Sega Dreamcast

Sega Dreamcast

offline
  • Gibli 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 04 Mar 2005
  • Poruke: 520
  • Gde živiš: Zemun

Sega Dreamcast


Druga polovina 90-tih godina se odlikuje probojem i dominacijom Sonijeve Playstation konzole. Konkurencija u vidu Nintenda 64 i Sege Saturn nije uspela da skine Sonijevu konzolu sa vrha.
Posle tržišnog neuspeha Saturn konzole kompanija Sega sprema naslednika.

Razvoj nove konzole odvijao se pod okriljem dva konkurentna tima, američkog i japanskog.
Američki tim je razvio prototip baziran na RISC SH4 procesoru i Voodoo 2 grafičkom čipu.
Japanski tim je koristio isti procesor a video čip je bio VideoLogic(NEC) PowerVR2.
Izabran je japanski koncept kodnog imena Katana kasnije promenjenog u Dreamcast (u daljem tekstu DC).

Prodaja je prvo počela u Japanu u Novembru 1998, zatim je sledio start u SAD Septembra 1999, a u Evropi u Oktobru iste godine. Sega je sklopila ugovore sa svim značajnijim softverskim kućama osim Squere i EA koji se plašio gubitaka koje su imali sa prethodnom Sega konzolom, Saturnom.

U početku je prodaja odlično išla ali u Aprilu 1999 Sony najavljuje PS2 za koji se znalo da će biti kompatibilan sa psx i da će moći da pušta DVD. Svi su počeli da pričaju o PS2 iako će se on pojaviti tek za godinu dana, ali to je skrenulo pažnju javnosti sa DC-a. To je početak propasti DC-a koji prestaje da se proizvodi početkom 2001. Prodato je 5 miliona komada u S. Americi, 3 u Evropi i 2 u Japanu. Komercijalne igre su i dalje nastavile da se izdaju, ali samo u Japanu i sa smanjenim intezitetom sve do danas.

DC je po mnogim stvarima bila konzola ispred svog vremena.
Za grafiku zadužen PowerVR2 čip je odlično obavljao zadatak pružajući DC-u do tada neviđeno lepu grafiku i tečnu animaciju. Sećam se da sam se oduševio kada sam prvi put video kako izgleda Dead or Alive 2.
Igre za DC su dolazile na GD-ROM (GigaDisc) diskovima koji su bili slični CD-ovima ali su imali kapacitet od 1.2 GB, što je trebalo da suzbije pirateriju. Hakerima nije trebalo dugo da nađu rešenje. Uspeli su da kopiraju igre na obične CD-ove. Ako je pak igra bila veća od standardnog CD-a smanjivali su kvalitet uvodnih animacija ili zvuka a u retkim slučajevima su ih i izbacivali da bi igra stala na disk.
Nije bila potrebna nikakva hardverska modifikacija konzole da bi puštala piratske kopije. Za neke igre je samo trebalo prethodno ubaciti boot CD. Ugrađeni GD-ROM čitač je 12x i kvalitetan je.
DC je prva konzola sa ugrađenim modemom. 56K modem je mogao da se koristi za surf, mail i što je bilo posebno zanimljivo za net-gaming preko SegaNET servisa. Za surf/mail su bili korisni dodaci kao što su bili miš i tastatura.
Bilo je i vrlo zanimljivih kontrolnih uređaja kao što su štap za pecanje (koristio se u igrama Sega Marine Fishing) i marake (zvečke) za Samba de Amigo igru. Mikrofon se mogao kupiti kao dodatak i koristiti za glasovnu kontrolu u igrama kao što je Seaman.
Joypad je bio odličan. Posedovao je analognu palicu i levi i desni analogni trigger što je naročito udobno za vožnje pa možda čak i FPS.
U joypadu postoje dva slota u koje može da se ubaci memorijska kartica i rumble pack za vibraciju. Gornji slot ima i prozorčić jer memorijska kartica za DC (VMU-visual memory unit) ima mali LCD ekran koji je aktivan tokom igranja a kada se kartica izvadi iz joypada mogu se na njoj igrati i mini igre. Kartice su imale kapacitet od 200 blokova i mogle su se direktno povezati radi razmene podataka. Takođe su postojale i kartice dvostruko/četvorostruko većeg kapaciteta ali one nisu imale ekran.
VGA adapter je bio još jedan zanimljiv dodatak. Omogućavao je igranje na PC monitoru mada neke igre nisu podržavale ovu opciju.

Microsoft je u saradnji sa Segom napravio OS za konzolu koji je bio kompatibilan za Windowsom CE.
DC je vrlo pogodna platforma za programe raznih namena. Sa DC-om je počela era emulatora na konzolama mada su i za psx postojali emulatori Spectruma i NES-a. Spisak emulatora za DC je vrlo bogat: C64, Spectrum, NES, GameBoy Color, SMD2, SMS a postojali su i emulatori koji nisu bili baš savršeni: Amiga, Atari ST, Playstation, SNES, Gba ali bili su dobar početak ere koju su Xbox i PS2 još uspešnije nastavili.
Takođe su postojali divx i mp3 playeri mada je za tečan divx bilo potrebno smanjiti rezoluciju.
Postoje čak i NetBSD i Linux.

Ono što je najbitnije su svakako igre a DC je imao puno inovativnih i kvalitetnih igara.
Phantasy Star Onine je prva MMORPG konzolna igra.
DC je imao isti hardver kao Segina Naomi arkada sa koje je prebačen ultrazabavni Crazy Taxi.
Platforme sa Sonicom.
Sportski 2K serijal: basket, američki fudbal, hokej i tenis. Mnoge su bile najbolje u žanru.



Metropolis Street Racer je igra-predak Xbox hitova Project Gotham Racing



Avanture Shenmue 1 i 2 će uvek biti asocijacija na DC



Bilo je obilje tuča kao što je DOA 2

Prava je šteta što je konzola koja je imala tako dobre igre i koja je hardverski bila vrlo napredna tako brzo propala.

Ovi sajtovi su mi bili smernice za ovaj text:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dreamcast
http://www.emulationgalaxy.rs/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Jan 2005
  • Poruke: 525
  • Gde živiš: beograd

Sega se zeznula kada je koliko se ja secam odobrila svom development timu (i za najvece iznenadjenje legendarnom Sonic timu) da radi igre i za druge platforme. To je bilo negde 2000-te. Sony kec je bio na vrhuncu, u japanu je nintendo 64 prodavan vise nego pirinac na pijaci, i vecina developera je zeljno cekala specifikacije PS2-ke i x box-a. U to vreme je sega dc imala najjaci hardware ali je jednostavno izostala podrska naslova.

Ali zato slobodno mogu reci da je Segin development tim posle Square-a, Konamija i Capcoma najjaci u sferi igara za konzole.

Prvi n-gen resident (Code Veronica) je izasao za Dreamcast i redefinisao zanr horor-avantura, Crazy Taxi je tada bio ono sto je danas GTA ili Driv3r.

Ono sto tada niko nije mogao da "ubije" su Sega Sports naslovi.
NBA 2K, NFL 2K1 itd su za tadasnje vreme bili brutalno nestvarni.

Poznato je da smo svi (ama bas svi) proveli detinjstvo cepajuci Mortal Kombat, Boogermana, Comic Zone, Punisher, vozili u "staklencu" Sega Rally...

stvarno je glupo da se prica o Segi tu i zavrsi.



offline
  • Pridružio: 21 Dec 2005
  • Poruke: 47
  • Gde živiš: Stradija

Slažem se sa vama da segine sportske igre su neprevazidjene ,ima tu i tenis2K . Jedno pitanje dali ima negde da se kupi palica za segu i kabal za TV ulaz.Da ne zaboravimo da napomenemo da je njoj moglo igrati 4 igraca odjednom

offline
  • MilanC 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 15 Feb 2008
  • Poruke: 1

Da li neko zna gde u Beogradu mogu da se kupe igrice za Dreamcast

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1236 korisnika na forumu :: 59 registrovanih, 10 sakrivenih i 1167 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, amstel, babaroga, bojcistv, Brana01, BSD, Bubimir, cavatina, cemix, cenejac111, CheefCoach, cinoeye, comi_pfc, Dimitrise93, DPera, elenemste, flash12, Georgius, GORDI, goxin, ikan, jukeboxer, Klecaviks, Kubovac, kuntalo, kybonacci, MB120mm, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mile23, mkukoleca, novator, opt1, ozzy, Parker, pein, ruma, shaja1, sombrero, srbijaiznadsvega, Srki94, Srle993, StepskiVuk, suton, Tas011, Toper, virked, Vlad000, vlad4, vobo, wolverined4, yrraf, YugoSlav, Zimbabwe, |_MeD_|, Živković, 125