Štetni uticaj Interneta

Štetni uticaj Interneta

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Za vođenje propagandnih ratova i političku špijunažu danas nisu potrebni čvrsti momci koji skaču kroz prozor i jednostavno mogu sve! - Ko su "benigni" a ko "maligni" hakeri? - Nekada je bio problem da se dete odvrati od "lego" kocki, potom od televizije i crtanih filmova, opasnost se danas zove Internet. - Zbog života u virtuelnoj realnosti - trpi porodica


g


g Internet je izmenio sliku sveta ali i obavljanje brojnih ljudskih aktivnosti. Naučne, obrazovne, marketinške, izdavačke, medicinske aktivnosti više se ne mogu obavljati bez brojnih mogućnosti koje Internet pruža. Internet je svojim multimedijalnim servisima danas prisutan u praktično svim vidovima ljudskog rada i života.A sve je krenulo 1965. godine na inicijativu američke vojske. Plašeći se mogućeg nuklearnog rata sa bivšim Sovjetskim Savezom, Amerikanci su projektovali ovaj svoj sistem informisanja i komuniciranja. g gl

Danas, međutim, preko 130 zemalja sveta ima potpuni pristup Internetu, a preko 150 zemalja u mogućnosti je da zahvaljujući Intrnetu razmenjuje elektronsku poštu. U okviru glavne mreže funkcioniše još četiri miliona manjih mreža i još sto miliona "hostova" (glavnih računara u okviru neke mreže).
Ali, opčinjeni mogućnostima koje Internet pruža, brojni korisnici, među njima su i oni u našoj zemlji, zaboravili su na štetne posledice i realne opasnosti od Interneta.

"Sajber" terorizam

Nezahvalna uloga da govori o mogućim štetnim uticajima Interneta na nedavno održanom skupu u Nišu posvećenom ovom fenomenu (naziv skupa je bio "Internet - ekonomija, zaštita, bezbednost"), 7. i 8. juna pripala je mr Dušanu Korunoviću, koji je, kako sam ističe, "možda najduže u odnosu na druge učesnike, negde od osamdesetih, pričao o lepoti Interneta".

Mr Korunović je elektroničar po struci i direktor Jedinstvenog naučno- nastavnog informativnog sistema Univerziteta u Nišu, skraćeno JUNIS.

- Da pomenemo najpre moguće zdravstvene probleme od preterane zaljubljenosti u Internet: ugroženi su vid, kičmeni stub, zglobovi, oseća se hronični umor. Prosečni korisnik provede pet i po sati pored kompjutera. Bez obzira što je već napravljena studija o tome gde u sobi treba postaviti kompjuter, gde okrenuti ekran, pod kojim uglom treba gledati i čitati podatke sa ekrana, brojni korisnici ne mogu da se odvoje od računara, zbog igrica koje igraju, zbog profesionalne vezanosti za računar ili, naprosto, zato što su patološki zaljubljeni u Internet - kaže naš sagovornik. - Ima i grupa sociološko- psiholoških problema nastalih zbog prevelikog "konzumiranja" Interneta. Mnogi počinju da se otuđuju od stvarnosti, društva, okoline i počinju život u svojoj virtuelnoj realnosti. Oni se teško vraćaju u normalno društvo. Pri tom ne mislim na krajnost kao što je izbezumljena jurnjava po za-odrasle-o- sajtovima. Upozoravam da i porodica mnogo trpi zbog Interneta. Oduševljen kontaktom sa zanimljivim osobama koje pronalazi putem Internet-komunikacije, pojedinac ostavlja porodicu u jednoj i povlači se u drugu sobu. Zbog svega toga se i postavlja pitanje kada bi, recimo, dete trebalo da počne da se bavi kompjuterom. Ali to je stara priča. Nekada su to bile lego kocke, crtani filmovi ili gledanje televizije, a danas Internet!

- Neko je kazao da postoje "benigni" i "maligni" hakeri, dakle oni koji se samo vrzmaju po vašim podacima i oni koji ih koriste i uništavaju. "Benigni" postoje i u našoj zemlji. Vi nekome čestitate Novu godinu a oni odgovaraju "I mi vama!" Dakle, "i mi vama čestitamo Novu godinu, ništa vam nismo uradili ali samo da znate da sve možemo i da smo u stanju da čitamo vaše podatke" - dodaje naš sagovornik.

Sa hakerima će biti borba neprestana

Objašnjavajući pogubne materijalno-finansijske efekte bavljenja Internetom, mr Dušan Korunović ističe da je u tom segmentu stvar ista kao sa TV reklamom. "Podstakne vas da nešto koristite, a potom bez toga ne možete. Recimo, koristite različite servise i kad vam je najlepše oni vam saopšte ’E, od sada se plaća!’ Tako se uzimaju pare. Sem ovog troška tu su i telefonski troškovi, plaćanje provajderu, itd".

- Ukazao bih i na moralno-etičke probleme, kao što je uticaj verskih sekti preko Interneta, potom serviranje za-odrasle-ografije i slično. Kulturološka pogubnost Interneta sastoji se u nametanju tuđih kulturnih i jezičkih uticaja ili obrazovnog sistema jer, poznato je, danas možete iz svoje stolice da završavate studije u Engleskoj, recimo. Podsetio bih na još jednu računicu - od deset najgledanijih filmova, osam je američkih. Eto vam nametanja tuđe kulture.

Politički uticaj Interneta je već toliko narastao da je za iole ozbiljnije objašnjenje potrebna čitava studija. Ipak, ovde podsećamo na propagandne ratove, političku špijunažu, organizovane terorističke sajtove...

- Mnogi misle da je Internet napravljen zbog špijunaže. Eto, za vreme agresije NATO, Internet veze nikada nisu prekidane. Naime, procenjeno je da će efekat Internet informacija iz sveta biti veći od efekta naših informacija, od onoga što smo mi plasirali preko Interneta. Mislim da smo taj rat ipak mi dobili - objašnjava mr Dušan Korunović.

Ima li pouzdane zaštite od štetnih uticaja?

- Oni se mogu smanjiti, ali ne i potpuno izbeći. Sa hakerima će biti bitka neprestana! Taman nešto smislite da se od njih zaštitite, a oni već plasiraju neku svoju novu "igrariju". Hakeri se naprosto ne mogu potpuno eliminisati. Uostalom i najsavremeniji supermarket, sa kamerama i obezbeđenjem, može biti pokraden. Ali, sa kompjuterima se sve radi "elegantnije" - kaže naš sagovornik i zaključuje: "I Džems Bondovi danas sede u foteljama i koriste sve mogućnosti računara ne skačući stalno kroz prozor uz neizbežne egzibicije".

S. Bogdanović Politika AD



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 785 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 2 sakrivenih i 767 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkangel, havoc995, ILGromovnik, Ivica1102, kjkszpj, KOV, Krvava Devetka, ljubacv, milenko crazy north, Parker, royst33, sabros, Srle993, strela, wizzardone, šumar bk2