Jutarnja svetlost

Jutarnja svetlost

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Jutarnja svetlost

Zašto me budiš iz džungle snova
iluzijo nedosanjana
Ima li dnevna tuga svrhu svoju
ili je to samo kazna izgubljenih dana

Nestala si iz slatkog sna
Uzalud sam pokušavao da ti se vratim
Samo si me na tren iz sivila podigla
i u srce me dotakla - tek da shvatim

(Predrag Damnjanović, jul-avgust 2003.)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Moja drugarica (miena) je skoro pregledavala forum... i videla je ovu pesmu.
Pitala me je zasto sam izbacio 2 strofe iz ove pesme... ona je videla original odavno, pa primetila da sam ovu pesmu 'skratio'.

Pa... prica ide ovako...
Ovo je prva pesma koju sam objavio... dakle, skoro sami pocetak moje poezije...
U to vreme nisam bio zadovoljan svojim strofama... cesto sam brisao i cele pesme...
Strofe koje nisam objavio su mi delovale nekako skroz trapavo, ne svidja mi se kako sam ih srocio...

Osim toga, tada sam bio jako stidljiv, a te 2 neobjavljene strofe su malo vise otkrivale moja osecanja...

Zato ih nisam objavio...

No, posto je vreme ucinilo svoje, sneg pokrio brazde... evo objavljujem celu pesmu...
Pa sami procenite, koliko je nespretno napisana druga i treca strofa Wink
"zbog koje se krisom kidam" mi nekako... hmm... jadno zvuci... ne znam...
Drugarica je pocela da me ubedjuje kako nisam svestan koliko je pesma dobra Smile

Bilo kako bilo - to su moji poceci Smile

-----------

Savest duše

Zašto me budiš iz đungle snova
iluzijo nedosanjana
Ima li dnevna tuga svrhu svoju
ili je to samo kazna izgubljenih dana

Zar ne vidiš da ležim spokojno
prepušten talasima i dubini
Zar još uvek hladno srce moje
čeka toplotu prve ljubavi

Nesvesno si u dosluhu samnom
ne slutiš da si mi draga, jer si daleko
Nisi prva zbog koje se krišom kidam
i pitam očajno - dokle ovako

Nestala si iz slatkog sna
Uzalud sam pokušavao da ti se vratim
Samo si me na tren iz sivila podigla
i u srce me dotakla - tek da shvatim

(Predrag Damnjanović)



offline
  • offman  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Avg 2003
  • Poruke: 3525

Ja ne bih rekao da su one nespretnije napisane, ali je otvorenost o njima prekrila same stihove, a prva i četvrta, su priprema, odnosno rezime.
I one su dobro napisane.
U tvojim pjesmama uvjek je sadržana totalna iskrenost, s tim što ona nekad biva pomalo zasjenjena snagom stihova, a nekad je suprotno, iskrenost nadkrije pjesmu, i to preraste u ličnu ispovjest sa direktnim obraćanjem čitaocu.

Snaga te dvije strofe u sredini bi mogla da se ublaži, i sve da dobije jedan još žešći ton, ako bi mogao sada (kad je sve prošlo, sa ove vremenske distance) da napraviš nešto sažeto, kao refren. I da to smjestiš kao treću strofu, odnosno između druge i četvrte.

Kad je direktnost u pitanju, meni su na umu uvjek bluzeri (autori bluz pjesama i bluz pjesme), u kojima direktnost ima prednost nad nečim što nazivamo stil, i davanje nekakve estetske forme osjećanjima.

"...moj dragi je otišao, otišao je..." jedan tipičan bluz
(ne znam ko je autor), nije važno gdje, s kim, kakav je taj njen dragi, da li ima drugu; jer šta to sve vrijedi kad ga nema tu.
Lišeno neke posebne estetike (ali i patetike) to je odlična pjesma.

Tako i ovoj tvojoj pjesmi gore, iskren pristup pjesmi, tj. iskrenost lišena suvišnog sama je za sebe jedan stil (i najbolji stil).

offline
  • CHE 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 19 Sep 2004
  • Poruke: 443
  • Gde živiš: tu i tamo...

Jesi razmisljao da izmenis neke pesme?(Pricam o formi ne o smislu) Ne verujem da bi sad napisao "srce moje" "svrhu svoju" i sl.

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

ako bude doslo do objavljivanja zbirke, sve pesme cu srediti... a da ne izgube pocetni duh...
mada... mozda bi tako pocinio 'zlocin'... ovo su ipak suveniri, unikat... deo istorije... kakve su takve su... mozda ne treba nista menjati, jer bi se tako narusio onaj pravi duh pesme, originalnost...
sta vi mislite?

offline
  • CHE 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 19 Sep 2004
  • Poruke: 443
  • Gde živiš: tu i tamo...

Ja se ocigledno ne slazem s tim, cim sam pitao. Ogroman broj pisaca je menjao i svoja objavljena dela (skorasnji primer je Vladimir Arsenijevic, ispravio je nagradjeni roman "U potpalublju") i mislim da tu nema niceg loseg, niti je zlocin promeniti formu. E sad, ako bi potpuno promenio smisao... mada i to, ko zna, sto da ne, sve je podlozno prmenama...

offline
  • Pridružio: 17 Apr 2006
  • Poruke: 364
  • Gde živiš: u jednom srcu

Ja bih ipak ostavila ovu drugu verziju, noviju. Meni je kompaktnija, dovoljno sadrzajna i bas joj nista ne nedostaje.

offline
  • Pridružio: 22 Apr 2006
  • Poruke: 120

CHE je u pravu,ne moraš baš potpuno da promeniš smisao pesama..."Jutarnja svetlost" je prelepa pesmica,iako si izbacio 2 strofe...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1102 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 8 sakrivenih i 1059 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, A.R.Chafee.Jr., Apok, bladesu, Bubimir, bufanje, draganl, Duh sa sekirom, Frunze, goxin, GveX, havoc995, Istman, kinez88, Kubovac, kybonacci, mackenzie, mean_machine, menges, milos.cbr, mkukoleca, naki011, Papadubi, pedja.st, raptorsi, sevenino, Sir Budimir, Sirius, slonic_tonic, sombrero, Srle993, styg, uruk, vlada035, YU-UKI