Dozivotno izdrzavanje i nslijedje

Dozivotno izdrzavanje i nslijedje

offline
  • Pridružio: 07 Feb 2012
  • Poruke: 1

Imam i ja jedno pitanje oko nasljedjivanja imovine. Prije 10 godina udala sam se i odselila u Ameriku sa kcerkom. U zavicaju je ostao brat sa porodicom, zivi sa ocem u ocevoj i majcinoj kuci. Mjesec dana nakon mog odlaska otac i brat su potpisali ugovor o dozivotnom izdrzavanju. Ja o tome nista nisam znala dok prije par dana nisam pocela skupljati dokumenta da pokrenem ostavinsku raspravu. Majka je umrla prije 14 godina i nikad nije bila ostavinska rasprava. Prvih godina mog dolaska u Ameriku ja sam ocu povremeno slala novca, da si ima. On inace prima penziju ali znam kako su u zavicaju penzije neredovne i male. Brat ima svoju firmu i on i zena jako dobro zaradjuju, imaju i nekoliko nekretnina u RS koje izdaju. Otac se stalno bunio sto mu saljem novac. Jednom sam mu novac umejsto Western Unionom poslala po jednoj zeni. Otac je odbio da primi novac od mene, bioje jako neprijatan i 'porucio mi'da mu vise ne saljem 'moj'novac. Tad sam i prestala slati novac.
Sad ja oduzih, izvinjavam se. Htjela sam pitati kakva su moja prava oko nasljedjivanja dijela porodicne kuce, koja se jos uvijek vodi na ocu i na pokojnoj majci. Hvala.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • grbe 
  • Moderator foruma
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 3404

Ovo je ugovor kojim se direktno zadire u nasljedna prava nasljednika na zaostavštini ostavioca.
Ugovor o doživotnom izdržavanju je obligaciono pravni ugovor, dvostrano teretan.
Ovim ugovorom se zaobilaze nasledna prava jer ostavilac(primalac izdržavanja) za života je odredio kome će ići imovina. Međutim, zua razliku od drugih ugovora(recimo o poklonu) on ima svoju težinu jer je moguće da se prenese pravo svojine na davaoca izdržavanja za njegovog života, ili da se izvrši zabilježba postojanja ugovora u katastru nepokretnosti. Kod ugovora o poklonu, pokloni se imaju vratiti ako se time zadire u nužni dio nasljednika ili pravo ostaviočevog povjerioca.

Da bi ostvarila svoje nasljedno pravo, mora prvo da ugovor o doživotnom izdržavanju kod nadležnog suda da oglasi ništavim (da je nezakonit ili nemoralan) ili da ga se utvrdi njegova rušljivost(mane volje). To ti je dosta teško jer prethodni postupak kod sačinjavanja ugovora o doživotnom izdržavanju je da sudski vještak psihijatar pregleda psihičko stanje primaoca izdržavanja i taj ugovor se sačinjava kod suda ili kod notara. Kada se ugovor oglasi ništavim ili rušljivim, onda da u vanparničnom postupku zatražiš svoj nasljedni dio.



offline
  • ivan53 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2012
  • Poruke: 3

Miilice mozda tii pisem vec kasno ali ugovor o dozivotnom izdrzavanju ie mogao biti pravljen samo osnovu oceve imovine sto ima na svom imenu a iza majke mora biti ostavinska gde imas i ti deo kao i otac i brat zato i kazes da je i sada jos imovina na oca i pokojnu.Ugovor sto ima otac i brat mocices sigurno pokvariti ako je pravljen na celokupnu imovinu sto predposavljam ali samo neznam kako bi je brat kasnije sudski sproveo zbog zaostavsine iza majke .Pokreci postupak ali neznam kakvi ce Vam posle odnosi biti sa ocem i bratom u svakom slucaju ni je uredu to sa njihove strane prema Vama

offline
  • Pridružio: 11 Avg 2012
  • Poruke: 37

Na slicno sam vec dala pravni uput i tumacenje. Surpuznici nasljeđuju jedno drugo u 1/2 stećevine. Iza svakog treba biti provedena ostavinska rasprava. Ukoliko nije sprovedena, a otac je sklopio Ugovor o dozivotnom izdrzavanju - tad se MORA - pokrenuti naknadni postupak ostavine iza pokojne. Samim time se 'ruši' Ugovor o doživotnom izdržavanju.
No, postoji jedna razlika, a ne vidim da to ovdje itko pominje. Postoji Ugovor o dozivotnom i dosmrtnom izdržavanju. Ugovor o dozivotnom - korisnik istog se upisuje nakon smrti kao vlasnik. Dok u drugom slucaju - korisnik se upisuje odmah nakon sklapanja istog.
Dakle, pokrenite ostavinski postupak kojem bi trebalo pridružiti i postupak utuženja Ugovora o doživotnom izdržavanju, dakle - poništiti ga. Vi imate pravo na polovinu majćinog dijela. Ako otac daje svoju polovinu svom sinu - vi i dalje imate i na tu polovinu pravo na idealni dio.

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2012
  • Poruke: 1

Postovanii...Imam jedno pitanje u vezi ugovora o dozivotnom izdrzavanju .Radi se o mojoj rodaci koja je sa pokojnim muzem sklopila ugovor i overila u sudu gde su svi njegovi nuzni naslednici liseni nasledstva.Ona je ispunila sa svoje strane preuzete obaveze ,sahranila ga i podigla spomenik. Sada je tuzena od njegove bivse supruge sa kojom ima maloletno dete i koja trazi deo kuce za dete.Moze li da ospori ovaj ugovor ili ne posto sam cuo da maloletnu osobu nemozes da lisis prava na nasledivanje cak ni ugovorom o dozivotnom izdrzavanju.NJegova bivsa supruga cak trazi i deo kuce za sebe jer je dok je bila u braku sa njim ucesvovala u dogradnji i renoviranju.brak je razvela pre vise od 15 godina i za to vreme nije trazila deobu imovine stecene dok je bila u braku sa njim .Ima li prava da trazi sada iako moja rodaka ima ugovor o dozivotnom iizdrzavanju .Hvala

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1074 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 6 sakrivenih i 1031 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bojcistv, cavatina, Denaya, draggan, DragoslavS, flash12, ginjica, havoc995, Karla, krkalon, Kubovac, ladro, Lucije Kvint, MB120mm, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, milenko crazy north, Milos ZA, Mixelotti, nemkea71, Panter, rovac, royst33, ruger357, Sale.S, Sir Budimir, Sirius, slonic_tonic, Trpe Grozni, Vlada78, zdrebac, zillbg, zziko, šumar bk2