Presađivanje koštane srži deci pruža normalan život

Presađivanje koštane srži deci pruža normalan život

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Dvogodišnji Pavle N. jedan je od 16 mališana kod kojih je ove godine izvršena transplantcija koštane srži na Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“. Pavle je oboleo od najmalignijeg tumora dečijeg doba, koji mu se proširio po celom telu i jedina nada za njegovo ozdravljenje bila je transplantacija. Operisan je u ponedeljak i trenutno se uspešno oporavlja.


Dr Dragana Vujić, načelnica Službe za transplantaciju koštane srži na Institutu, kaže da je kod Pavla primenjena metoda autologne transplantacije, kada pacijent sam sebi daje neophodne ćelije. Statistika kaže da je samo deset odsto dece obolele od ovakvog tumora doživelo drugu godinu života pre uvođenja transplantacije u lečenje. Zahvaljujući njoj, 30 odsto dece ima šanse da živi pet godina, nakon čijeg isteka se dete smatra izlečenim.

- Institut za majku i dete jedina je dečija ustanova u našoj zemlji koja radi ovakve transplantacije, i to deci od rođenja do 18. godine. Nezamenljiva je kod lečenja nekih urođenih i stečenih bolesti ćelija krvi i kod nekih tumora dečijeg doba. Kod nas se rade dve vrste i to autologna, kada pacijent sam sebi obezbeđuje neophodne ćelije za transplantaciju, i alogena, kada ima davaoca koštane srži - rekla je za „Blic“ dr Vujić.

Ove godine po prvi put je transplantirana koštana srž kod deteta koje je bolovalo od urođene malokrvnosti. Reč je o prvoj dijagnozi postavljenoj tehnikom molekularne biologije kod nas. Osmogodišnji Dragoljub je tek nakon pete majčine trudnoće dobio davaoca, svog brata Vukašina i trenutno se dobro oseća.

Svake godine 25 do 35 mališana spas očekuje od transplantacije koštane srži. Dr Vujić očekuje da od 2009. godine ne bi trebalo da nijedno dete ide van granica naše zemlje na lečenje. Više od 50 odsto dece kod kojih je izvršena transplantacija sada vodi normalan život.

- Koštana srž je tečno tkivo i njena transplantacija se odvija na sličan način kao transfuzija krvi. U zavisnosti od količine, proces traje od jednog do šest sati. Dva do tri meseca je kritičan period nakon transplantacije. Nakon toga, mali pacijenti normalno nastavljaju svoje živote. Prošle godine smo uradili osam, ove godine 16 transplantacija, a sledeće očekujemo još više - kaže naša sagovornica.

I. Mišković
blic



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 544 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 537 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, bigfoot, Nobunaga, samsung, SlaKoj, voja64