Naučnici otkrili novu metodu za otkrivanje vanzemaljaca

Naučnici otkrili novu metodu za otkrivanje vanzemaljaca

offline
  • Nomak_  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator foruma Astronomija
  • Pridružio: 23 Sep 2011
  • Poruke: 928
  • Gde živiš: Svoj Svet

Tim astrobiologa pronašao je novu metodu otkrivanja ne samo vode, već i života na udaljenim planetama u svemiru. Postoji ipak jedan problem, a to je da teleskop koji će to moći da učini neće biti u upotrebi pre 2018. godine.

Planete s teškim atmosferama poput Zemlje sprečavaju da voda s njihovih površina odlazi u svemir, pa astronomi rado tragaju za njima u potrazi za potencijalno nastanjivim planetama van Sunčevog sistema. Međutim, sada su naučnici pronašli i novu metodu pomoću koje mogu da otkrivaju teške atmosfere oko terestrijalnih planeta u svemiru, koje možda ne skrivaju samo vodu, već i život.

Amit Misra, astronom iz Vašingtona, metodu je detaljno opisao u poslednjem izdanju časopisa Astrobiology. Ta tehnika zavisi od otkrivanja takozvanih "dimera", odnosno molekula koji se uparuju u atmosferi egzoplanete.

U hemiji, "Dimer" je pojam koji se odnosi na hemijski spoj dva identična elementa u jedan veći. Za tehniku koju Misra predstavlja, ključno je otkrivanje "dimera" kiseonika. Gas kiseonika obično čine dva atoma kiseonika, a "dimer" u skladu s tim predstavljaju četiri atoma kiseonika.

Dobar sažet opis same tehnike ponudio je časopis Science:

Kad planeta prođe ispred zvezde, zvezdano svetlo prolazi kroz njegovu atmosferu i putuje kroz svemir dok ne dođe i do Zemlje. Dimeri u atmosferi upijaju svetlost poput filtera za boje u objektivima kamera, stvarajući anomalije koje se mogu otkriti jednom kad je pritisak na planeti najmanje 0,25 bara, odnosno dovoljno visoko da zadrži vodu u tečnom stanju.

Naučnici su takođe shvatili da se ovi molekuli češće detektuju u atmosferi nego u drugim markerima kiseonika, i to je važno sa biološkog stanovišta.

“Kiseonik je povezan sa fotosintezom, a posedujemo prilično jake dokaze da je u atmosferi teško dobiti mnogo kiseonika ukoliko nemate biljke ili alge koje ga proizvode konstantnim tempom", dodaje Misra.

Kada, i ako, teleskop uoči planetu sa snažnim signalima "dimera" kiseonika, biće to vrlo velik signal da na istoj planeti postoji i život, koji proizvodi isti kiseonik.

Taj teleskop će se zvati Džejms Veb svemirski teleskop i u Zemljinu orbitu će biti lansiran u oktobru 2018. godine.

izvor: http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&m....._id=821872



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 918 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 6 sakrivenih i 881 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aramis s, babaroga, bbogdan, Bubimir, cifra, djboj, Djokislav, drimer, esx66, galerija, ivica976, Kibice, kolle.the.kid, ksyyaj, maCvele, maiden6657, Marko Marković, nenad81, nikoladim, ozzy, panzerwaffe, RecA, shaja1, Shinobi, sokars, Srki94, Srle993, vandrej, VP6919, šumar bk2