Mala škola sigurnosti: Windows 7

Mala škola sigurnosti: Windows 7

offline
  • Pridružio: 14 Maj 2011
  • Poruke: 136
  • Gde živiš: Priboj


Posljednji Microsoft-ov klijentski operativni sistem, Windows 7, sa sobom je donio i nova sigurnosna rješenja. Mnoga od tih rješenja samo su poboljšane ili unaprijeđene verzije istih tih rješenja iz prošlosti dok neka predstavljaju potpuno nove i do sada, na Microsoft OS-ima, neviđene sigurnosne karakteristike.

Vjerojatno ste se ne jednom našli uvučeni u razgovor koji se vrtio oko teme koji je od tri velika OS-a najsigurniji (Windows, MacOS i Linux). Gotovo je redovito slučaj da boje konkretnog OS-a brane njegovi dugogodišnji korisnici, ali je isto tako slučaj da ti isti korisnici najčešće nisu niti sjeli za računalo na kojem se vrti neki od „protivničkih“ OS-ova pa tako njihovo mišljenje valja uzeti sa dozom rezerve. Otkud uopće ljudima poriv da tako gorljivo brane boje onih proizvođača čije proizvode koriste? Možda je to više tema za neku sociološku ili bihevioralnu raspravu pa se ja kao strogo tehnički orijentiran tip neću usuditi istu komentirati, ali ako netko ima objašnjenje za navedenu pojavu neka ga slobodno iznese u komentarima ispod teksta. No, vratimo se originalnoj temi – sigurnosnim značajkama Windows 7 OS-a.

Dok je na XP-u upravljanje sigurnosnim značajkama bilo organizirano preko „Security Center“ okvira, u Windows 7 OS-u je predstavljen „Action Center“. Uz pomoć „Security Center“ okvira moglo se upravljati sa svega tri (ključne) sigurnosne karakteristike (Firewall, Automatic Updates i Virus Protection), „Action Center“ predstavlja centralno mjesto upravljanja sa (gotovo) svim podsistemima vezanim za sigurnost i redovito održavanje Windows 7 operativnog sistema. Do „Action Center“ okvira ćemo najbrže stići ako u polje „Search“ upišemo „Action Center“. Još jedno mjesto gdje se može pronaći velik broj sigurnosnih karakteristika su lokalne police (Local Policy). Lokalne police dolaze kao MMC „snap-in“, a dio koji se odnosi na sigurnost se nalazi pod čvorom „Security Settings“. Iako se policy kao takve mogu koristiti i na „stand-alone“ klijentima, njihova puna snaga dolazi do izražaja tek u domenima aktivnog direktorija, dakle u visoko centraliziranom okruženju. Da bi otvorili navedenu MMC konzolu u Search upisujemo „gpedit.msc“.

Izvor i nastavak : pcchip.hr/mala-skola-sigurnosti-windows-7/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 881 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 7 sakrivenih i 829 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Belac91, bigfoot, Buzdovan, ccoogg123, CikaKURE, dmdr, draganca, elenemste, Excalibur13, FOX, HrcAk47, Kandrbandrdzilo, Karla, Krvava Devetka, kybonacci, marsovac 2, Matija, Mcdado, menges, mikrimaus, Mlav, nebojsag, nenad81, Oscar2, Parker, pein, proka89, Rakenica, raptorsi, rasok, RJ, robert1979, SlaKoj, Smiljke, Srle993, stalja, stegonosa, StepskiVuk, Trpe Grozni, tubular, vathra, zlaya011, šumar bk2, žeks62