Da li postoji razlika?

Da li postoji razlika?

offline
  • Pridružio: 25 Feb 2010
  • Poruke: 12

Da li postoji razlika između disperznog sistema i rastvora(jeli to isto) to me buni.Disperzni sistem se deli na :grubo disperzne-suspenzije,koloidno disperzne- koloidi,fino disperzne-rastvori.
A rastvori se dele isto na koloide,prave rastvore...
pa me interesuje jeli to sta razlicito



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • diplomirani hemičar- analitička hemija
  • Pridružio: 08 Avg 2010
  • Poruke: 83
  • Gde živiš: Beograd/Čačak

Disperzni sistem=rastvor.
Rastvori(disper4zni sistemi) se sastoje iz rastvarača(disperznog sredstva) i rastvorljive supstance (disperzne faze).Prema veličini čestica disperzne faze rastvore delimo:
1-Grubo disperzne sisteme(emulzije i suspenzije gde je veličina čestica preko 100nm)Emulzija je sistem tečno u tečnom(mlečne masti u mleku) a suspenzija je čvrsto u tečnom (rastvor slikarskih boja mutna voda...)
2-Fino disperzne sisteme- koloidni rastvori i pravi rastvori(molekulsko disperzni)
Koloidni-veličina čestica u rastvoru je između 1-100nm
Pravi rastvori-do 1nm.Pravi rastvori se zovu i molekulsko disperzni jer je veličina čestica reda veličine molekula-to je zastareo naziv.
Pozdrav



offline
  • Pridružio: 25 Feb 2010
  • Poruke: 12

E bas ti hvala,a da li bi mogao negde da nađem na nekoj stranici neki primerak o pravim rastvorima i koloidnim

offline
  • diplomirani hemičar- analitička hemija
  • Pridružio: 08 Avg 2010
  • Poruke: 83
  • Gde živiš: Beograd/Čačak

O tome možeš naći dosta na internetu.Uglavnom su radovi na engleskom ali ima dosta stvari i na srpskom jeziku.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1616 korisnika na forumu :: 120 registrovanih, 9 sakrivenih i 1487 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., A3C, acatomic, alex71, alke12, amaterSRB, annon, Apok, Ares12356, Arhiv, arsa, BasCelik, BB, bojankrstc, bojanM84, Bombona, borya90, Boskovic, boxbole, branko7, Buzdovan, Cirkon, cvrle312, Daba75, Dare, darkojbn, DDragoje, Deki Duga Devetka, Demi87, desmeki, Dioniss, Dogma21, Dovla, Dovla 1980, DS01, Duh sa sekirom, dzoni19, Džekson, Geran136, gost321, Goxy1, grenadir, ibssa, Igor Antonic, ivan979, ivicasimo, jalos, Jelly4183, Jeremiah, Jester, K a s p e r, king011, KizJ, Koser, kunktator, LeGrandCharles, Lep1na, Levi, Lieutenant, m94j, Marko Marković, markolopin, markusx, medaTT, mercedesamg, miki kv, Milos ZA, Milos1987, mir juzni, Mićko, momcilob55, Mrav Obrad, museum, Mzee, naki011, neutrino, nikolapetkovic, Nikoletina Bursac, nixos, nnovakis, ObelixSRB, OgnjenMitric, Pekman, pera bager, Permaldar, picknick, precan, procesor, Radula, radza1, raptorsi, Ray1973, RD84, Rema000, Remain, rikirubio, RiV, Rupert, sabros, sashica, sekretar, Semberija, Sirius, SirOliver, Sky diver 29, Spinosa, Srky Boy, Srle993, stegonosa, Tamo neko, Tvrtko I, UncleSAM, uruk, VJ, vladao75, VNVK, vrlenija, Zoran1959, Žoržo