Microsoft krišom uređuje Wikipediju

Microsoft krišom uređuje Wikipediju

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Tekst koji je objavila agencija Associated Press otkriva da je Microsoft pokušao da plati blogeru da izmeni tehnički članak o otvorenom kodu na slobodnoj Web enciklopediji Wikipedia. Iako je Microsoft očito u ovom slučaju krenuo pogrešnim smerom, priča ističe u prvi plan neka pitanja o ovoj enciklopediji i načinu postavljanja informacija.

Izvor: www.itwire.com.au
Priredio: Milan Đukić

U Microsoftu su se očigledno uzbudili zbog tekstova koji se odnose na standard za dokumente otvorenog koda i njegovog konkurentskog formata. Da li se članci odnose na ODF (Open Document Format) i Microsoftov Open XML nije poznato. Međutim, jasno se da u Microsoftu nisu bili zadovoljni napisanim o njihovom formatu, odnosno da smatraju kako su navodi bili neprecizni i pristrasni.

Zapravo, u Microsoftu tvrde da je najveći deo materijala objavljenog u Wikipediji nastao u "kuhinji" arhirivala, kompanije IBM. Šta je onda u tom slučaju Microsoft trebalo da uradi?

Očigledan odgovor je: stupiti u vezu s uredništvom ekciklopedije, izložiti slučaj i zatražiti da stanovište i tvrdnje negde moraju biti zabeležene. Prema rečima odgovornih u Microsoftu, upravo su to pokušali da urade ali odgovor nisu dobili. Ako je to tačno, onda u Microsoftu imaju pravo da budu nezadovoljni, a urednici Wikipedije su se poneli neodgovorno.

Izjava osnivača enciklopedije Wikipedia Džimi Vejlsa da je Microsoft trebalo da napiše "belu knjigu", da je postavi na neku drugu Web lokaciju i da je poveže s diskusionim forumima na Wikipediji je u potpunosti neodgovarajući i neprihvatljiv odgovor. Na Wikipediji se govori o Microsoftovoj tehnologiji, pa shodno tome kompanija zaslužuje da se čuje i njen glas ako odgovorni smatraju da u tekstovima ima nepreciznosti i netačnih tvrdnji koje loše utiču na tehnologiju o kojoj je reč.

Bez obzira na to šta ko misli o Microsoftovom formatu dokumenata, u svetu u kojem više od 90 procenata ljudi koristi računare pod Windowsom, enciklopedijski izvor koji daje informacije o nekoj temi nije kompletan ako ne sadrži i Microsoftovu stranu priče.

Međutim, pokušaj da se unajmi australijski bloger koji bi "neprimetno" izmenio članak na Wikipediji je loš i kvari sliku o Microsoftu. Kompanija s tako velikim ljudskim i materijalnim resursima mogla je mnogo efikasnije da prosledi svoju poruku jednostavnim korišćenjem medija, kao što je to ranije činila nebrojeno puta.

Cela ova epizoda je poslužila da se istaknu slabosti uređivačkog procesa slobodne enciklopedije, na koju se mnogi oslanjaju kao na pouzdan izvor informacija. Ona takođe ukazuje i na ono što izgleda kao sve veći očaj i osećaj paranoje u Microsoftu, čiji se zvaničnici očigledno smatraju ugroženim od strane narastajuće snage pokreta za otvoreni kôd.

http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?yyyy=2007&mm=01&nav_id=229164



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Originalan tekst u kojem Rick Jelliffe pise o tome kako mu je MS ponudio naknadu da na Wikipediji bude "neutralan":

http://www.oreillynet.com/xml/blog/2007/01/an_interesting_offer.html



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 945 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 3 sakrivenih i 926 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: brundo65, dragoljub11987, goxin, havoc995, ILGromovnik, Insan, JOntra, Koridor, kovac9mm, Krvava Devetka, kybonacci, pein, radionica1, sasa76, wizzardone, šumar bk2