Prednosti AC generatora u odnosu na DC generator

Prednosti AC generatora u odnosu na DC generator

offline

Interesuje me prednost AC generatora po pitanju snage u odnosu na DC? Evo dodao sam i skicu, da li postoji razlika u snazi na izlazima kad radi prvo u dc rezim a posle u ac?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • plavii  Male
  • Zaslužni građanin
  • Zoran - Plavi
  • elektronicar , ing. informatike,PENZOS
  • Pridružio: 07 Jun 2010
  • Poruke: 630
  • Gde živiš: BGD

Interesantna skica al rekao bih da je na njoj objasnjen samo princip rada.U praksi takav generator bi davao talasast jednosmerni napon (kao zenske grudi)koji bi bilo nezgodno kontrolisati npr napon (u obe varijante) bi se mogao kontrolisati brzinom okretanja ali bi se u tom slucaju frekvencija naizmenicne struje menjala(linearno).U praksi na primer dinama(=) i alternator(~) u kolima .Oboje imaju pobudni namotaj umesto stalnog magneta ,pobudom se regulise izlazni napon (regler).Kod diname pobuda je na statoru (fiksni deo) a SVA struja se preko cetkica "skida" sa rotora.Kod alternatora cetkice dovode manju pobudnu struju na rotor a sa fiksnog dela (statora) se dobija bez kliznih kontakata naizmenicna struja. U alternatoru postoji jos trofazni grec koji ispravi naizmenicnu struju.Princip kod velikih generatora je isti.Interesantno je da dinama kad se zavrti (sa samopobudom) pocinje da pravi struju dok alternator mora da "ukrade" malo struje iz akumulatora da bi krenuo da radi.
Najveca prednost naizmenicne struje je mogucnost transformacije pa istu snagu na vecem naponu mozemo preneti na velika rastojana(P=U x I).Druga pogodnost je kod trofaznog sistema postojanje obrtnog magnetnog polja tako da motori imaju rotor od uslovno receno punog materijala ali bez namotaja i kolektora tako da asihroni motori su gabaritno mnogo manji od jednosmernih motora za istu snagu.

Hvala TESLI.



offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1139

Prednosti AC generatora u odnosu na DC ti mogu ja kao projektant reći:

-veći stepen korisnog dejstva
-manja masa mašine
-mogućnost pravljenja visokog izlaznog napona (u praksi čak i do 21kV, mada najčešće do 13,8kV), što DC -generator na svojim četkicama i lamelama ne može nikako.
-nema habanja kliznih delova (nema četkica i lamela), te stoga su i radni sati između dva remonta znatno duži
-upravo zbog trofaznih transformatora, AC generatori preko visokonaponske mreže (110kV, 220kV, 440kV i 1000kV) mogu da snabdevaju veoma udaljena prostranstva električnom energijom.
-prostija konstrukcija mašine (misli se na rotor motora)

Inače, alternator i dinama su francuski izrazi za generator i to: alternator - generator naizmenične struje sa pobudnim namotajem, dinama - generator naizmenične ili jednosmerne struje sa samopobuđivanjem (tj. magnetima) umesto pobudnog namotaja, tako da dinama može biti DC (sa pobudnim magnetima na statoru i kolektorom na rotoru) i AC (sa rotorom od stalnih magneta).

offline

Hvala na odgovorima, malo ste opsirnije odgovorili ali moja greska, nisam bas prcizno postavio pitanje, ovako:
Npr. ovaj DC Motor(levo) snage 10W i 1000 obr/min pokrece rotor generatora sa stalnim magnetima na kome su namotaji i sve je to konstantno sve vreme, sada poenta pitanja, da li ce snaga da bude ista na izlazima kada radi prvo kao DC Gen(izlaz crveno plavi) a posle kao AC Gen(izlaz zuto zeleni), recimo 5W ili postoji razlika i kolika bi bila, kad dobijamo vise snage?
Dakle, ide prvo DC rezim a zatim AC, nikako oba aktivna u isto vreme.
Nadam se da me sada bolje razumete.
Pozdrav! Smile

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1139

Za čisto teoretisanje, oba generatora na svojim izlazima treba da imaju iste snage. Prema slici, kako je postavljeno, oba se nalaze na istom vratilu, te stoga, ako su oba proračunata i namotana za istu snagu, onda će oba i davati istu snagu.

offline
  • plavii  Male
  • Zaslužni građanin
  • Zoran - Plavi
  • elektronicar , ing. informatike,PENZOS
  • Pridružio: 07 Jun 2010
  • Poruke: 630
  • Gde živiš: BGD

Kaplar e posto si "od te fele" ne bilo ti tesko napisi neki podatak o vecim AC generatorima ,red velicine struja, napona , broj obrtaja ,snaga pobude .....
slabostrujas

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1139

Eh sad... pa toga ima čudo jedno.

Pa ima svačega. Recimo veliki generator je zeznuto projektovati na određenu brzinu, sa na primer datim naponom mreže u tački priključenja, a da njegov izlazni napon bude što bliži sinusnom obliku. Mali generator je problematično konstruisati zbog problema sa hlađenjem rotora, a posebna poslastica su brodski i železnički generatori, koji jesu mali, ali se prave sa većom snagom nego što im to gabariti otkrivaju.

Recimo sporohodni generatori za hidroelektrane su reda snage od 100MW pa sve do onih ogromnih u Kini (ne znam tačno snagu, ali bi trebalo da su po snazi bliski gigavatu, a možda i više), a brzine su im uglavnom oko 100 obr/min do 600 obr/min. Brzohodni generatori, pokretani parnom turbinom su 3000 obr/min ili 3600 obr/min (za mreže od 60Hz) i oni su npr. u Nikoli Tesli A, po 200MW svaki, a u Nikoli Tesli B, imamo dva po 600MW. Tu snage bez problema prelaze i gigavate, ali opet rekordere ne poznajem najbolje.

Ja radim na malim i srednjim snagama, sa dodatkom ovih brodskih i železničkih generatora, a ubacuju se polako u priču i stalni magneti, ali to su za sada snage do 100kW, s tim da su češće snage do 20kW.

Svaki generator se i pobuđuje, a recimo brodski i železnički moraju biti i samopobuđeni, s tim da na brodu traže da generator može da se pokrene i bez akumulatora, koji bi dali prvobitno pobuđivanje, a mi se borimo da to postignemo iz remanentnog magnetizma u statoru budilice (DC brushless generator, koji napaja rotor glavnog generatora), kako ne bismo komplikovali sa stalnim magnetima. Snaga neke budilice u poređenju sa snagom glavnog generatora - to nije baš za poređenje, budući da se kod različitih generatora, traže različiti režimi natpobuđenosti, pa tako možemo imati da na generatoru od 5MW za mini hidro elektranu treba snaga pobude od 20kW, a ista tolika snaga može da bude potrebna i generatoru od 3MW, koji treba da je još više natpobuđen od ovog jačeg.

Ako nešto treba, vi ljudi slobodno pitajte.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 943 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 11 sakrivenih i 889 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., airsuba, Alexandar-1973, bojank, cikadeda, CikaKURE, Djokislav, Duh sa sekirom, dushan, FileFinder, FOX, galerija, goxin, grenadir, ikan, ivan1973, jackreacher011011, janbo, Krusarac, Krvava Devetka, Lucije Kvint, Mercury, MiGac, Milos ZA, nebojsag, nemkea71, nesa1962, nextyamb, NoOneEver Dreams, ozzy, Rakenica, Sirius, slonic_tonic, stankolich, Stanlio, Tas011, Toper, Trpe Grozni, uruk, Vatreni Zmaj, vladetije, zexoni