automatsko paljenje u sumrak

1

automatsko paljenje u sumrak

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2011
  • Poruke: 9

Da li neko moze da mi nacrta jednostavnu semu koja bi palila le diode u sumarak ?
Znam kako cu sa diodama, ali kako povezati foto tranzistor, ili kako se vec zove.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

Evo jedan čitav rad na tu temu: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A ako želiš nešto jednostavnije, pogledaj ovde: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ili varijacije na temu: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 18 Dec 2011
  • Poruke: 9

Molio bih za jos pomoci,
na vishaj sajtu su za le diodu TSAL6200 upisani sledeci parametri:
Forward voltage 1.35 - 1.6 V
Reverse voltage 5 V
Pretpostavljam da je napajanje za nju 1.6 V. Sta je Reverse voltage ?

offline
  • Milan
  • Pridružio: 17 Dec 2007
  • Poruke: 14828
  • Gde živiš: Niš

Diode su polarisani elementi (dakle imaju polove, + i -), pa je "Forward voltage" napon u direktnoj polarizaciji (vezuješ + na +), a "Reverse voltage" napon u inverznoj polarizaciji (vezuješ - na +).

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2011
  • Poruke: 9

Hvala na odgovoru, ali ipak na koliko treba da se povezu?

offline
  • Milan
  • Pridružio: 17 Dec 2007
  • Poruke: 14828
  • Gde živiš: Niš

Pa ako je vežeš u direktnoj polarizaciji, onda na 1,35V - 1,6V, a ako je vezuješ inverzno, onda na 5V.

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2011
  • Poruke: 9

Hvala,
ako si voljan, ja jos nisam dobio odgovor na prvo pitanje. Te diode po pet serijski vezujem na 9 V sa otpornikom od 10 ohms. Kako da povezem LDR na sve to ?

offline
  • Milan
  • Pridružio: 17 Dec 2007
  • Poruke: 14828
  • Gde živiš: Niš

Ma gde znam, tek sam prva godina. Very Happy

Nego, jesi pogledao ti ovaj prvi link? Koliko mogu da vidim, tamo je sve lepo dokumentovano.
A na ostalim imaš i razne šeme.

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2011
  • Poruke: 9

Pogledao sam, malo je komplikovano, nisam ja bas strucnjak za to, hvala u savkom slucaju

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

Komplikovano?

Šema sa drugog linka je jednostavna da jednostavnija ne može biti.

Ako ti je komplikovano, kupi gotovo rešenje.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1496 korisnika na forumu :: 63 registrovanih, 9 sakrivenih i 1424 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ailton, Apok, Asparagus, Asteker, Banovo Brdo, bojan_t, Bokiboks, Bosnjo, Cicumile, debeli, dejan.7951, deks, dule10savic, Dusko_Dugousko, eagle.rs, fijufijukrozkapiju55, g_g, hellenic, HogarStrashni, Jager715510, jalos, K-1A, kaisarevic1, Kajzer Soze, Khalid ibn al-Walid, kolle.the.kid, ludvig 78, MagicniHerpes, MarijaC84, Marko88, mat, Mcdado, mercedesamg, mikrimaus, Miler88, mitja2512, Miškić, mocnijogurt, moldway, nebkv, nelezele, Niki2024, nikoli_ca, OKT, Pilence, Pururin, Radio operater, Radoslava, radoznao, rodoljub, royst33, sasovsky, shlauf, Smiljkovich, sspp, tritonus, VanZan, vathra, VJ, Vrač, Wehicle, x9, YugoSlav