2004 Breakthroughs

2004 Breakthroughs

offline
  • Pridružio: 16 Avg 2004
  • Poruke: 463
  • Gde živiš: Beograd

Science magazine's breakthroughs of 2004

Winner: Water on Mars. Nasa's Mars rovers Spirit and Opportunity discovered compelling evidence for the prolonged existence of salty, acidic water on the surface of the Red Planet.

Runner up: Indonesian "hobbit". A team of archaeologists made the mind-blowing discovery of a new species of human that stood only one metre tall and lived on the Indonesian island of Flores.

Human cloning. South Korean researchers made headlines across the world after announcing they had cloned human embryos, the first published and "peer reviewed" evidence this technique could work with human cells.

Understanding condensates. In 2004, scientists made giant leaps in understanding ultra-cold gases called condensates, shedding light on some key problems in physics.

Hidden DNA treasures. Stretches of "junk DNA" proved to be far more important than previously thought. They turned out to be essential for helping genes turn on at the right time and in the right place.

Pulsar pair. Astrophysicists discovered the first known pair of pulsars, spinning neutron stars that shoot out jets of radiation.

Declining plant and animal diversity. There was disturbing news this year about the decline of species diversity from large studies that surveyed amphibians, butterflies, plants and birds.

Water on tap. New results on the structure and chemical behaviour of water could reshape fields from chemistry to atmospheric science.

Medicines for the World's Poor. "Public-private partnerships" emerged as a force in 2004, according to Science magazine, affecting the way medicines are developed and delivered to emerging nations.

Genes in a Drop of Water. This year, researchers hit on a new way to identify lifeforms too small and too remote to see. They collected water from diverse environments and sequenced the genes floating in it.

i malo vise o onome sto nije uslo u top 10
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4098453.stm



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Jul 2004
  • Poruke: 469
  • Gde živiš: Kragujevac

Ja obozavam astronomiju i po mom laickom misljenju otkrice dokaza da je na Marsu postojala voda je zaista fantasticno otkrice i sigurno zasluzuje da bude na prvom mestu u 2004 godini.

Medjutim ono sto sam procitao takodje na BBC stranici o 10 najznacajnijih otkrica u nauci u 2004. godini je i komentar nekog naucnika da smatra da je na listi obavezno trebalo da bude i SENZACIONALNO otkrice Chileanske astronomske observatorije (cini mi se da se tako zove). Naime oni su prvi uspeli da VIDE planetu van suncevog sistema koja se okrece oko svoje zvezde. Do sada je otkriveno vise od 100 planeta van Suncevog sistema, ali sve one su izracunate, do ove ni jedna nije bila vidjena.

Ne ulazeci u to da li je treablo i ovo uvrstiti u 10 najznacajnijih otkrica, smatram da je to fantasticno.



offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

Astornomija, Astrofizika, Nuklearna fizika, etc... sve je to lepo ali se od toga ne zivi... a osim toga ta istrazivanja gutaju ogromne pare... za mene su ipak istrazivanja u medicini, farmaceutici, ekologiji, elektronici i IT najbitnija jer ona prave stvarne pomake u kvalitetu zivota

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2004
  • Poruke: 469
  • Gde živiš: Kragujevac

@Stane
To je tacno, ja volim ono prethodno za svoju dusu onako, ali potpuno si u pravu.
Recimo fantasticno otkrice iz oblasti medicine u ovoj godini je vakcina protiv dijabetesa tip 1 - to je valjda onaj tip dijabetesa gde su ljudi osudjeni da celog zivota primaju insulin (tako su bar javili na RTS dnevniku). Vakcina koliko sam skontao sprecava propadanje celija koje su zaduzene za kreiranje insulina. Uspesnost kazu da je fantasticna, medjutim verovatno nije svrstano kao otkrice ove godine, jer tek slede zavrsni testovi koji ce potrajati do 2010. Ali u svakom slucaju otkrice koje ce promeniti mnoge zivote ukoliko sve bude kako treba.

offline
  • Pridružio: 16 Avg 2004
  • Poruke: 463
  • Gde živiš: Beograd

@stane
polovina top 10 su otkrica vezana bas za to o cemu pricas...2,3,5,7,8,9,10 su sve stvari koje su kljucne(i neke malo manje) u buducem razvijanju medicine, farmaceutike, ekologije....itd. A onda ono sto je ostalo ostaje kao info koji ce se definitivno iskoristiti indirektno u svrhe koje mogu opet indirektno da poboljsaju nacin zivota, shvatanja obicnog coveka i zivota u okviru svog drustva.....
malo otvorenije pogledaj gore navedeno.
A opet, slazem se malkice sa tobom da je vaznije ulagati u druge stvari - ali konstatacija da se od toga ne zivi je....pa - cudna.....samo pogledaj od cega zive najjace zemljice sveta nam naseg gde polovina ljudi koji citaju ove sad reci zele da odu......
idemo dalje, ...inace postavljena lista je samo 'golic' koji treba da zagolica svakog 10og citatelja da mozda otvori link i procita vise i nastavi surf ka daljim informacijama i malo prosiri general knowledge ;-)

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

ma jel sma ja rekao da s listom nesto ne valja?

A za moj general knowledge ne brini ;-)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 878 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 2 sakrivenih i 853 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bbogdan, bigfoot, bobomicek, Buzdovan, dika69, Dimitrise93, FileFinder, HrcAk47, Istman, kihot, krkalon, KUZMAR, MB120mm, mercedesamg, Metanoja, miodrag, nikoladim, Oscar, ozzy, ruma, ss10, wolverined4, Zimbabwe