Istorijat mikrokontrolera

Istorijat mikrokontrolera

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

Godine 1969, stize u SAD ekipa japanskih inzenjera iz firme BUSICOM sa zahtevom da se po njihovim projektima izradi nekoliko integrisanih kola za primenu u kalkulatorima. Zahtev su postavili firmi Intel, a od strane Intela za projekat je bio zaduzen Marcian Hoff.
Buduci da je on imao iskustva u radu na racunaru PDP8, palo mu je na pamet da umesto predlozene konstrukcije predlozi bitno drugacije resenje koje je pretpostavljalo da se funkcija integralnog kola odredjuje programom smestenim u njemu. To je podrazumevalo da ce sklop biti jednostavniji, ali ce zahtevati mnogo vise memorije, nego resenje japanskih inzenjera. Nakon odredjenog vremena, u kome su japanski inzenjeri pokusali pronaci jednostavnije resenje, pobedila je Marcianova zamisao i rodio se prvi mikroprocesor. Da bi se od zamisli doslo do gotovog resenja, Intelu je bitno pomogao Frederico Faggin, koji je, presavsi u Intel, za svega 9 meseci uspeo da od koncepcije stvori proizvod. Firma Intel pravo prodaje tog integralnog sklopa stekla je 1971. godine, prethodno otkupivsi licencu od firme BUSICOM koja nije znala kakvo blago poseduje. Te godine se na trzistu pojavio mikroprocesor pod nazivom 4004. To je bio prvi 4-bitni mikroprocesor sa brzinom od 6000 operacija u sekundi. Nedugo nakon toga americka firma CTC zahteva od Intel-a i Texas Instruments-a da proizvedu 8-bitni mikroprocesor za primenu u terminalima. Iako je CTC na kraju odustao od projekta, Intel i Texas Instruments nastavljaju rad na mikroprocesoru i u aprilu 1972. godine pojavljuje se na trzistu prvi 8-bitni mikroprocesor pod nazivom 8008 koji je mogao adresirati 16kb memorije, iamo je 45 naredbi i brzinu od 300000 operacija u sekundi. Taj mikroprocesor je bio prethodnica svih danasnjih mikroprocesora. Intel nastavlja razvoj i u aprilu1974. godine iznosi na trziste 8-bitni procesor pod nazivom 8080 koji je mogao adresirati 64Kb memorije, imao je 75 naredbi i pocetnu cenu od 360 dolara.

U jednoj drugoj firmi, pod nazivom Motorola, brzo su shvatili sta se dogadja pa su na trziste izbacili 8-bitni mikroprocesor 6800. Glavni konstruktor je bio Chuck Peddle, a uz sam procesor Motorola je bila prva firma koja je proizvela i ostale periferale kao sto su 6820 i 6850. U to vreme mnoge firme uvidjaju sve veci znacaj mikroprocesora i krecu u svoj razvoj. Chuck Peddle prelazi iz Motorole u firmu MOS Technology i nastavlja intenzivno da radi na razvoju mikroprocesora.

Na izlozbi WESCON u SAD, godine 1975. dogadja se presudan dogadjaj istoriji mikroprocesora. Firma MOS Technology objavljuje da prodaje svoje mikroprocesore 6501 i 6502 po ceni od 25 dolara, koje su zainteresovani posetioci mogli odmah da kupe. To je bila takva senzacija da su mnogi pomislili da se radi o nekakvoj prevari, s obzirom da su se istovremeno konkurentski 8080 i 6800 prodavali po ceni od 179 dolara po komadu. Kao odgovor konkurentskoj firmi i Intel i Motorola prvog dana izlozbe spustaju cenu svojih mikroprocesora na 69,95 dolara. Motorola ubrzo optuzuje MOS Technology i Chucka Peddlea da su prekopirali zasticeni 6800. Stoga MOS Technology odustaje od dalje proizvodnje 6501, ali nastavlja proizvodnju 6502. To je 8-bitni mikroprocesor sa 56 naredbi i mogucnoscu direktnog adresiranja 64Kb memorije. Zbog niske cene, 6502 postaje vrlo popularan pa je ugradjivan u racunare kao sto su: KIM-1, Aple I, Aple II, Atari, Comodore, Acorn, Oric, Galeb, Orao, Ultra i jos mnoge druge. Ubrzo se javlja nekoliko proizvodjaca samog 6502 (Rockwell, Sznertek, GTE, NCR, Ricoh, a firmu MOS Technology preuzima firma Comodore) koji je doba svog prosperiteta (1982) prodavan u kolicini od 15 miliona komada za godinu!

Ni drugi se nisu predavali. Frederico Faggin napusta Intel i osniva svoju firmu Zilog Inc. Godine 1976 Zilog najavljuje Z80. Pri konstrukciji tog mikroprocesora Faggin donosi presudnu odluku - on shvata da je vec razvijena gomila programa za 8080 i da ce mnogi ostati verni tom mikroprocesoru zbog velikih troskova koje bi izazvalo preradjivanje svih vec napisanih programa. Stoga odlucuje da novi procesor mora biti kompatibilan sa 8080 tj. da mroa biti u mogucnosti da izvrsava sve programe koji su vec napisani za 8080. Uz ta svojstva dodata su mnoga druga, pa je Z80 bio daleko najsnazniji mikroprocesor svoga doba. Mogao je direktno adresirati 64Kb memorije , imao je 176 naredbi, veliki broj registara, ugradjenu opciju za osvezavanje dinamicke RAM memorije, jednostruko napajanje, vecu brzinu rada itd. Z80 je bio veliki uspeh i svi prelaze sa 8080 na Z80. Moze se slobodno reci da je tada Z80 bio komercijalno najuspesniji 8-bitni mikroprocesor. Osim Ziloga kao proizvodjaci se uskoro javljaju: Mostek, NEC, Sharp, SGS. Z80 je bio srce mnogim racunarima kao sto su Spectrum, Partner, TRS703, Z-3 i Galaksija kod nas.

U 1976. Intel izlazi sa poboljsanom verzijom 8-bitnog mikroprocesora pod nazivom 8085, ali je Z80 bio toliko bolji da se Intel nasao zatecen i ubrzo izgubio bitku. Iako se kasnije pojavljuje jos nekoliko mikroprocesora (6809, 2650, SC/MP itd.), sve je zapravo bilo odluceno. Nije bilo tako velikih napredaka da bi se konstruktori preorijentisali, pa su 6502 i Z80 uz 6800 ostali glavni predstavnici 8-bitnih mikroprocesora tog doba.

preuzeto iz knjige PIC Mikrokontroleri.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Maj 2005
  • Poruke: 290

Umro tvorac integrisanog kola

Kompanija Texas Instruments objavila je da je početkom nedelje u Dalasu, u
81. godini, umro nobelovac Džek Kilbi, tvorac integrisanog kola. Njegov
pronalazak je krajem pedesetih godina prokrčio put modernom računarskom
dobu.

Kilbi je jedan od prvih inženjera koji je razvio integrisano kolo - skup
tranzistora organizovanih da obavljaju računarske zadatke. Kilbi i
stručnjaci kompanije Texas Instruments završili su kolo 1958. godine, a
podneli zahtev za patentiranje pronalaska 1959. godine, nekoliko meseci pre
nego što je Robert Nojs iz kompanije Fairchild Semiconductor takođe podneo
zahtev za patentiranje. Obojici inženjera je, ipak, priznato da su
pronalazači integrisanog kola, a Nojs je kasnije bio jedan od osnivača
Intela.

Kilbijevo kolo sastojalo se od pet štapića germanijuma povezanih žicama, a u
tadašnjem saopštenju Texas Instrumentsa navodi se da "Kilbijev izum dokazuje
da se otpornici i kondenzatori mogu nalaziti na istoj pločici izrađenoj od
poluprovodničkog materijala".

Kompanije Fairchild i Texas Instruments su kasnije izgladile svoje
nesporazume oko patentnih prava i potpisale ugovor o unakrsnom licenciranju
svojih tehnologija. Kilbi je nastavio da radi u kompaniji Texas Instruments
i doprineo u razvoju još nekoliko novih pronalazaka kao što su ručni
elektronski kalkulator i termalni štampač.

"Džek je bio jedan od pravih prionira u industriji poluprovodnika", kaže Rič
Templton, predsednik i glavni izvršni rukovodilac kompanije Texas
Instruments. "Svaki inženjer, uključujući mene, danas se bavi svojom
profesijom i zarađuje svoj hleb, zahvaljujući onome što je Džek Kilbi radio
ovde u Texas Instrumentsu. Svima će nam nedostajati", kaže Templton. Kilbi
je radio u kompaniji od 1958. do 1983. godine, na više odgovornih i
rukovodećih dužnosti. Osim toga bio je i profesor na Univerzitetu Texas A&M,
od 1978. do 1984. godine.

Kilbi je 2000. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku, za svoj doprinos
razvoju integrisanog kola. (G.B.)


----------------------------------------------------------------------
Preuzeto sa: MikroVesti



offline
  • MRKY 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 22 Nov 2004
  • Poruke: 2138

Pre nego što sam ja objavio vest > http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?t=18405
išao sam na search > Kilby
i naravno nije ništa našao.

Zato vas najljubaznije molim da sledeći put pišete pravo ime čoveka, kako nebi bilo zabune Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1193 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 6 sakrivenih i 1138 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, 9k38, airsuba, AK - 230, Andrija357, Apok, babaroga, bojanM84, Brana01, cavatina, cifra, darios, Denaya, Dimitrise93, djboj, Dorcolac, dragoljub11987, FileFinder, hyla, ikan, Istman, kikisp, kjkszpj, Kubovac, kunktator, kybonacci, laganini123, Lieutenant, Marko Marković, Mercury, Mi lao shu, milenko crazy north, Miloskec, milutin134, mnn2, mrav pesadinac, nemkea71, novator, panzerwaffe, pein, Pohovani_00, procesor, robertino, theNedjeljko, tubular, Tvrtko I, virked, zillbg, |_MeD_|