Beleske o fanaticima

1

Beleske o fanaticima

offline
  • Pridružio: 28 Apr 2005
  • Poruke: 55
  • Gde živiš: bg

Fanatik je potomak Polifemov. On nije covek koji je na jedno oko zazmurio da drugim ostrije i dalje vidi. On drugo oko jednostavno i nema.
Fanatik nema sadasnjosti. Zivi samo u proslosti (svojoj i svoje ideje) i u srecnoj buducnosti koju ce tek ostvariti.
Budi oprezan sa covekom koji tvrdi da ima cvrst karakter. U njemu mozda vec cuci jedan mali fanatik. Fanatizam voli tajanstvenost, zaverenicku opskurnost, okrilje mraka. Mnoge su zavere skovane nocu, mnoga su politicka ubistva smisljena nocu, mnoge su utopije zasnovane nocu. Dzugasvili najveci fanatik ovog veka radio je samo nocu.
Aristotel je fizicku hrabrost stavljao na poslednje mesto na lestvici vrlina, fanatik je stavlja na prvo, ili na jedno od prvih. Odmah tu pored vernosti.
Fanatizam je augmentativan. Sve preuvelicava. Demagoga i brbljivca lako proglasava za proroka, hrabrog pristasu za heroja, poslusnika za zatocnika do groba. I obrnuto: nekadasnji profet zacas postane lazni prorok, heroj izdajnicka kukavica, a odanik strani placenik.
U osnovi svakog kalendara lezi fanatizam nepriznavanja tudje proslosti i apslolutizacija svoje sopstvene istorije, svejedno da li se godine broje od prve Olimpijade, ab Urbe condita, od rodjenja Isusova, od Hidzre, od prve godine revolucije. Cak i jevreji, ciji kalendar pocinje Bozijim stvaranjem sveta, taj svet i istoriju ljudskog roda vide kao svt i istoriju plemena Izrailjevog.
Fanatizam iskreno veruje da svojom idejom moze da "pomera bregove" i izmeni svet. A u stvari samo ispretura ljide i njihove zivote.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Mar 2005
  • Poruke: 117
  • Gde živiš: beogradski pasaluk

Ako nekome nije jasno o čemu je član foruma Mihiz ovde pričao neka obavezno pročita grčku mitolgija,a odmah zatim roman " Kiklop" od Ranka Marinkovića i sve će mu biti razjašnjeno. Možda je knjiga malo teška za običnog čitaoca zbog unutrašnjeg monologa koji pisac koristi, ali bolje takvim delima posvetiti pažnju nego... Nego...Pa, recimo brošurama Vesne Radusinović.



offline
  • Pridružio: 28 Apr 2005
  • Poruke: 55
  • Gde živiš: bg

Slatko sam se nasmejao,lepo je kada neko navodi sta treba citati uz moje tekstove,samo taj neko ko navodi treba vise knjiga da procita i vise godina da posveti proucavanju literature. Drugo svakome je jasno o cemu sam ja pricao.

Dopuna: 04 Jun 2005 18:28

Inace taj tekst sam citao (ovo je odlomak) na brojnim tribinima povodom donosenja radikalskog zakona o informisanju i proterivanju mojih kolega, profesora sa fakulteta. Mala reminiscencija na te burne dane.

offline
  • Pridružio: 24 Apr 2005
  • Poruke: 197

Meni nije jasno. Ja sam neizlecivo glup ali imam urodjeni talenat da prepoznam kad je nesto dobro. TEKST JE DOBAR.

Samo......do jada....imam urodjeni talenat da prepoznam i otrovnog cinika. MIHIZU TI SI NAJOTROVNIJI CINIK U PALETI OTROVNIH CINIKA. Toliko otrovan, da postajes zanimljiv kao crtani film.

Kao profesor, morao bi biti tolerantniji prema "manje pametnim" jer suština tvoga poziva je da budes pametan i poducavas manje pametne, a ne da se šepuriš sa onim što znaš.

"A niko ništa ne zna. Krhkom je znanje."

Mihizu, hvala na zarobljenoj paznji.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2003
  • Poruke: 1978
  • Gde živiš: na preseku Vremena i Vechnosti

Grof ::Meni nije jasno. Ja sam neizlecivo glup ali imam urodjeni talenat da prepoznam kad je nesto dobro. TEKST JE DOBAR.

Samo......do jada....imam urodjeni talenat da prepoznam i otrovnog cinika. MIHIZU TI SI NAJOTROVNIJI CINIK U PALETI OTROVNIH CINIKA. Toliko otrovan, da postajes zanimljiv kao crtani film.

Kao profesor, morao bi biti tolerantniji prema "manje pametnim" jer suština tvoga poziva je da budes pametan i poducavas manje pametne, a ne da se šepuriš sa onim što znaš.

"A niko ništa ne zna. Krhkom je znanje."

Mihizu, hvala na zarobljenoj paznji.



Dodala bih...

...ako su jos uvek uchenici, ne znachi i da su manje pametni... samo su imali manje vremena na raspolaganju... ili smernica... ili su imali drugih interesovanja... i profesori jesu tu da bi im preneli neshto od vremenom stechenog, podelili s njima i neka svoja iskustva, dali preporuke, otkrili im neke jos nesluccene predele... zainteresovali ih da se sami otisnu na puchinu...
A takvim "nabedjenim" stavom ih samo odbijaju od sebe, i, chesto, shto je najgore, i od daljih pokushaja.........
I... to koliko je neko knjiga prochitao, nema nikakve veze s tim kakav je taj neko chovek, pre svega, ali ni koliko je pametan, prosveccen, itd.....
ni koliko je iz tih knjiga izvukao ...........................
I mogu ja ovako do sutra.................... al' ko shvata, shvatio je... a ko ne - slaba vajda...

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2004
  • Poruke: 3013

Sta znaci augmentativan?


Offtopic:
@Black Orchid
jako mi se dopada tvoj avatar! Ako nije tajna gde si ga pronasla ? Smile

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2003
  • Poruke: 1978
  • Gde živiš: na preseku Vremena i Vechnosti

Offtopic:

Vodolija ::Sta znaci augmentativan?

Offtopic:
@Black Orchid
jako mi se dopada tvoj avatar! Ako nije tajna gde si ga pronasla ? Smile



Poslala sam joj pp... i u vezi sa augmentativom Smile

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2004
  • Poruke: 3013

Jeste ! Potvrdjujem. Very Happy

Sada mi nije jasno sta je reminiscencija?

@MIHIZ molim ako moze uz sl. reci i objasnjenje za nas neupucene. Sad

Sta mislite odete kod doktora i nakon pregleda, na pitanje sta vam je, on objasni na latinskom. Very Happy Delovao bi vam strasssno pametan, ali ga nebi nista razumeli.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2003
  • Poruke: 1978
  • Gde živiš: na preseku Vremena i Vechnosti

@ Vodolija

"podseccanje"

Pa dobro... ne mozhe ni on da pretpostavi shta neko zna ili ne zna (mada nazhalost chesto pretpostavlja da neko neshto ne zna.....), ali zato ti, (ili bilo ko kome nije jasno), mozhes uvek da pitas! Smile

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2004
  • Poruke: 3013

Samo to? Ja mislila ko zna sta. Very Happy
Hvala 2x Very Happy

Ok je to, ali doci na ovakav forum i upotrebiti izraz "reminiscencija" umesto "podsecanje" i sl. izraze,... iako dobro zna (ubedjena sam), da vecina ovde nece znati znacenje reci, po meni je,...nemam adekvatnu rec, a da ne bude pregruba. (Siromasan fond reci, sta tju Smile )

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 847 korisnika na forumu :: 67 registrovanih, 5 sakrivenih i 775 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Rade, Acivi, alkatraz080, amaterSRB, aramis s, Asparagus, bladesu, Bobrock1, bokisha253, brundo65, cavatina, celik, cikadeda, crnitrn, darkangel, dehhhhi, Dimitrise93, djboj, DragoslavS, Duh sa sekirom, Dukelander, esx66, Frunze, GORDI, goxin, havoc995, HogarStrashni, Ivica1102, ivica976, Japidson, Još malo pa deda, kjkszpj, krsto2003, Krusarac, Krvava Devetka, ksyyaj, kybonacci, laki_bb, ljuba, Luka Blažević, Marko Marković, Mi lao shu, MiG-29M2, mikrimaus, mile23, milenko crazy north, milimoj, Mixelotti, nemkea71, NoOneEver Dreams, Panter, procesor, raketaš, Sir Budimir, stalja, stegonosa, styg, theNedjeljko, trutcina, vathra, VJ, voja64, wizzardone, zzapNDjuric99, |_MeD_|, 125