real ::Neću da vam kažem ni gde ni ko je u pitanju, ali taj moj ortak je System Administrator na velikoj mreži i ima protok o kakvom nas 99% ovde možemo samo da sanjamo. Non stop je on-line i za proteklih skoro godinu dana ni jednom mi se nije požalio da ima bilo kakvih problema sa uljezima. Koristi Windows Firewall i Kaspersky 5. Još mi je rekao da je Windows Firewall u XP-u isti onaj koji se nalazi i u Windows Server 2003 i da je to izuzetno dobra komponenta i da je nahvaljena u svetu. Covek uopste ne pripada M$ zaludjenicima, naprotiv; to je jedan od razloga da mu vise verujem ako hvali nesto sto je napravio M$.
Posto si doneo odluku, necu da ti preporucujemo moje resenje.
Samo cu da dodam da je covek u pravu. Posle instalacije SP1 za 2003 dobijas isti Security Center kao i u XP SP2, dakle i isti FW. Ovaj FW je napravljen da bude inbound protection firewall, sto ce reci brani te od napada spolja. To ima smisla na perimetru mreze ili serveru, kada je situacija MI - ONI.
A server po definiciji skladisti podatke, ne pokrece razne programe (na njemu ne radi niko, pa nema skidnja i igranja sa raznim programima, da budem precizniji). Posto ovaj FW moze da ti zatvori pristup, onda u mreznom okruzenju ima smisla.
Na zalost, ukoliko ti uleti trojanac - eto malo veselja. Ukoliko ga AV ne blokira, nista ga ne sprecava da uspostavi spoljnu konekciju. Prema najavama iz M$, sledeca generacija FW (na kojoj rade) ce imati i outbound zastitu.
|