odgovornost i rad

1

odgovornost i rad

offline
  • pravnik
  • Pridružio: 06 Okt 2007
  • Poruke: 432
  • Gde živiš: Novi Sad

Tema nije politicka, vec je vezana za princip odgovornosti, i na to, imamo li mi gradjani prava, ikakva prava, da uticemo na to, kako se trose nase pare?
Elem, od kraja izbora u maju, do danas, a sad ce skoro oktobar, dakle skoro pet meseci, skupstina nije donela NIJEDAN zakon, ratifikovala je neke ugovore i sporazume, i to jedva. Podsetio bih da se rad skupstine i poslanika, finansira iz budzeta, dakle i iz nasih dzepova. Negde sam iscackao da je plata poslanika 105 000 din., i to bez gomile dodataka- put, ishrana, itd.. pomnozite to sa 250 poslanika, to je 26 250 000 mesecno, puta 12 meseci godisnje to je 315 000 000 dinara, ili preko CETIRI MILIONA EVRA. Toliko godisnje nas kostaju ljudi koji ne rade posao za koji su placeni, sta rade, videli smo, ne bih o tome.

Znamo svi kako prolaze radnici koji ne rade svoj posao. Postoji li ikakav nacin, ikakva institucija, koja bi pozvala na odgovornost te ljude, recimo neki mehanizam da im prestane mandat, ukoliko ne rade svoj posao?
LJudi, oni imaju plate poput vrhunskih strucnjaka, mnogi nista ne rade, zevaju, citaju novine, prepucavaju se i vredjaju, ne donose zakone sto im je glavna obaveza- to je zakonodavno telo, a dizu dnevnice..

Zasto cutimo, zasto se niko ne buni? Mi smo ih birali, mi ih placamo, oni zive na nas racun, a nista korisno ne rade?

Citat:Mi smo ih birali, mi ih placamo

Sam si rekao, kakvi mi takvi i poslanici Sad
Ne vidim bilo kakav način da se nešto promeni. Nije nerad kod nas bio baš tako nepopularan da mu se sada čudimo. Razmišljanje o skupštini i politici je samo GUZ - Glavom U Zid
Određena politička svest kod nas mora da postoji, slažem se, ali naše društvo izgleda nije baš na tom stupnju razvoja da razmišlja svojom glavom i u svoju korist. A plate, to je uvek ovde bilo po principu snađi se, oni su se lepo snašli.

Dragi prijatelju...o cemu ti pricas...princip odgovornosti...cije...njihove ili nase ...niti ga oni ispunjavaju...niti mi koristimo nasa prava...zasto...zato sto drzava funkcionise kao napukla gradjevina koja bi se pod naletom malo jace oluje srusila kao kula od karata......i mi naravno sa njom...o kojoj ti to drzavi govoris...kakve su nam institucije...zdravstvo..skolstvo...obraz.i vasp..ustanove... sudstvo... kako funkcionisu?... po principu, "drzte lopova"...sta nam je sa porodicom...skolom...inst.braka...decom...kulturnim sadrzajima...gde je sistem vrednosnih moralnih normi...
Kakav nam je materij.polozaj...sta su nasi sadrzaji svakodnevni...ima li kraja tom bespucu i ponizenju coveka..koji je unisten...skrhan..izgubljen...
E..vidis..tu je princip odgovornosti...nigde ga nema.. nista ne postoji sto bi ga obavezivalo na ispunjenje...obican covek i njegov zivot se urusio..a njegov vladar to obilato koristi...
i uveliko radi..cuvena "drp sluzba"..a princip je... ko ce vise i brze....
A mladi...gde su.?..gurnuti u razne oblike ovisnosti...gde im se svira najlep.djavolja muzika...Sve ono sto vredi ..je na marginama zivota...jos uvek nazalost...
E..kada taj kancer izlecimo...onda cemo imati i princip odgovornosti...a i nasu vecu budnost da reagujemo pravovremeno i onako kako treba...
pozzzz

Sve je to tako Danka, sto kazes.. apsolutno si u pravu. Ali moramo se boriti, ne smemo gubiti nadu. Svako od nas, pojedinacno, neka ucini bar jednu dobru stvar, vec je napredak.
Ova skupstina nazalost, u dobroj meri jeste ogledalo drustva, gde se vise cene bahatost, prostakluk, licemerje, nego rad i znanje, nazalost..
Mene prosto uzasno nervira cinjenica kolike pare ti ljudi uzimaju za nerad, a znam kako je vecini tesko dinar zaraditi.. zato me zanima moze li ih se ikakvim putem pozvati na odgovornost, jer moralne ocito nemaju..

dzon snezni ::zato me zanima moze li ih se ikakvim putem pozvati na odgovornost, jer moralne ocito nemaju..

Snežni Džone, pre svega čestitke zbog izbora teme!
Da li neko lezileboviće i parazite može da privede "poznaniju prava", u situaciji kada su se ne samo umnožili, nego sebe poistovećuju sa državom? Teško, brate mili!!! I poslanici, i odbornici u jedinicama lokalne samouprave, imaju ne samo pravo, nego i DUŽNOST da učestvuju u radu skupštine, da donose propise, da ne blokiraju rad skupštine, da rade u korist građana i države.. Kako oni shvataju svoje obaveze i dužnosti? Jednostavno, smatraju da to za njih ne važi. I tu nema veće razlike između pozicije i opozicije. Sa druge strane, svedeni su na puke izvršioce volje izvršne vlasti, na amorfnu glasačku mašinu koja najčešće i ne zna za šta glasa. Ubr (srpski prevod btw), verovatno ste pogledali dešavanja u kraljevačkoj skupštini u "Utisku nedelje".
U postovima koje si dobio kao odgovor na svoju temu, vidiš da je ovladalo beznađe i pogubno mirenje sa sudbinom. No, tako je bilo i ranije, pa je prefrigani Miloš Obrenović znao da je tada najopasnije...

Sve ovo o čemu pišeš , vrlo mi je poznato ... Situacija i slika ovoga , može se preslikati i na život i okruženje u kojem ja živim . Vjerujem da je društvo u kojem danas živimo , neslobodno društvo ... Tako bih ja to nazvala ... I to upravo zbog toga , kada postavljaš pitanje ; Zašto se nitko ne buni ? i Imamo li se kome buniti i obratiti ? Mislim da nemamo ... Ta vremena su prošla ... Točno je da je sve u našim rukama , da ljudi mogu ... mijenjati i promijeniti ... Ali , mislim da je u ljude ušao nekakva strah i bojazan ... Ljudi vide nepravde , ali svjesni su da nema zaštite , nema nikoga tko bi zaštitio interese običnog čovjeka ... Sve je potkupljivo ! I oni na vrhu ( mislim na društvo u kojem i ja odsobno živim ) gledaju samo svoj vlastiti interes i to kako da njima i samo njima bude dobro ... Institucija koja bi štitila ljude , na žalost ne postoji i društvo je isfrustrirano i svjesno nemoći svoje ... Radnici , nemaju svoja prava ... zakoni koji sada postoje , ne štite radnika ... već poslodavca ... To je žalosno .... ali to je naša stvarnost u koju smo se sami doveli ...

A kladim se da pola vas nije izaslo na izbore...

Evo ja izlazim na izbore stalno, pratim šta se dešava, nerviram se isto kao i svi vi, ali ne znam kako to da menjamo poslanike kad su oni deo našeg društva. Ova zemlja je mala i nerazvijena, ono malo napretka što ostvari istopi se u nekom ratu. Živimo u sredini u kojoj za pojedine izborne kandidate ubedljivo glasa čitav njihov region, iako su recimo magistrirali ili doktorirali, šta beše, sa viskijem u ruci, iako je golim okom vidljivo da mažnjavaju gde stignu, i kada to većini ne smeta, kako sad ja da se bunim. Da li mi imamo intelektualce koji su spremni da se čista srca upuste u borbu sa tom pojavom, i da li je to uopšte njihova obaveza. Kad je jedan Pekić bio poražen od strane najmračnijih sila u ovoj zemlji, kada se toliko njih povuklo pred onim zlom koje je ovladalo, nije realno očekivati da odjednom zavladaju pravila razvijenog i demokratskog društva. Volim ja svoju zemlju, ne mislim da je naš narod zaslužio ovo što mu se dešava. Da bi svima bilo bolje, mora se taj narod obrazovati, privoleti kulturi života, za početak. Preživeli smo mnogo gora vremena, preživećemo i ovo sivo i sumorno vreme, jednostavno je potrebno vreme da sve dođe na svoje mesto. Osim ako nas ponovo ne uvuku u neka razorna dešavanja, ali iskreno verujem da smo sada barem na tom stupnju razboritosti da barem to ne dozvolimo opet.

Dragan ::A kladim se da pola vas nije izaslo na izbore...

To je verovatno jedini način da se sa nepravdom borimo, da svi glasamo.

Ma rade oni kako ne, evo recimo........stalno se svadjaju, vredjaju..... i to je neka radnja.

Ja sam izasla na izbore u nadi da ce se nesto promeniti, i eto cekam, nikako da docekam. Rad i odgovornost ..... su nepoznate reci za njih.

tuzor ::dzon snezni ::zato me zanima moze li ih se ikakvim putem pozvati na odgovornost, jer moralne ocito nemaju..


U postovima koje si dobio kao odgovor na svoju temu, vidiš da je ovladalo beznađe i pogubno mirenje sa sudbinom. No, tako je bilo i ranije, pa je prefrigani Miloš Obrenović znao da je tada najopasnije...

Tuzor...Ne znam na koje si odgovore mislio...ali u svakom slucaju...nikakvo beznadje nije zavladalo... ono postoji kao rezultat vise decenijskog razaranja drustva...ratova i haosa ...stvaranja kvazi vrednosnog sistema...koji je vlastodrzac nametnuo da bi zamaglio stvarnost i omogucio lakse otimanje mater.dobara i svega sto po prirodi stvari njemu ne pripada a koji se kao takav uvukao u sve pore ljudskog bitisanja...Namerno se forsira i namece nedoumica sta je norm.a sta nije,sta je prihvatljivo...a sta ne...i u toj magli i nejasnocama...covek se ne moze snaci..a udruzeno sa materij.degradacijom visegodisnjom...umorilo je covekovu zelju za boljitkom...
U jednom momentu...i covek izgubi snagu i volju da pokusava vise....a ako mu glavni pokretaci zataji...a to je omladina za koju se vlast pobrinula jeftinim narkoticima i raznoraznim drugim ,,magicnim...sredstvima..onda imamo to sto imamo...
Naravno...to traje..i nije od juce...to sam rekla...
A..ako uzmemo u obzir krizu u Evropi i sire...onda je sve jasnije...
Zasto covek ne iskoristi svoje pravo...zato sto od jutra do mraka juri neku paricu...nema vremena za porodicu ..ni za sebe.. koja skupstina...
Sto se tice mirenja sa sudbinom..o kojoj si govorio...nema tu mirenja..sudbina je nametnuta... nizom pravila i surovosti koja su tu...da bi se ista promenilo..potrebna ja ogromna snaga i pokretacka energija koja je ugasla davno usled mnogobrojnih negativnih desavanja koja su skrhala coveka i temeljito poradila na rusenju njegova poleta...
Tu i jos u nekim drugim stvarima...treba traziti uzroke..pasivnosti...
pozzzz

Dopuna: 27 Sep 2008 14:37

dzon snezni ::Sve je to tako Danka, sto kazes.. apsolutno si u pravu. Ali moramo se boriti, ne smemo gubiti nadu. , ..

DZon snezni...naravno da se treba boriti pojedinacno i svakako. i treba imati nade ...pa cak i ako je stanje ovako kako sam pisala u predhodnom ...ali je pitanje...kojim putem poci..svaki je poplocan mnogobrojnim zamkama i teskocama...
pozzzzzz

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 761 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 4 sakrivenih i 722 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Sale, A.R.Chafee.Jr., Boris90, Brankoni, Brksi, Cirkon, cvrle312, dekao, Drug pukovnik, ekser222, Filip Marinković, goxin, HrcAk47, indja, ivan979, Jovan Nenad, kuntalo, madza, manda87, Marko Marković, marsovac 2, MB120mm, mercedesamg, ObelixSRB, perko91, repac, rovac, Sale.S, Steeeefan, Toni, USSVoyager, vasa.93, vlvl, voja64, wolf431