2. lekcija - insert

2. lekcija - insert

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

INSERT je SQL naredba/upit za dodavanje novih zapisa u bazu podataka.
sintaxa INSERT naredbe je sledeca:

INSERT INTO ime_tabele [(spisak_atributa)] VALUES (spisak_vrednosti_atributa);

atribut je ime kolone (u ovoj tabeli, atributi su: ime, prezime i godiste.

INSERT naredba dodaje spisak_vrednosti_atributa u ime_tabele. spisak_atributa je neophodan ako zelite da dodate samo neka polja. ako zelim da dodam samo ime i prezime, ali ne i godiste (pod uslovom da se za polje godiste dozvoljava da bude ne uneseno).
SQL upit:

INSERT INTO tabela1 (ime, prezime) VALUES ('Slobodan','Kasic');

ovaj sql upit ce generisati ovakvu tabelu


tabela1 : -------------------------------------------- |  Ime       |  Prezime       |  Godiste   | -------------------------------------------- | Predrag    |  Damnjanovic   |  83        | | Petar      |  Petrovcic     |  84        | | Jasmina    |  Nikolic       |  80        | | Slobodan   |  Kasic         |            | --------------------------------------------

SQL nije casesensitive i nije bitno da li cete napisati InSeRt/INSERT/INSeRt/insert, potpuno je svejedno, ali ja pisem velikim slovima radi preglednosti, nista vise.
za atribute nikada ne stavljajte nesto kao text, string ili neki drugi tip polja, jer moze doci do greske pri izvrsavanju upita. malo je teze pronaci takvu gresku jer se ne nadas da je to problem Smile.ako je tip polja/atributa string/text, u INSERT upitu (a i ostalih upita), morate da stavite ' i ', ako je u pitanju broj, onda je bez '.

Peca je u prosloj lekciji dao linkove gde mozete dodatno da ucite SQL tako da ja necu stavljati ponovo...
nadam se da nisam nista zaboravio Smile


Navigation
----------------------------------
prev | next



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 5001
  • Gde živiš: Beograd

ako mogu da primetim reci "ne uneseno" si mogao da zamenis sa "prazno" Smile

kao i to da ce onaj upit generisati onakvu tabelu samo ako je pre tog upita tabela izgledala ovako:

tabela1 : -------------------------------------------- |  Ime       |  Prezime       |  Godiste   | -------------------------------------------- | Predrag    |  Damnjanovic   |  83        | | Petar      |  Petrovcic     |  84        | | Jasmina    |  Nikolic       |  80        |  --------------------------------------------



offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 8134
  • Gde živiš: U kesici gumenih bombona...

Very Happy

ja sam se nadovezao na Pecinu lekciju, a tamo je Peca napravi bas tu tabelu koju si ti ubacio u code Very Happy

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 5001
  • Gde živiš: Beograd

sorry nisam pratio tok radnje Smile
u svakom slucaju mislim da si mogao da stavis link ka prvoj lekciji kako bi kretanje kroz lekcije bilo lakse Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 874 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 866 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALBION101, deimos25, goxin, Marko Marković, mige, Shilok, zeo