Mreza kroz struju !

1

Mreza kroz struju !

offline
  • Vlada
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 3360
  • Gde živiš: Beograd

Interesantan je tekst !

MSI HomePlug Adapter EC14H
LAN NA 220V

Ideja da se za komunikaciju u okviru stambenih prostorija koriste kablovi koji us vec ranije ugradeni u zidove nije nova. Nije nova ni ideja da se prenos podataka vrši preko kablova koji služe za protok elektricne energije («Svet kompjutera» 9/2002 i 2/2003). Medutim, prvi put imamo uredaj koji uspostavlja komunikaciju izmedu više racunara kroz elektricne kablove po principu lokalne mreže.
Tehnologija PLC na niskonaponskim vodovima omogucava prenos podataka brzinom do 14 Mbit/s. Možda ce se na prvi pogled ova brzina uciniti kao nedovoljna kada su u pitanju lokalne mreže, medutim ona je više nego dovoljna kada su u pitanju stvari poput Internet saobracaja, igranja mrežnih igara, prenošenje video zapisa. Ova tehnologija nije pogodna jedino za aplikacije koje zahtevaju veliki protok podataka. No, s obzirom na to da je ona namenjena upotrebi u stambenim prostorima, malim preduzecima, zgradama u kojima se ne smeju postavljati novi kablovi (npr. zgrade od istorijskog znacaja) ili kao premošcavanje komunikacionih kanala u industriji, brzina koju ona pruža više je nego zadovoljavajuca. Uostalom, još pre nekoliko godina je zakljuceno da je za kucne komunikacije 10Mbit/s optimalna brzina.



Proizvođač: Microstar (www.msi.com.tw)
Kontakt: MB Soft (www.mbsoft.rs)

U svetu sve više proizvodaca pravi PLC komunikacione uredaje za pravljenje lokalnih mreža. Na naše tržište je pristigao prvi uredaj koji je proizveo Microstar. Rec je o modelu EC14H (MS-6821) koji poseduje RJ-45 prikljucak, što znaci da se s racunarom povezuje preko Ethernet kartica flat RJ-45 ili «mrežnim kablom». U kutiji se pored uredaja isporucuje upravo jedan takav kabl dužine dva metra, kratko uputstvo za instalaciju i CD drajverima i detaljnim uputstvom. Microstar u svom proizvodnom programu ima i uredaj iste funkcionalnosti koji se s racunarom povezuje preko USB porta (UB14H, MSI-6812), ali se on još uvek ne može kupiti kod uvoznika.
MSIHomePlug Adapter EC14H je raden tako da zadovoljava standarde IEEE 802.3 (10Base-T - rec je o Ethernet standardu brzine 10Mbit/s) i HomePlug 1.0.1. Drugi standard je odgovoran za komunikaciju preko elektricnih kablova i sadrži Auto-Fallback sistem zadužen za ponovno uspostavljanje veze nakon prekida i tri vrste modulacije signala koje omogucavaju 13, 75, 8, 4 i 1 Mbit/s. Izbor vrste modulacije zavisi od kvaliteta i dužine linije i stepena šuma. Maksimalna deklarisana udaljenost dva racunara iznosi 200m mereno kroz strujnu instalaciju.
Ovakva vrsta mreže omogucava spajanje velikog broja racunara u zvezdastu strukturu, što je slicno vezivanju racunara na jedan HUB. Znog toga postoji 56-bitna DES enkripcija koja omogucava da u mreži komuniciraju samo racunari koji imaju isti kljuc. HomePlug sistem radi u frekventnom opsegu od 4,5 do 21 MHz, koji se deli na 84 kanala, što je i teoretski maksimum po pitanju virtuelnih LAN-ova. Dakle, poredenje ovog sistema sa klasicnom mrežom sa HUB-om apsolutno važi, ali svaki ucesnik ima svoj zasebni kanal i punu brzinu (ukoliko nema smetnji) nosilaca ciji se izbor vrši u zavisnosti od detektovanog šuma.
EC14H neodoljivo podseca na uredaj za teranje komaraca. Težak je 135g i radi na temperaturama od 0 do 45 stepeni Celzijusa. Da bi uredaj funkcionisao, potrebno ga je ubaciti u utikac koji ima napon naizmenicne struje izmedu 90 i 265V, frekvencije od 50 do 60Hz. Pri normalnom radu uredaj troši samo 3W, mada je u praksi pokazao veliku toplotnu disipaciju.
Da bi racunar prepoznao uredaj, mora se prvo instalirati program za podešavanje koji radi pod Windows-om 98SE/ME/2000/XP. Nakon prikljucivanja uredaja i startovanja softvera, na ekranu ce se prikazati MAC adresa uredaja i kvalitet veze ukoliko je na elektricnu mrežu spojen bar jedan ovakav uredaj. Iz kontrolnog softvera je moguce pregledati i spisak uredaja s kojima se može komunicirati, kao i brzinu komunikacije. Kontrolni sofver služi za podešavanje lozinke na osnovu koje se generiše DES kljuc i formiraju virtuelni LAN-ovi. Samo uredaji koji imaju istu lozinku moci ce da komuniciraju. Kada se instalira uredaj, on preuzima mrežne parametre Ethernet adaptera preko kojeg je spojen na racunar.
Testiranje uredaja smo obavili u zgradi koja je gradena pre petnaest godina. Dakle, rec je o sistemu sa trofaznom strujom gde se na svaka cetiri sprata nalaze brojila odakel kablovi idu na glavni razvodni orman koji se nalazi u suterenu. Ovo napominjemo jer je nemoguce utvrditi dužinu kablova izmedu dva racunara koja komuniciraju. S obzirom na konfiguraciju elektronske mreže, može se desiti da dva stana sa susednih spratova imaju dodirnu tacku tek na glavnom razvodnom ormanu, tj. Da wsu gledano kroz strujne kablove veoma udaljeni.
Prvo smo obavili testiranje u okviru jednog stana, ubacujuci dva uredaja u isti produžni kabl. Brzina komunikacije je iznosila ocekivanih 14Mbit/s. Izmedu vecine uticnica u stanu brzina je iznosila 13Mbit/s, ali sa jednom smo imali problema i postizali brzinu od samo 8Mbit/s.Zatim smo jedan uredaj odneli na 4. sprat, a jedan na 11. sprat i nismo uspeli da uspostavimo konekciju. Nakon toga smo uredaj sa 4. sprata preselili na 7. sprat, ali ponovo bez uspeha. Tek kada smo uredaj doneli na 10.sprat, uspostavljena je konekcija od jedva 3Mbit/s.
Zatim smo pristupili testiranju kvaliteta veze u okviru jednog stana i došli do zakljucka da je brzina odziva kod standardnog 32-bajtnog ping paketa 10ms. Cesto je i manja od toga, ali nikako ne dolazi do gubitka TCP/IP paketa. Zatim smo u sobi u kojoj se nalazio jedan uredaj, u strujnom kolu, prikljucili bušilicu snage 500W i dali maksimalan broj obrtaja (bez opterecenja), ali to uopšte nije uticalo na merljive parametre veze.
MSI EC14H po ceni od 60 evra po komadu predstavlja možda malo skuplje rešenje za umrežavanje, ali ako uracunate cenu kablova, instalacije sa kanalicama (ako ne želite da imate kablove o koje cete se saplitati) i loma koji ce se napraviti bušenjem zidova. Onda to više nije skupo. Takode, ukoliko se cesto selite, ovo je idealan nacin za povezivanje racunara. Brzina uredaja je dovoljna za najveci deo primena, a dobijate onoliki broj prikljucnih mesta koliko uticnica imate u kuci. Dakle, Internet i u kupatilu!

Dušan Dingarac
Svet kompjutera 8/2004
Strana 45

Sajt proizvodjaca: http://www.msi.com.tw/program/products/communicati.....hp?UID=604

Teksty preuzet sa : http://www.mbsoft.rs/Vesti/ec14h.htm



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • mire  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 2282
  • Gde živiš: Beograd

a sta mislish zasto to niko ne koristi?



offline
  • Pridružio: 09 Jul 2003
  • Poruke: 862
  • Gde živiš: Vrbas / Vojvodina

Ja cuo da nemoze preko 200m, a drugo cena je oko 60eura sto bas i nije malo... znas li koliko utp kabla ima za te pare Smile Smile

offline
  • Vlada
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 3360
  • Gde živiš: Beograd

Pa kontam da je 60 eura puno, ali interesantna je stvar. Morace da padne cena pre ili kasnije, stim da protok i nije neki ! Smile Sve u svemu, interesantno je kao informacija !

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Znam da to nije tako novo, jedan moj drugar je pre nekih 6,7 godina radio maturski na tu temu... Ne znam da li je tada uspeo da izvede to i u praksi...

offline
  • Vlada
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 3360
  • Gde živiš: Beograd

Pa koliko vidim iz teksta, uradili su praktican test !

offline
  • Pridružio: 02 Sep 2003
  • Poruke: 4955

Znam, nego kazem da ne znam da li je vec tada (pre 6 god) to uspeo da izvede...

offline
  • Vlada
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 3360
  • Gde živiš: Beograd

Pa pokusavam da uradim jednu veliku mrezu, gde je kabliranje gotovo nemoguce, ustvari sve je jeftinije od kabliranja. U pitanju je spratna kucakoja je preuredjena u kancelariju ! Zidovi su prilicno debeli, busenje ili probijanje istih bi jako skupo kostalo, te imam opciju WIFi (ako moze kroz tolike zidove) i ovo. Jednostavno, zidovi su uradjeni i nadrkani, pa bi busenje i lupanje kostalo kao prva ljubav, drugo, ima puno racunara, a toliko kabela NESME da e vidi !

offline
  • Puky  Male
  • Scottish rebel
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 5815
  • Gde živiš: u Zmajevom gnjezdu

Testirano.
Radi posao ali ne tako stabilno kako bi se ocekivalo.
Problem nekada moze da predstavlja ako su korisnici na razlicitim fazama. Jednostavno se mreza ne vidi. Sad
Kada se stave na istu fazu na isti strujni prikljucak - radi. Cim se ode, kablovskim putem jedno 100m - slabiji je protok.

Problem kod nas, konkretno, je sto postoji previse shuma u samim energetskim vodovima. Em sto napon varira, em sto je frekvencija isto sranje ...

offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Što znači ni da u stanu ne bi moglo da se ostvari tako nešto, jer ja u stanu imam tri faze i skoro svaka soba je u različitoj fazi.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1276 korisnika na forumu :: 56 registrovanih, 9 sakrivenih i 1211 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, amstel, Apok, babaroga, Boris90, Brana01, BraneS, Bubimir, ccoogg123, cenejac111, CheefCoach, dankisha, Dimitrise93, Djokkinen, DPera, Dvojac005, GandorCC, Gargantua, Georgius, GORDI, goxin, ikan, Istman, jukeboxer, Klecaviks, ljuba, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mikrimaus, mile23, milenko crazy north, moldway, Nemanja.M, NoOneEver Dreams, ObelixSRB, Panter, panzerwaffe, pein, Petar35, procesor, sasa87, shaja1, srbijaiznadsvega, Srki94, Stoilkovic, suton, theNedjeljko, Toper, Viceroy, virked, Vlada1389, vobo, wolverined4, zillbg, 223223