Piratske igračke ugrožavaju zdravlje dece

Piratske igračke ugrožavaju zdravlje dece

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Srbija godišnje na ime poreza samo zbog prodaje piratskih filmova, muzike i softvera gubi više od sto miliona evra, a piraterija, osim što šteti državi, može biti štetna i po zdravlje ljudi, posebno dece.


U zastupništvu svetske kompanije igračaka „Hasbro“ u Beogradu kažu da je piraterija veoma zastupljena.

- Na tržištu ima igračaka kineske proizvodnje poput Ekšenmena, Spajdermena, nindža kornjača, iako se zna koje kompanije u svetu imaju pravo da prave te igračke. Pored toga, gotovo svaka štamparija u Srbiji štampa društvene igre „monopol“, „kluedo“, „riziko“ koji su takođe licencirani proizvodi - navode u zastupništvu „Hasbroa“.

Po njihovim rečima, Srbija ima ekonomsku štetu od prodaje piratskih proizvoda, a krivotvorene igračke mogu da budu opasne i po zdravlje dece.

- EU je nedavno donela zakon o zabrani upotrebe opasne materije ftalat koja se nalazi u PVC-u od kojeg se prave igračke. Ta materija izaziva negativne efekte posebno ako se igračke koriste godinama. Znamo da u Kini sad sve kompanije zbog toga menjaju celu svoju proizvodnu liniju, a gotovo smo sigurni da se na srpskom tržištu mogu naći kineske igračke koje sadrže ovu opasnu materiju - kažu u predstavništvu „Hasbroa“.

U ovom zastupništvu igračaka kažu da su protiv tri srpske kompanije pokrenuli sudske parnice zbog kopiranja njihovih igračaka, ali se nadaju da će, budući da je donet Zakon o zaštiti intelektualne svojine, to lakše rešavati, i to posredstvom inspekcija koje će podnositi krivične prijave protiv preduzeća koja piratski proizvode igračke.

- Nadamo se da ćemo probleme piratski proizvedenih igračaka u budućnosti rešavati sa tržišnom inspekcijom, bez pokretanja dugih i iscrpljujućih sudskih sporova - kažu u ovom predstavništvu.

Nebojša Momčilović, predsednik Odbora za zaštitu prava intelektualne svojine Američke privredne komore, tvrdi da na našem tržištu svakako ima igračaka koje su zdravstveno neispravne.

- Veliki broj piratski proizvedenih igračaka sadrži opasnu materiju, zato se roditeljima savetuje da kupuju igračke proverenog proizvođača, koje imaju žig - kaže za „Blic“ Momčilović.

I pored ovih upozorenja, Borka Stojković, zamenica načelnika sanitarne inspekcije u Beogradu, za „Blic“ tvrdi da ova inspekcija dosad ni u jednoj kineskoj igrački nije pronašla nijednu opasnu materiju.

- Testirali smo zdravstvenu ispravnost igračaka koje se prodaju kako po apotekama, tako i po kineskim radnjama, i ni u jednoj nismo našli neku opasnu materiju, pa ni tu koju je EU zabranila da se koristi u pravljenju igračaka. Dosad nijednom nismo plenili igračke zbog zdravstvene neispravnosti - navodi Stojkovićeva.

Srbija je stigla na takozvani put tranzicije koji podrazumeva i da pre nego što uđemo u EU moramo da rešimo problem piraterije.

- Piraterija je zloupotreba intelektualne svojine i veoma je štetna, ne samo po državu već i po same građane. Šteta za građane je višestruka - pored toga što za dati novac ne dobijaju pravi proizvod, oni su oštećeni i zato što nemaju bolje puteve, bolnice i slično, jer piratski proizvođači državi nisu platili porez. Građani su u prilici da kupuju falsifikovane lekove, cigarete, rezervne delove za kola ili igračke sa opasnim materijama, što i te kako može da bude opasno - upozorava Zoran Savić, direktor kompanije „Milenijum film“.

Ipak, on se nada da će se primenom Zakona o zaštiti intelektualne svojine, koji je donet pre nekoliko meseci, u Srbiji dosta toga promeniti.

- Očekujemo da će ovih dana po prvi put u Srbiji, tačnije u Nišu, jedan čovek biti osuđen na tromesečnu zatvorsku kaznu i to zbog prodaje piratskih diskova na ulici. Ukoliko bi se samo sa ulica uklonili ljudi koji prodaju piratske diskove, ponuda piratskih CD-ova na tržištu smanjila bi se čak četiri-pet puta - navodi Savić.

M. Cvejić

http://www.blic.rs/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 883 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 7 sakrivenih i 842 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, A.R.Chafee.Jr., bojcistv, bokisha253, Boris90, darkojbn, draganca, drimer, Georgius, janbo, Još malo pa deda, mercedesamg, Metanoja, milutin134, Misirac, Mixelotti, mocnijogurt, moldway, operniki, pacika, Parker, powSrb, raptorsi, S.Palestinac, sasa87, Sirius, Smiljke, stegonosa, suton, Trpe Grozni, Tvrtko I, vathra, wizzardone, ZetaMan