0. lekcija - baza podataka i SQL jezik

1

0. lekcija - baza podataka i SQL jezik

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Baza podataka sluzi da skladisti zeljene podatke, da te podatke organizuje po tabelama, i da ih zatim jednostavno i brzo dostavi 'klijentu' koji trazi te podatke...

Verovatno se pitate kako sve to funkcionise...

Postoji na jednoj strani server [gde se cuvaju podaci] - i postoji na drugoj strani klijent [koji trazi podatke od servera].

Komunikacija izmedju klijenta i servera se odvija SQL jezikom!
SQL sintaksa je veoma jednostavna, i razumljiva.
Dakle, klijent posalje 'upit' serveru - i server posalje klijentu odgovor - tj. zeljene podatke iz baze.

Evo jednog najprostijeg primera SQL upita [to se takodje zove i SQL query, ili samo query] :
SELECT ime FROM tabela_korisnici WHERE prezime='Damnjanovic';
Server ce vratiti podatak klijentu:
Predrag

Tako sve to funkcionise...
Klijent trazi, ili salje, podatke... server obradi zahtev, i posalje odgovor klijentu...

--------

SQL se uglavnom primenjuje u programskim jezicima.
Dakle, program trazi/salje podatke serveru, server obradi zahtev, i vrati rezultat programu.
To je i svrha baza podataka, da brzo i efikasno skladisti podatke i radi sa njima.

U svakom programskom jeziku postoje funkcije/klase/komponente za povezivanje sa SQL bazom.
Ako vam treba pomoc oko povezivanja - napisite ovde u kom programskom jeziku programirate, i koju SQL bazu koristite, pa cemo pokusati da resimo vas problem.

-------

Ja cu da radim po MySQL sintaksi, posto to jedino i poznajem..
SQL sintakse se u principu ne razlikuju mnogo, tako da ce 99% toga raditi na svim SQL bazama.

Ako na svom racunaru nemate ni jednu bazu - instalirajte MySQL [linux korisnici to imaju] - http://dev.mysql.com/downloads/mysql/4.1.html
Uputstvo za instalaciju - http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?t=57
Bilo je dosta reci o MySQL instalaciji - tako da mozete pogledati ovaj forum [i eventualno PHP forum].
Ako imate problema sa instalacijom, prijavite ih odmah... mada nije neophodno da imate instaliranu bazu... mozete i samo ovako teorijski da ucite, ali je ipak preporucljivo da sve to imate, i sami experimentisete, i sami radite sa bazom podataka [kada dovoljno naucite]...
Pa da posle krenemo sa prvom lekcijom...

-------

O SQL jeziku i sintaksi - u sledecoj lekciji!

--------

Ima li nekih pitanja?


Navigation
----------------------------------
prev | next



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 28 Sep 2003
  • Poruke: 1081
  • Gde živiš: Where to one has lived before

Mozes li da objasnis sta tacno skidamo. Zeleo bih da nastavim da pratim ali nemam vremena da skidam 13.4 MB.

I da li cu moci da nastavim da radim tako sto cu praviti upite preko SQL-a u Access-u.

Nadam se da si razumeo ovo drugo.



offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

U suštini ne trebaš ništa da skidaš, pošto će ti u Access-u verovatno raditi svi primeri koji ovde budu davani. Ipak SQL je SQL u kom god programu/programskom jeziku da se koristi Wink.

offline
  • Pridružio: 28 Sep 2003
  • Poruke: 1081
  • Gde živiš: Where to one has lived before

@Stog
Nadao sam se da cu cuti takav odgovor. Sama pomisao na 13MB, uh...

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

direktan link za download mysql-a - http://mirror.etf.bg.ac.rs/mysql/Downloads/MySQL-4.....al-win.msi - 13mb

valjda ce sve raditi i u Access-u... ako tako drugi kaze... ja nisam probao...

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

radice u Accessu...

i da dodam... SQL = Structured Query Language Smile

offline
  • Pridružio: 28 Sep 2003
  • Poruke: 1081
  • Gde živiš: Where to one has lived before

@snoop
Drago mi je da to cujem. Samo sto cu morati da pravim tabele sa podacima da bi upit imao smisla...

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

napises nesto na brzinu Smile
imenik npr...

offline
  • Nom  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 17 Nov 2004
  • Poruke: 168
  • Gde živiš: Shanghai, China

@peca

da li sql baza moze u sebi da sadrzi podatak koji je binaran i da li sql server moze da obradjuje binarne podatke - na primer da imam svoj neki fajlformat koji je jedno od "polja" u tabeli, na primer: daj mi 3d model stana na 5om spratu 7og solitera u bloku 70 i dodaj u njemu 4 stolice tip A i 1 sto tip B).

naravno da ovo moze da se resi "seljacki" tako sto sql vraca link na fajl koji download-uje aplikacija, izmeni ga, i onda uploaduje al to povlaci tonu mogucih gresaka u radu (pukne veza u sred upload-a pa na server ode pola fajla, drugi korisnik je dao zahtev da vidi fajl u sred upload-a i sl...)
zanima me da li postoji opcija da sve to odradi sql server za mene.... (nikad nisam radio sa mysql-om ili bilo cim slicnim)

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Nom ::@peca

da li sql baza moze u sebi da sadrzi podatak koji je binaran i da li sql server moze da obradjuje binarne podatke - na primer da imam svoj neki fajlformat koji je jedno od "polja" u tabeli


naravno, mozes imati binarni tip polja.
u mysql-u je to BLOB, MEDIUMBLOB ili LONGBLOB [zavisi koju velicinu polja hoces].

mozes u bazu smestiti fajl, bez problema.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 834 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 0 sakrivenih i 825 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bluper, Fabius, goxin, Neutral-M, robytz, Romibrat, SR-3m, TBF1D, wizzardone