Nedostatak ATIII u trudnoci

Nedostatak ATIII u trudnoci

offline
  • Pridružio: 22 Jun 2009
  • Poruke: 2

Molila bih za savet ili misljenje o nedostatku ATIII u trudnoci ako je neko upoznat sa tim.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Jedini savjet koji ti, na internetu, neko može dati, vezano za ovaj problem, jeste da pratiš i poštuješ savjete i terapiju koju ti preporuči tvoj ljekar.

ATIII (antitrombin III) je fiziološki inhibitor trombina i još nekih faktora koagulacije. Koagulacija (zgrušavanje) krvi je jedan složen mehanizam, u kome učestvuje mnogo faktora, sa tačno određenom funkcijom i određenim mjestom u nizu kaskadnih reakcija. ATIII ima ulogu da, na određeni način, reguliše kolagulaciju krvi, sprečavanjem pretjerane koagulacije.
Kada neko ima nedostatak ATIII, znači da je sklon prekomjernom zgrušavanju krvi, što može dovesti do tromboza krvnih sudova (začepljenja krvnim ugrušcima), sa različitim posledicama. To zovemo trombofilija. U trudnoći je važna korekcija ovog nedostatka da bi se spriječilo i začepljenje krvnih sudova koji hrane posteljicu..
Nedostatak ATIII može biti nasledni (obično više osoba u porodici ga ima) i stečeni - često se manifestuje baš u trudnoći. Može biti udružen sa nedostatkom još nekih faktora koagulacije, da uprošćeno kažem. Postoji niz testova, kojima se postavlja tačna dijagnoza.

Najvažnije je spriječiti nastanak tromboza, a to se postiže antikoagulantnom terapijom - heparinom ili danas ovim niskomolekularnim heparinima. Ta terapija nema štetnog uticaja na plod, tako da se ne treba plašiti, ali se mora proračunati i povremeno korigovati doza istog, uz praćenje odgovarajućih nalaza koji pokazuju da li je količina u krvi dovoljna, niža ili viša od potrebne.
Mogu se davati i infuzije krvne plazme u kojoj je prisutan taj faktor, a danas postoje i koncentrati ATIII, kojima se nadoknađuje nedostatak istog.



offline
  • Pridružio: 22 Jun 2009
  • Poruke: 2

Upućena sam ja u sve to. Primala sam fraksiparin injekcije, sada sam na antikoagulantnoj terapiji, ali u trudnoci nisam imala srece. Imala sam spontani u 21 nedelji jer je u posteljici bilo nedostatka kiseonika pa plod nije mogao da napreduje. Dobijala sam i kibernin terapiju, ali mi nisu davali u dovoljnim kolicinama koliko je meni trebalo. Mene interesuje da li postoji jos nesto, jer sam kontrolisala i D Dimer redovno kada sam primala kibernin. On je trebao da bude do 250 a meni je uvek bio preko 500, a kad mi se desio spontani onda je bio 2000, ipak mislim da je greska bila u tome sto nisam dovoljno primala kibernina da bih spustila taj D dimer.

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Ne bih znala odgovoriti kakve još terapijske opcije postoje..na našim prostorima.
Da li si radila PCR testiranje, da li postoji nedostatak još nekih faktora (C protein, S protein, Leidenov faktor...)? Pitam zbog toga što nedostatak AT III može biti udružen sa nedostatkom još nekih faktora i sa drugim autoimunim oboljenjima, kada se treba liječiti i to postojeće oboljenje.
Mada, sumnjam da bi ljekar, nakon toga što ti se, nažalost, desilo, prepustio nešto slučaju, tako da - ako ne želiš odgovoriti i ne moraš.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 535 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 2 sakrivenih i 522 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Hoplit_, cigaliga, dragoljub11987, marsovac 2, mercedesamg, Mi lao shu, Mixelotti, radionica1, Sančo, wizzardone, šumar bk2