivanje na te i takve forume biti "problematicno" - a sa druge strane kakva su pdedvidjanja o osipanju clanstva vezano za ovu akciju?

Poznata su mi pravila raznoraznih foruma, i znam da obican clan ne moze da gleda deo foruma za moderatore, ali bi mi bilo interesatno da pratim ovu temu - pa sad - Ili ce biti ovde redovnih obavestenja ili .... Kako god - evo pocetka.



offline
  • Pridružio: 20 Dec 2004
  • Poruke: 2887
  • Gde živiš: Na Balkanu

Ja sam svoje rekao u mod zoni pre par meseci kad se bila pokretala slična diskusija, ali da ponovim u javnom delu foruma.

Ja sam za ukidanje svakog vida piraterije, jer ako ostane, previše rizikujemo. Koga interesuje piraterija on će je već naći, veliki je broj sajtova, i domaćih i stranih, koji to nude, a MC ima šansu da ode korak ispred ostalih, nemojte sad da zaje*emo stvar.

offline
  • Pridružio: 22 Jul 2006
  • Poruke: 956
  • Gde živiš: SekiLand

Mozda bi trebalo malo bolje objasniti sta znaci piraterija - link ka necemu nije piraterija! - zar ne? Niko ovde ne stavlja knjige - barem vezano za podforum vojska - tako da me interesuje kako ce se to odraziti na teme poput ove http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?t=36018

Da li su linkovi ka necemu piraterija ili su uploadovani fajlovi problematicni - malo razjasnjenja nije na odmet. Sto se tice predloga da se piraterija istera sa foruma - slazem se - iz razloga jer ne moze da pomogne - moze samo da steti u buducim "vremenima" - ali treba na neki nacin pomoci ljudima da ipak dodju do ovakve literature - definitivno je u pitanju uskostrucna literatura i gubitak svih tih "linkova" bi pomalo ruinirao citav podforum. Ljudi bas zbog toga i dolaze tu.

Sta cemo sa razlicitim video materijalima - kojima se ne zna ni vlasnik ni odakle ni da li na njih iko polaze autorska prava.

U kakvu sortu spadaju linkovi ka nekim stranicama van Mc-a a koje sadrze materijale koje sam naveo - knjige i vodeo materijale - to mogu biti forumi, prezentacije i sl - kako ce to biti regulisano.

offline
  • Pridružio: 20 Dec 2004
  • Poruke: 2887
  • Gde živiš: Na Balkanu

Sva intelektualna svojina (Knjige, muzika, video, software i sl) za koju bi u normalnim okolnostima trebalo da izdvojiš novac, a neko širi to besplatno, smatra se piraterijom i time se krše prava vlasnika.

Dalke, iako mi to ne hostujemo, ali postavljamo linkove možemo se smatrati kao saučesnici u zločinu, jer pomažemo širenje piraterije.

offline
  • Data Center Engineer
  • Pridružio: 13 Avg 2004
  • Poruke: 3050
  • Gde živiš: Holandija

Ja sam već komentarisao oko MP3-a...apsolutno se slažem da se ukine i MP3 i eBooks. Možda ćemo izgubiti članove, ali i to će biti samo privremeno. Bitno je gledati veliku sliku, a to je pomenuta saradnja sa tim organizacijama.

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3962
  • Gde živiš: Zemun

Cinimi se da sam bas na ovom sajtu citao da je mp3 konacno postao free.... ili je nesto drugo bilo upitanju Razz

A e-book ne znaci odmah da je piraterija... sta ako je knjiga free ?

offline
  • Pridružio: 25 Mar 2005
  • Poruke: 1456
  • Gde živiš: Tamo negde

Pa ukinite to slobodno. Ima toliko piratskih sajtova da je to smesno.
Ja licno nikad nikakav mp3 nisam skinuo sa mycity-a bas zbog toga sto postoje sajtovi koji su namenjeni na to. Ocistite pirateriju sa sajta kompletno. Nista necete izgubiti.

offline
  • Branislav
  • Pridružio: 27 Feb 2006
  • Poruke: 1762
  • Gde živiš: Sombor

Podrzavam ovu inicijativu, iako sam cesto skidao muziku sa linkova, koji su postavljani mislim da je Peca u pravu kada kaze da se necega treba resiti da bi se nesto drugo, korisnije, dobilo.Koga zanimaju mp3 i e-books naci ce ih preko pretrazivaca ili na vec neki drugi nacin.Samo bih nesto pitao: Sta se desava sa tim forumima, tj. da li ce biti obrisani, stavljeni u "hide" ili neka treca opcija?

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2003
  • Poruke: 7953
  • Gde živiš: Graceland

ExoduS ::Pa ukinite to slobodno. Ima toliko piratskih sajtova da je to smesno.


Ovo je potpuno tacno... Svako od nas zan bar 3 piratska sajta... MC to ne mora da bude...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 904 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 6 sakrivenih i 859 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, _Sale, amonsrb, Andrija357, Atomski čoban, babaroga, BlekMen, Bubimir, cavatina, cinoeye, darios, Georgius, h8propaganda, HrcAk47, Još malo pa deda, kunktator, Lubica, Lucije Kvint, Mi lao shu, MilosKop, nemkea71, NoOneEver Dreams, ozzy, pein, pera12345, RJ, Rogan33, shone34, sokars, Steeeefan, stegonosa, Sumadija34, t84dar, tubular, vaso1, yrraf, YU-UKI, |_MeD_|, šumar bk2