Vestacka oplodnja

1

Vestacka oplodnja

offline
  • sara00 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 01 Nov 2005
  • Poruke: 1

Mozeli mi neko reci nesto vise o vestackoj oplodnji? Preporucite mi kliniku gde se najusposnije vrsi v.o.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Nov 2004
  • Poruke: 77
  • Gde živiš: NS

Koliko sam upoznat, dosta se ide u Maribor, ali ne znam naziv klinike.



offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Nisam bio siguran dal' ovo da sibnem u zdravlje ili ovde, pa neka moderatori reaguju.
Zanima me (ako neko moze da mi objasni) kako funkcionise vestacka oplodnja..... da li se zene koje se podvrgavaju ovoj vrsti zaceca u pocetku dopinguju hormanima da bi proizvele sto vec broj jajnih celija ili....
Kako lekari znaju kada je oplodnja uspela (znam da zvuci glupo), ali da li se to radi nasumice ili lekar tacno zna zna koju jajnu celiju da vrati u matericu.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2004
  • Poruke: 311
  • Gde živiš: Novi Sad

Mislim da ovde ima ljudi koji ce moci bolje da odgovore na tvoje pitanje, a dok se oni ne jave, evo nekoliko laickih objasnjenja nekoga ko je svojevremeno ozbiljno razmisljao o ovom postupku.
Prvo se utvrdjuje da li zdr. problem ima zena ili nuskarac. Ako su zenski reproduktivni organi OK, a muskarac ima malko "lenje" spermice ( mora imati barem 40% zivih i pokretnih spermatozoida ) i ako posle 2-3 godine vitamina E i pokusaja sa "redovnom" oplodnjom ne uspe, onda se proba sa ubrizgavanjem sperme u matericu, sto blize jajnoj celiji ( da im se malo pripomogne ). Ako ni taj postupak ne uspe, onda se ide na vantelesnu oplodnju. Da, zena mesec dana prima hormonsku terapiju, a kada se jajne celije oplode "vestackim" putem ( mnogo rogobatan izraz, inace ), u matericu se vraca njih nekoliko. Otuda se cesto desava da posle vantelesne oplodnje budu rodjene dvojke-trojke.
U relativno malom broju slucajeva vantelesna uspe iz prvog puta ( mislim da je procenat manji od 50% ), ali ako nema drugog izbora, covek se izbori sa tim.

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Nije mi jasno kako se u matericu vraca nekoliko celija... zena svakih mesec dana proizvede jednu jajnu celiju. Jel to znaci da doktori mesecima cekaju da sakupe nekoliko celija.

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2007
  • Poruke: 705

Postoji ogromna razlika izmedju procesa vantelesne i vestacke oplodnje!
Meni se cini da ti ovde postavljas pitanje o vantelesnoj.
sta te konkretno zanima?

Dopuna: 10 Jun 2007 0:51

Veštačka oplodnja je terapijska metoda koja se vrši kod neplodnih zajednica uz uslov da su jajovodi prolazni. Slučajevi u kojima se vrši veštačka oplodnja su sledeći:
Smanjen broj, pokretljivost i vitalnost muških oplodnih ćelija uz normalno stanje i funkciju ženskih polnih organa
Kod imunoloških problema, a naročito prisustvo antitela na muške oplodne ćelije u sluzi kanala grića materice
Kod normalnog stanja polnih organa i jednog i drugog partnera, a do trudnoće ne dolazi u toku 3-5 godina zajedničkog života
Kod anomalija muškog polnog organa
Kod nemogućnosti izvođenja polnog odnosa iz bilo kojih razloga

Dopuna: 10 Jun 2007 0:53

Vantelesna oplodnja je deo grane medicine koja se naziva asistirana reprodukcija. Metoda je veoma komplikovana i iziskuje posebne prostorne uslove, posebnu laboratoriju i opremu kao i uvežbanu ekipu koja se sastoji od ginekologa, embriologa, ultrazvukiste, genetičara, mikrobiologa i medicinske sestre. Zbog ovih okolnosti ova metoda je veoma skupa.

Rezervisana je za one slučajeve gde ni jedna od poznatih i primenjenih metoda lečenja nije dala rezultate, kao i kod sledećih slučajeva:
Trajno oštećenje ili operativno odstranjenje jajovoda.
Smanjena oplodna moć muškog partnera.
Neplodnost nepoznatog porekla u trajanju od najmanje 5 godina
Kada druge metode lečenja nisu dale rezultate
Neuspešno lečenje veštačkom oplodnjom
Imunološki poremećaji

Rezultati:

Životna dob, odnosno godine života, kao i u prirodnim uslovima, imaju značajan uticaj na stopu oplodnje i razvoja trudnoće. Optimalno vreme životne dobi je do 35. godine. Sa napredovanjem životne dobi, šanse za oplodnju su manje, a posle 40. godine života su minimalne.
Neuspešnost stimulacije dolazi i usled slabog odgovora jajnika na primenjenu hormonsku terapiju.
Može doći do prevremenog sazrevanja jajničkog meška.
Postojanje "Praznog meška" tj. mešak ne sadrži jajnu ćeliju.
Nesposobnost prodiranja spermatozoida u jajnu ćeliju.
Nedovoljno i neadekvatno pripremljena materična sluznica za ugnjezdavanje embriona.

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Da mene interesuje van telesna....
Dakle te jajne celije se proizvode na neprirodan nacin hormonskom terapijom ili..........

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2007
  • Poruke: 705

Tokom preimplementacione dijagnoze stimulišu jajnike žene da proizvode što više jajnih ćelija. Kada dobijemo jajne ćelije, izdvajamo zdrave. Zdrave ćelije se oplode, a zatim posle, dva-četiri dana, iz svakog embriona se uzima jedna ćelija, posmatra se i proučava pod mikroskopom. U ovoj fazi, koju zovemo faza razvijanja, embrion je skoro nevidljiv i delovi koje mi uzimamo su još manji. Sledi poduhvat kada moramo da uzmemo samo jednu ćeliju, a da ne oštetimo ostatak embriona.
U slučaju kada postoji poremećaj gena, DNA (koji je osnovni genetski kod) se uzima iz ćelije i testira nizom različih metoda da bi se utvrdilo da li je prisutan i defektivni gen. Tek kada utvrdimo da je embrion potpuno zdrav i da nema ni najmanje opasnosti da je prisutna bolest, stavljamo embrion u matericu. Ova tehnologija je jedna od poslednjih dostignuća u medicini

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

STELA_NOIR ::Tokom preimplementacione dijagnoze stimulišu jajnike žene da proizvode što više jajnih ćelija. Kada dobijemo jajne ćelije, izdvajamo zdrave. Zdrave ćelije se oplode, a zatim posle, dva-četiri dana, iz svakog embriona se uzima jedna ćelija, posmatra se i proučava pod mikroskopom. U ovoj fazi, koju zovemo faza razvijanja, embrion je skoro nevidljiv i delovi koje mi uzimamo su još manji. Sledi poduhvat kada moramo da uzmemo samo jednu ćeliju, a da ne oštetimo ostatak embriona.
U slučaju kada postoji poremećaj gena, DNA (koji je osnovni genetski kod) se uzima iz ćelije i testira nizom različih metoda da bi se utvrdilo da li je prisutan i defektivni gen. Tek kada utvrdimo da je embrion potpuno zdrav i da nema ni najmanje opasnosti da je prisutna bolest, stavljamo embrion u matericu. Ova tehnologija je jedna od poslednjih dostignuća u medicini

Ovo je citat iz teksta Biljane Tasić od 23.05.2007.god. objavljen u Kontrapunkt-u http://kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&am.....p;newlang= ,

a odnosi se na reči Grkinje dr Elene Kontagijani koja je genetski embriolog, jedan od najboljih stručnjaka za vantelesnu oplodnju na svetu i koja je dala interviju za Blic, što je (opet) preuzeto iz Blica:

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=4184

p.s. treba navoditi linkove izvora... (po ko zna koji put)

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2007
  • Poruke: 705

da,da...covek se uci dok je ziv...ne mogu da nadjem link..lici,ali nije bio blic
naci cu ,pa cu staviti

Dopuna: 10 Jun 2007 14:28

izgleda je ovo http://kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&am.....p;newlang= ,sto kaze Dusan

namera mi je bila casna - da pomognem (tek da se zna)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 894 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 6 sakrivenih i 861 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, babaroga, bbogdan, comi_pfc, Denaya, DENIRO, Dežurni pod palubom, Draganeli, dule10savic, GORDI, hatman, HogarStrashni, HrcAk47, Mad Serb, Marko Marković, milanovic, mushroom, nuke92, Romibrat, samsung, shone34, SlaKoj, solic, Tragač, Vatreni Zmaj, Vlada78, Čivi