Pomoć oko zadatka

Pomoć oko zadatka

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2010
  • Poruke: 4

Prvi vagon voza koji kreće iz stanice sa stalnim ubrzanjem prođe pored posmatrača za 4 sekunde. Za koliko vrijeme će proći pored njega cio voz koji ima 16 vagona?

Hvala Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Mar 2008
  • Poruke: 1567
  • Gde živiš: Novi Sad

Predjeni put kod ubrzanog kretanja je s=a*t^2/2, odakle je t=sqrt(2*s/a) i znamo da je to t=4s.
Vreme za koje ce ceo voz proci je t1=sqrt(2s1/a) gde je s1 duzina celog voza tj. 16 vagona te je s1=16*s. Dakle t1=sqrt(2*16*s/a)= sqrt(2*s/a)*sqrt(16)=t*4=4*4=16s

Svi vagoni ce proci za 16 s



offline
  • Pridružio: 21 Okt 2010
  • Poruke: 4

Uh hvala puno, samo ako moze malo blize da mi objasnis ovo t=sqrt?

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

therioNNN ::Uh hvala puno, samo ako moze malo blize da mi objasnis ovo t=sqrt?

sqrt je koren,

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2010
  • Poruke: 4

Napisano: 23 Okt 2010 15:20

Ahaaaa Smile
Hvala puuuuuuuuunooooo Very Happy

Dopuna: 23 Okt 2010 19:50

E ako može pomoć oko još jednog Very Happy

Kamion je prešao 25 km brzinom 50 km/h do mjesta gdje je roba istovarena i gdje se zadržao 10 minuta, a zatim je nastavio kretanje brzinom 60 km/h. Kolika je srednja brzina kamiona na cijelom putu?

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2008
  • Poruke: 1567
  • Gde živiš: Novi Sad

Koliko je dug ceo put, tj. koliko dugo je isao 60km/h ?

Ili se mozda misli da je istovario robu pa se vratio nazad ? (onda je malo cudno sto se kaze "nastavio put")

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2010
  • Poruke: 4

Ne piše u zadatku ništa više, samo tako.

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2008
  • Poruke: 1567
  • Gde živiš: Novi Sad

Onda mogu da pretpostavim da je kamion otisao do tog mesta, istovario robu i vratio se nazad. U tom slucaju za put do mesta istovara mu je trebalo t1=s/v= 25/50=0,5 casova =30 minuta.
za povratak nazad mu je trebalo t2=25/60=0.416 casova tj. 25 minuta.

Dakle kamion je ukupno presao 25+25=50 km a za to mu je trebalo 30+10+25=65 minuta= 1.083 casova. Srednja brzina je onda 50km/1.083=46.15 km/h.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2362 korisnika na forumu :: 81 registrovanih, 8 sakrivenih i 2273 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 33 bren, 357magnum, _Sale, AudioTehnica, baltazar01, bojan313, Boris90, boromir, CHARLIE JA., Cicumile, Cvexi, cvrle312, Dare, DeerHunter, djboj, Djokislav, Doca, draganca, dragoljub11987, dunavzed, Dzuki, Georgius, ginjica, Glavonja049, ivran064, Jester, Kajzer Soze, kihot, king111, KizJ, Klonfer83, Kole1975, Kontrausluga, Lance Guest, Lazur_01, Lotus, luka35, Magarac, Manjane, MaschinenPistole, mean_machine, Medojed, milanpb, Milometer, MK10, Moldovan, mrdaak, MrG, nevjerna beba, nixos, nuke92, Oscar, Pekman, Pero, Posmatrac77OKB, raster12, Romibrat, rovac, Sale0501, Sharpshooter, singa, Sirius, SirOliver, skok, skvara, smuk, sony771, sslay, stefan95, t.e.m.p.l.a.r., tamno.nebo, Tribal, trutcina, US_Rank_0, vidra boy, vrgudinac, vrlenija, Zastava, zexon, Zmaj Tolak, 79693