Razlika između HTML4, HTML5 i XHTML?

Razlika između HTML4, HTML5 i XHTML?

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2009
  • Poruke: 196

Da li može neko kratko da opiše razliku između Razlika između HTML4, HTML5 i XHTML, da li je strukturi sintaksi, broju tagova i sl



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Milan
  • Pridružio: 17 Dec 2007
  • Poruke: 14828
  • Gde živiš: Niš

Dok se neko ne javi kosultuj Google: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Programer
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 4578

XHTML i HTML se razlikuju po tome što je XHTML striktniji (možemo reći i strožiji). Naprimer, u HTML je ovo pravilno:

<HTML> <BODY> <P>neki text</P> </BODY> </HTML>

dok u XHTML nije (atributi tagova se pišu malim slovima). Takođe, u HTML je dozvoljeno upisati

<br> ili <BR>

dok je u XHTML obavezno da se svaki tag završava kosom crtom:

<br/> , ne <BR/>

XHTML, može se reći, kombinuje HTML i sintaksna pravila XML-a. Što se tiče HTML4 i HTML5, dovoljno je da naučiš HTML4 i baciš pogled na ovaj članak. Promene su jasne kao dan, poboljšana je sama moć HTML-a ugrađivanjem JS-a u njega, dodate su nove funkcije, animacije, canvas, praćenje akcija koje korisnik odrađuje na strani, ispitivanje unosa bez potrebe za osvežavanjem strane (zahvaljujući JS-u) itd. pročitaj pa ćeš videti Wink

offline
  • C# and PHP Developer
  • Pridružio: 16 Feb 2011
  • Poruke: 1630
  • Gde živiš: Pancevo

To ti ono kad iz Golfa predjes u Peugeot, a ono eletronski podizaci, servo itd.

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2009
  • Poruke: 196

Da li u HTML5 <selection></selection> tag menja <p></p> tag

offline
  • Programer
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 4578

Otkud ti taj selection tag? Da nisi mislio na <select>?

offline
  • Pridružio: 06 Sep 2008
  • Poruke: 150
  • Gde živiš: Obrenovac

Pre će biti da je mislio na <section> tag koji jeste novi u HTML5, ali nikako ne menja <p> tag.

Pozzzz....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 995 korisnika na forumu :: 136 registrovanih, 9 sakrivenih i 850 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, aleksamaki, alex71, ALEXV, Apok, AS, awathorn, Ben Roj, bigbear, Bivan, blue, bojan313, celik, cole77, CraniumWhite, CrazyDiablo, crnogorac, curiosity, Dannyboy, darkojovxp, DavidA, dejankm, Deki Duga Devetka, deks, dj.ape, djboj, Djokislav, djonsule, dolinalima, DonRumataEstorski, Dorcolac, Dovla 1980, Dragacevac, Draganeli, dragoljub11987, drimer, Electron, ElGenius, EVIDENTICAR, EXIT78, Flanker-G, Gall, Georgius, Great White, HawX, howyesno, HrcAk47, Incognito, Ivan Germanovic, ivan_8282, Jeremiah, JK, Kajzer Soze, Kepinger, Khaless, Koca Popovic, Kole1975, Krajišnik97, Kruger, kybonacci, Lazur_01, lcc, littlebunny, Lotus, M74AB3, Major Tankosić, Manjane, Marko Marković, marko308, Marky, Mihajlo, Milan A. Nikolic, milanpb, mile.ilic75, Miler88, mir, Moldovan, moldway, Nasegorelist, nelezele, Nemanja Opalić, nuke92, OgnjenMitric, OldKresoje, oldtimer, omen, Orc, pavle_pzs, pein, Radoslava, radovanstojkov023, radza1, raketaš, razumihin, Rebel Frank, redstar011, repac, rovac, sap, sevenino, Sharpshooter, Shinobi, shone34, Sky diver 29, Smajser, Solunac na steroidima, Sonic, Spinosa, tanakadzo, TangoSix, tecataki, Titan, tritonus, Tvrtko I, umpah-pah, Username1000, v82, vathra, vazduh, Veless, Viceroy, VJ, vladao75, Vlado82, Vojin, volimpivuvolimrakiju, vpetrovic, Walkers, wolverined4, XBMC, Zec, Zimbabwe, Zjmc, zlukic, zombicar153, 1324