Spin elektrona

Spin elektrona

offline
  • Forint 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 03 Dec 2010
  • Poruke: 1

Da li mi neko moze objasniti zasto spinski kvantni broj uzima vrednosti 1/2 i -1/2?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Feb 2008
  • Poruke: 183
  • Gde živiš: Nish

Da moze taj bi odmah dobio Nobelovu nagradu Smile



offline
  • Vesna
  • Pridružio: 26 Jul 2006
  • Poruke: 91

Elektroni su negativno naelektrisane cestice koje su istovremeno i magneti.I to najmanji magneti nevidljivi golim okom.Zato za njih vaze drugaciji zakoni nego u makro svetu.To su zakoni kvantne fizike.Znamo da magneti imaju dva pola tj.dipoli su.Kada se magnet nadje u magnetnom polju on ce da se orijentise u nekom smeru.Sto je magnet manji ima manje "izbora" oko smera orijentacije u magnetnom polju.Elektroni kao najmanji magneti mogu da se orijentisu u samo dva smera koji su obelezeni kao +1/2 i -1/2.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3703 korisnika na forumu :: 60 registrovanih, 3 sakrivenih i 3640 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A3C, Battlehammer, Belisarius, bigvlada, blatruc82, bojcistv, bokicacar, Bubimir, Colt D, divison, frankavoort, gaga23, Gall, goxin, ILGromovnik, InzenjerBL, Ivoo, ivran064, Jeremiah, JOntra, Khaless, kolle.the.kid, Koplje, Koser, Krusarac, loon123, LostInSpaceandTime, Milan A. Nikolic, MILO-VAN, MiroslavD, mishkooo, Mićko, mkukoleca, MountAndBlade, MrG, naki011, nekdo, Niki2024, Novakomp, nuke92, Pavel Medved, pein, Petarvu, Radoslava, raptorsi, RJ, S-G, saputnik plavetnila, sony771, stalja, stegonosa, Tafocus, tomigun, Tragač, tuf, Valter071, Velizar Laro, Vrač, xAlex2, zlatkoa987