pecanje sarana

3

pecanje sarana

offline
  • PHP programer
  • Pridružio: 26 Okt 2007
  • Poruke: 1064
  • Gde živiš: u Apache

Postoji sirok spektar hrane za primamlljivanje sarana i prosto se tesko odluciti sta kupiti u moru svega toga.Ako ste u mogucnosti da kupite kukuruznu prekrupu(ja u blizini imam neku farmu sa koje uzimam na dzakove),toplo je preporucujem,jer jedan dzak 25-30kg,koji moze da potraje i dve sezone,a kosta simbolicnih 300-400 dinara.

Nije nikakav specijalan recept,ali ja radim ovako:

Uzmem veliku serpu,sipam vode do 1/3 zapremine i stavljam dosta prekrupe uz neprekidno mesanje prilikom dodavanja.Na to dodam jednu do dve kesice vanilin secera. Do kraja procesa kuvanja takodje je potrebno neprestano mesati,jer voda isparava(sto je i poenta). Kako voda isparava ,dodajem jos po malo,da bih dobio cvrstu masu.Tako kuvam sve dok mi ruke ne otpadnu od mesanja,ali kao rezultat dobijem cvrstu,kompaktnu masu,koja sluzi kako za hranilicu,tako i za bacanje na odredjeno mesto za primamu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Avg 2006
  • Poruke: 323
  • Gde živiš: u beogradu

e da..i ja sam kupio kukuruznu prekrupu i riblje brasno....ali vise ne kuvam to,zato sto mi se vise isplati da kupim gotovo nego da posle luftiram kucu i perem sudove..hehe
salu na stranu moze stvarno da se napravi dobra primama od toga.Na netu mogu da se nadju extra recepti za primamu..googlajte malo
bistro



offline
  • PHP programer
  • Pridružio: 26 Okt 2007
  • Poruke: 1064
  • Gde živiš: u Apache

Citat:ali vise ne kuvam to,zato sto mi se vise isplati da kupim gotovo nego da posle luftiram kucu i perem sudove..hehe

Ne znam kako kod tebe ,ali ja nemam toliko problema kad kuvam prekrupu,da bih morao nesto specijalno da luftiram kucu,a ako je problem oprati jednu serpu(to je sve od posudja sto se isprlja),e onda jbg Smile (ovo pisem u saljivom kontextu da me ne bi pogresno razumeo)

Prekrupu sam spomenuo zbog kolega koji cesto idu na pecanje i u periodu kad sharan radi,potrebno je jako mnogo hrane za tu nezajazljivu svinju po imenu sharan.

Mozes izgooglati milion recepata,ali ovo je jedan od najisplativijih nacina,slozices se,nadam se...

Pozzz

offline
  • Pridružio: 11 Avg 2006
  • Poruke: 323
  • Gde živiš: u beogradu

Citat:ali ja nemam toliko problema kad kuvam prekrupu

u pravu si...ali ja sam kuvao i riblje brasno koje se dosta oseca... ma da si u pravu da je to jedan od najisplativijih nacina...jos ako imas bastu marihuane Wink ..
mislim za seme koje se skuva pa sluzi za primamu.. Very Happy
e mogli bi jednom da se nadjemo pa da organizujemo turnir u saranskom pecanju na barandi ili na jezeru mike alasa Smile

Dopuna: 10 Jun 2008 20:46

P.S. cele sledece nedelje su takmicenja na sebeshu(jezero mike alasa)

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

Šaran vršlja po Tamišu...

Uzbuđeni i zadovoljni sportski ribolovci, Goran Stojkov i Čipak Atila svojim današnjim lovom i ulovom. Ulovili su pet primeraka ove riblje vrste od kojih je najveći bio Goranov, težak 8 kilograma i dugačak 68 santimetara. Ostali šarani su manji ali svakako vredni pažnje. Jedan je težak 5,5 kilograma i dugačak od 58 santimetara, drugi je težak 4 kilograma i dugačak 54 santimetara dok su dva najmanja teška po dva kilograma i dugačka 45 santimetara.
Goran je koristio štap marke Shimano a Atila Balzer dok su obojica koristili udicu marke Owner 2.




Na pitanje gde su ulovili šarane obojica su, kao po dogovoru, u glas odgovorli - "na Tamišu"... Very Happy

Čestitam Goranu i Atili na ovako bogatom ulovu (a nisam posebno ni iznenadjen obzirom da znam koliko su obojica posvećena pecanju i ovoj vrsti sportskog ribolova)...




Šaran (lat. Cyprinus carpio)

je slatkovodna riba sa koštanim skeletom košljoribe i istovremeno pripada i mekoperkama i porodici šarana.

Lokalni nazivi: krap, krmača, dunavski lisac
Max. dužina: do 120 cm
Max. težina: preko 30 kg
Vreme mresta: od 2. maja do 15. juna

Opis i građa

Šaran živi u mirnim i toplijim vodama i može da dostigne dužinu od jednog metra i masu i preko 20 kg. Ima izduženo, oblo telo i krupnu glavu na kojoj su usta okružena sa četiri izraštaja u vidu brkova. Može se obrazovati i izraštaj u obliku cevi kojom šaran usisava hranu sa rečnog dna. Ima jedno leđno peraje koje počinje oštrom žbicom, “nazubljenom” s prednje strane. Leđna strana tela je različito obojena u zavisnosti od staništa na kome živi, dok je trbušna uglavnom svetlija.

Šaran je najznačajnija riba ravničarskih reka kako sa sportskog, tako i sa privrednog aspekta. Od svih riba najčešće se nalazi na našim trpezama - ribnjački šaran – golać - (lat. Cyprinus carpio morpha hungaricus ). Ribnjački šaran je selekcionisan da ima što veći prirast uz obilje hrane. Profil divljaka (lat. Cyprinus carpio morpha regina) menja se između 3,5 do 4,5 godina starosti. Telo mu prekrivaju velike krljušti, odozgo je braon, sa strane zlatno žut, a stomak mu je svetlo žute boje. Profil ribnjačkog šarana je 2 do 2,5 kg.

Navike, stanište, rasprostranjenost

Šaran obično bira kanale, jezera, pa i mirnije reke, te ga stoga u Dunavu ređe nalazimo. Postoji i tzv. Češki šaran, koji takođe spada u ribnjačke šarane. On ima krljušti, ali se mnogo razlikuje po obliku od pravog divljaka. Zdepast je i ima izrazito strma leđa. Pravi dunavski “oklagijaš” je riba vretenastog oblika i naseljava gotovo sve nizijske reke. Iz Evrope je preseljen u Severnu Ameriku i Australiju. Često ga zovu i "dunavski lisac", jer dugo ispituje mamac, pa ga je teško uloviti.

Razmnožavanje

Mresti se od aprila do maja, kada izbacije od 200.000 do 700.000 komada ikre koja se razvija za, otprilike, 8 - 10 dana. (tzv. Suma temperture je 250° C)

offline
  • Pridružio: 11 Avg 2006
  • Poruke: 323
  • Gde živiš: u beogradu

e samo da ti kazem..cisto da znas...Saransko SPORTSKO pecanje znaci da ulovis sarana slikas se sa njim i vratis ga u vodu,a ne na kuku da se susi,pa u tiganj.....

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

tapinikol ::e samo da ti kazem..cisto da znas...Saransko SPORTSKO pecanje znaci da ulovis sarana slikas se sa njim i vratis ga u vodu,a ne na kuku da se susi,pa u tiganj.....

Baš samo da mi kažeš... Very Happy Voleo bih da vidim tu zakonsku materiju gde to piše... ali da ne tražiš (pošto nema nigde zapisano), da pojasnim...

Grešiš "sinak", silno grešiš... Laughing Sportski ribolov je pecanje sa 3 štapa, maksimalno sa po 3 udice i čerencem 1 x 1 m i okcima od 1 cm. i ništa više od toga. Tek sad, u predlogu novog zakona, predvidjeno je da se puštaju ženski primerci preko 8 kg. (matice). Kada će i da li će uopšte biti usvojeno - ne zna se, sem da neće biti u dogledno vreme. Mešaš Sportski ribolov regulisan zakonom i propisima i pokret Uhvati i pusti (Cats and release) - čiji članovi iz uverenja, a ne zbog propisa, puštaju ulovljene šarane. Ako ćemo pravo to su oni "bogatuni" koji plaćaju da pecaju na privatnim jezerima (Ada Safari, Tresetište, Crni vir...), a ne na "divljoj" vodi, pa i da neće, morali bi da vraćaju ribu u vodu, jer tako tata kaže (vlasnik - gazda)... Dobar deo njih, za tvoju informaciju, ni ne kupuje dozvole za sportski ribolov, jer one na tim lokacijama ne važe. U istom društvu je i ogroman broj ljudi koji i ne pecaju, već, zahvaljujući napretku tehnologije, hemije i industrije, pretvaraju sportski ribolov u biznis i to vrlo profitabilan, no to je za neku drugu temu...

offline
  • Pridružio: 11 Avg 2006
  • Poruke: 323
  • Gde živiš: u beogradu

ok...samo mi zao onih sarana....kad ih vidim na kuki Smile

offline
  • Dusan  Male
  • SuperModerator
  • Supermoderator opštih foruma
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 11118

tapinikol ::...samo mi zao onih sarana....kad ih vidim na kuki...
Mnoge svinje, prasići, kokoši... "vise" na kukama, no to se prećutkuje...

Na našu žalost, ne gledaju svi tako... Stvar je opredeljenja svakog pojedinca, da li će se prikloniti pokretu Uhvati i pusti. Dok neki menjaju svake sezone pribor i opremu, a digitalce sa mnooogo megapixela, menjaju mesečno, drugi pak ostavljaju u porodično nasledje štapove koji su već davno zaslužili "otpad" a o zumu i karticama od 2 GB će sanjati njihovi naslednici... Živimo u zemlji suprotnosti, a dobar deo činjenica se prikriva. Ako se o nečemu ne govori i ne prikazuje, ne znači da ne postoji. Vara se svako ko misli da pripadnici pokreta u trenucima odmora (čast retkim izuzecima) jedu paradajz, grašak ili krastavce, a ne riblju čorbu ili pohovanog smudja. Ništa neobično, dvojni moral egzistira i u mnogo važnijim sferama od sportskog ili "sportskog" ribolova...

Dopuna: 29 Jun 2008 17:35

Da dogadjaj opisan 2 - 3 posta iznad nije slučajan, stiže i nova vest... Smile


Pecati šarana je vrhunsko uživanje a upecati ga na Tamišu je pravo umeće. Tamiš je po veoma čestim ulovima šarana bogata reka ovom vrstom ribe, a po količini ulovljenih primeraka u proteklih nedelju dana, sigurno je da Jaša Tomić ima jako dobre i iskusne ribare.




Bora Arađan ulovio četiri šarana

Samo par dana posle izuzetnog ulova Gorana Stojkova i Čipak Atile u listu najuspešnijih upisan je i Bora Arađan ulovivši četiri šarana od kojih je najveći težak 8 kilograma, dužine 70 santimetara. Dva su bila težine od 2,6 kilograma dok je najmanji imao 1.5 kilograma. Istina, mnogo manji ali žilaviji i veoma jaki borci.
Borin lični rekord je upecao koristeći California Green štap, najlon CARP 0.40 mm i udicu OWNER 2.

offline
  • Pridružio: 05 Jun 2008
  • Poruke: 19

uh svaka cast za sarane kazem ja da je reka Tamis neverovatna i da nema u opste sarana u vodi!heheh
ko nepoznaje tamis propustio je mnogoo toga ali .......svako svoju reku najvise voli

aj bistro

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 859 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 0 sakrivenih i 853 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, draggan, opt1, Shilok, simazr, zlaya011