Električni termostat-vrste i šeme (upomoć)

Električni termostat-vrste i šeme (upomoć)

offline
  • Pridružio: 07 Jun 2008
  • Poruke: 1

Embarassed Ljudi ima li ko kakav opis termostata i njihovog rada, eventualno presek kako izgleda, el.šema ili sl. Question [/center]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Feb 2008
  • Poruke: 253
  • Gde živiš: PRIJEPOLJE - SRBIJA

1 termostati sluze da uspostave i prekinu elektricno kolu na zadatoj temperaturi
2 presek- zavisi od tipa termostata imas bimetalne, zivne, kapilarn,...
3 el sema povezivanja- najprostije se veze kao prekidac znaci redno izvor napajanja, potrosac i termostat



offline
  • Pridružio: 26 Maj 2008
  • Poruke: 2

Verovatno te interesuju elektronski termostati. Razlikuju se dali su sa PIC-om ili ne. Svi funcionisu isto, uporedjuju napon sonde sa nekim referentnim. Za pocetnika bolji su bez
PIC-a. Za PIC treba program kojim se puni eprom PICa.

offline
  • Teh.Direktor
  • Pridružio: 11 Nov 2005
  • Poruke: 134
  • Gde živiš: Krusevac

Kod termoregulacija treba razlikovati termostate od termoregulatora
i jedni i drugi mogu citati razne tipove sondi tacnije one za koju su projektovani.
Od sondi je potrebno naglasiti one najcesce koriscene:
Ntc,Ptc,Pt100,poluprovodnicke -Ds1820,lm37....
Osnovna razlika termostata i termoregulatora nije u prikazu temperature
vec u nacinu obrade informacije sa senzora-sonde,
Termostati iskljucuju na podesenu temperaturu i u obzir neuzimaju zaletanja temperature koja ostaje zbog usijanih grejac i sl.
Termoregulatori rade proracun ovog zaletanja i sa vrlo malim greskama odrzavaju temperaturu na podesenu vrednost.
E a sto se nacina obrade informacije sa sonde tice i tu ih ima dosta ali su najcesci sledeci:
AD konvertori
Komparatori
Operacionipojacavaci...

offline
  • Pridružio: 17 Jun 2008
  • Poruke: 2

Dragi Forumasi,
potrebna mi je shema za ves masinu FUST NOVAMATIC!
Ukolikoje nekoima, da li moze da mi je posalje na e-mail [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]. Neka subject bude SHEMA ZA VES MASINU.
Hvala puno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2135 korisnika na forumu :: 127 registrovanih, 11 sakrivenih i 1997 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 10x10.9, 33 bren, ajo baba, amaterSRB, Apok, Betty25, bigfoot, BlackTower, Bobanzd, Bojan198527, bojan_t, bojansmudja, Borkanović, branko7, brufen, BSD, Buzdovan, celik, Cigi, cuvarkuca, d.arsenal321, Dare, Darko_X, darkojbn, David Ciric, Deki Duga Devetka, Demi87, Dimitrise93, Djokislav, dolinalima, drimer, DrMrPr, dusanobr, Dzoni2412, EXIT78, g_g, Gall, Goksi95, Gosha101980, Hans Gajger, HrcAk47, Hyde, igorkozar83, Imperator_Aleksandr_lll, IQ116, ivan1973, Jager715510, Jaz, Jeremiah, JK, jnikola23, JohnDoe, K a s p e r, Kajzer Soze, Kaponi, komenski, kozhedub, Kruger, kybonacci, liki83, lord sir giga, m94j, Macalone, MagicniHerpes, Manjane, marsi, mat, mercedesamg, Metanoja, Mihajlo, miki kv, mikrimaus, Milan A. Nikolic, milanpb, Miler88, Milun24, mir, nenad81, neutrino, OgnjenMitric, OldKresoje, ozzy, pablojepao, padamacki, perko91, Petar888, pisac12, pristinski korpus, pzoca, raso76, RD84, redstar72, rodoljub, Rupert, samsung, Savantije, shadower78, Sirius, SirOliver, SKYLINE, Smiljkovich, Sonic, sonico, Spinosa, StankoVrankovic, stegonosa, Stevan Visoki, TangoSix, Tanjagre, Titan, tomo2, toni061, Tribal, tritonus, UncleSAM, Username1000, vaso1, VJ, Vladko, Vladoj, Vlajman1957, vpetrovic, W123, xAlex2, XBMC, zzapNDjuric99, 800077